Як проголосувати не вдома

Вибори Копирайт изображения UNIAN
Image caption Визначитися, де голосувати, українцям потрібно до 19 травня

Актуальне питання для багатьох українців: як взяти участь у виборах, якщо в день голосування виборець перебуватиме не за місцем реєстрації.

Раніше ця проблема вирішувалася за допомогою інструменту "відкріпних талонів".

Експерти називали цей механізм недосконалим і таким, що може сприяти маніпуляціям під час виборів.

Безконтрольна видача відкріпних талонів призводила до так званого "виборчого туризму", коли виборці цілими автобусами голосували на кількох дільницях одного округу і могли таким чином вплинути на результат волевиявлення.

Під час наступних президентських виборів застосовуватиметься принципово новий підхід до зміни місця голосування.

Потрібна підстава

Цього разу для того, аби змінити своє місце голосування, виборцеві потрібно не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів, звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців або за місцем реєстрації, або там, де він хоче проголосувати.

Дізнатися адресу такого відділу можна на сайті Держреєстру.

До цієї установи потрібно принести паспорт та документи, які підтверджують наявність підстав для зміни місця голосування, та копії таких документів. Це може бути довідка з місця роботи чи навчання, довідка про відрядження або про оренду житла, путівка до санаторію тощо.

На місці потрібно буде заповнити заяву, зразок якої можна знайти на сайті Держреєстру.

Орган ведення реєстру повинен перевірити, чи справді людина, яка до нього звернулася, має право голосу і чи не визнано її недієздатною, а тоді видає посвідчення про тимчасову зміну місця для голосування.

Важливий момент: зміна місця для голосування у першому турі виборів не позбавляє необхідності повторити цю процедуру перед другим туром.

До відділу ведення Держреєстру потрібно буде так само звернутися не пізніше, ніж за п’ять днів до голосування.

У Криму - без виборів

Копирайт изображения Reuters
Image caption На тимчасово окупованій території Криму голосувати не можна буде: тамтешні мешканці повинні будуть брати участь у виборах на материковій Україні

До відділу ведення Держреєстру повинні будуть навідатися і мешканці Криму, які бажатимуть проголосувати на президентських виборах.

Українське законодавство визнало півострів тимчасово окупованою територією, на якій не організовується і не проводиться голосування громадян України на будь-яких виборах.

Оскільки на території Криму доступ до Держреєстру заблоковано, тамтешні мешканці повинні не пізніше 19 травня занести заяву про бажання змінити місце голосування до котрогось відділу ведення реєстру на материковій Україні.

Однієї заяви для дозволу голосувати деінде таким виборцям буде достатньо – підстав для цього вони можуть не вказувати, показавши в паспорті кримську реєстрацію.

Можливо, подібний порядок для зміни місця голосування вже найближчим часом застосують і до мешканців інших регіонів України.

У всякому разі у вівторок в парламенті Петро Порошенко повідомив, що в апараті Ради зареєстровано законопроекти, які дозволять спростити порядок участі у виборах мешканцям Донеччини та Луганщини.

Краще, ніж відкріпні

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко говорить, що новий підхід до зміни місця голосування більше захищає від фальсифікацій, ніж старий.

"З відкріпними талонами їздили від дільниці до дільниці. А зараз людина просто зникає з одного списку виборців і з’являється в іншому", - каже він ВВС Україна.

Експерт зауважує, що певні незручності при голосуванні відчуватимуть мешканці Криму: їм доведеться приїздити на материкову Україну двічі – раз, щоб отримати посвідчення про можливість голосувати за межами півострова, а другий – власне для участі у виборах.

Запровадження подібного порядку для мешканців Донеччини та Луганщини експерт наразі не підтримує – каже, що визнання українською владою неспроможності організувати голосування у двох регіонах країни стало б "інформаційно не зовсім правильним кроком".