Референдум на Донбасі: чому Путін вирішив втрутитись

Несподівана заява Путіна з'явилась після зустрічі із президентом Швейцарії Копирайт изображения reuters
Image caption Несподівана заява Путіна з'явилась після зустрічі із президентом Швейцарії

Поки на сході України не вщухає насильство, ми чуємо багато обурених заяв з Росії, але не знаємо, якою є реальна стратегія президента Володимира Путіна.

Все змінилося вчора, коли він зустрівся із швейцарський президентом Дідьє Буркхальтером.

Одразу після зустрічі він сказав здивованому журналістському пулу Кремля, що закликає озброєних проросійських активістів на сході України відкласти суперечливий референдум щодо статусу регіону.

Це перший сигнал, що він хоче уникнути повномасштабної громадянської війни в Україні. Хоча президент дав чітко зрозуміти, хто привів країну до цієї межі.

"Відповідальність за те, що відбувається зараз в Україні, - проголосив він, - лежить на людях, які здійснили антиконституційне захоплення влади, переворот, і на тих, хто підтримував ці дії і надавав їм фінансову, політичну, інформаційну та інші види підтримки і підштовхнув ситуацію аж до трагічних подій, які відбулись в Одесі".

"Я можу зрозуміти людей на південному сході України, які говорять, що якщо інші можуть робити те, що їм заманеться в Києві, а саме брати в руки зброю, захоплювати урядові будівлі, відділки міліції та військові частини, то чому вони не можуть захищати свої інтереси та законні права?"

Але який у нього тепер план? Чому він вирішив втрутитись у референдум на цьому пізньому етапі?

По-перше, він сказав нам, що вирішення криза – це не справа Росії.

"Розмови про те, що в Росія має ключ до вирішення проблеми – це надуманий трюк наших західних партнерів, який насправді не має жодного підґрунтя. Щойно наші колеги в Європі та США заштовхують ситуацію в глухий кут, вони завжди починають говорити, що в Москви ключі до вирішення проблеми і покладають всю відповідальність на нас".

Але він наголосив, що на його думку, "повноцінний діалог на рівних" між владою в Києві і людьми, які представляють південний схід, - це найкраще вирішення проблеми.

Кривавий глухий кут?

Високопоставлене джерело, близьке до президента Путіна, сказало мені, що Росія навіть готова підтримати президентські вибори 25 травня в Україні, якщо такі переговори почнуться і якщо Київ припинить застосовувати насильство на південному сході.

Це може бути ознакою того, що президент Путін думає, що бойові дії в Донецькій області прямують до кривавого глухого кута і ситуація виходить з-під контролю.

Копирайт изображения AFP
Image caption Незважаючи на заклик Путіна, проросійські активісти все одно вирішили провести референдум у неділю

Це також може означати дещо інше: можливо, президент Путін відчуває, що наступна хвиля санкцій вдарить по Росії надто сильно, і, на його думку, наразі анексія Криму є достатнім покаранням для Києва, ЄС і США.

А ще це може бути тактикою із затягуванням часу: демонструвати дії, усвідомлюючи, що конфлікт, який дедалі більше виснажує уряд у Києві, триває.

Звісно, його останні заяви на прес-конференції були не надто обнадійливими.

"Я не знаю, наскільки реалістичним є другий раунд переговорів у Женеві або навіть внутрішні політичні переговори в самій Україні. Я просто вірю в те, що якщо ми хочемо знайти довготривале вирішення проблеми в Україні, то єдино можливий варіант – це відкритий, чесний діалог на рівних".

Можливо, Київ, ЄС і США повинні прийняти ці слова за чисту монету і негайно почати діалог з демонстрантами на Донбасі

Але після анексії Криму - і нездатності Росії виконати умови Женевських переговорів – дуже мало людей готові знову повірити Росії.