Референдум на Донбасі: без спостерігачів та списків виборців

Референдум Копирайт изображения BBC World Service

Під час "референдуму" на Донбасі на дільницях не було спостерігачів, подекуди голосування велося просто на вулицях, і часто - без підготовлених заздалегідь списків виборців.

Проте багато людей таки взяли у голосуванні за незалежність Донбасу, результати якого не збираються визнавати ані в Києві, ані на Заході.

Горлівка голосувала без списків

Щоб потрапити до Горлівки дорогою з Донецька, треба подолати два блокпости українських правоохоронців та ще кілька укріплень проросійських озброєних активістів. Останні зупиняють усі авто: перевіряють документи та речі. До громадян України не з донецькою пропискою ставляться вороже.

Ще до відкриття дільниці біля горлівської школи №4 вже зібралися два десятки охочих голосувати. Близько восьмої ранку під’їхала машина міліції, й у супроводі двох озброєних автоматами бійців у масках-балаклавах жінка з бейджем "Донецької народної республіки" занесла документи на дільницю. Голосування розпочалось. Порядок на дільниці забезпечували двоє бійців з георгіївськими стрічками та битами.

Списків виборців не було, й людей просто записували на місці. За першу годину голосування масовий наплив охочих закінчився, і далі волевиявлення минало без черг. Голова дільниці розповіла, що ректор місцевого інституту, розташованого по сусідству, відмовився надавати приміщення, й ця дільниця має приймати вдвічі більше охочих.

"Все не так, як було на президентських, просто записують дані твого паспорту - і голосуєш де хочеш, все просто", - ділилася враженням на вулиці дівчина після голосування.

Загалом люди охоче йшли на дільниці у Горлівці, які відкрили у місцевих школах.

Зранку у кафе поруч уже були відвідувачі, а офіціантки обіцяли не продавати "гарячі напої" хлопцям, які ще не проголосували.

Міліції в місті не видно, місцевий відділок вже давно захоплений проросійськими активістами.

Копирайт изображения AFP
Image caption Така черга до дільниці вишикувалася в Донецьку

Блокадний Слов’янськ

Дорогою до Слов’янська, який першим на Донбасі був захоплений озброєними проросійськими активістами, минаємо ще кілька їхніх блокпостів, а також блокпост українських військових, які проводять антитерористичну операцію та взяли місто у кільце. Проте потрапити у місто не важко – треба тільки пройти ретельний огляд озброєних чоловіків з георгіївськими стрічками на в’їзді.

"Ви ще не голосували?", - звернувся чоловік з автоматом до водія вантажівки з продуктами, яка прямує до Слов’янська.

"Та ні, цілий день працюю, не було коли в Донецьку", - відповів водій, після чого одразу ж зміг проголосувати тут же на блокпосту.

Місто живе майже мирним життям, якщо не зважати на барикади на головних дорогах та хлопців з автоматами, які патрулюють вулиці. На головній площі працює фонтан, гуляють діти, люди зі зброєю відпочивають у тіні.

Найближча до міськради дільниця розташувалася у філіалі авіаційного університету. Тут є списки виборців, щоправда в них відмітки про голосування стоять навпроти заледве чверті імен. Голова комісії о першій годині розповіла про 40-відсоткову явку.

"Ану не викручуйте нічого з вертольота, і так там всередині нічого не лишилося. Ще по квартирах підіть", - кричить на чоловіка зі зброєю одна з керівників дільниці. Поряд стоїть старий вертоліт – символ навчального закладу, який ополченці потрохи розбирають для своїх потреб. Бійці заходять на дільницю голосувати разом зі своїми автоматами.

На блокпостах у місті охоронці розповідають найнеймовірніші історії про те, що саме цієї ночі у бою з "Правим сектором" вони захопили військовий вертоліт. Інші хваляться двома відбитими установками "Град". Побачити їх ми так і не змогли.

У школі №1 міста на дільницю безперервно йшли люди, як пенсіонери, так і молодь. "Сподіваюся, що цей референдум принесе нам мир, хочеться, щоб це все швидше закінчилось", - розповіла дівчина, аргументуючи своє голосування "за" самостійність області.

"Розумію, що це може нічого не дати, що референдум ніхто не визнає, проте це може бути початком вирішення проблеми", - поділився своїми мотивами хлопець. Цю дільницю охороняли чоловіки, які представилися місцевими "донськими козаками".

Копирайт изображения AFP
Image caption За повідомленнями кореспондентів, особливо активними на референдумі були літні люди

Мобільні дільниці

По дорозі до Донецька заїжджаємо в села, щоб пересвідчитись, що референдум відбувається не тільки в містах.

"Я вже проголосувала, ходила за кілька кілометрів", - розповіла бабуся в селі Підгородня біля Артемівська українською мовою. "В мене бандерівці ще у війну вбили батька", - пояснила свою позицію старенька.

Під’їжджаємо до школи в селі Курдюмівка. Тут дільницю для референдуму не відкривали.

"Ми вже проголосували", - пояснила жіночка. Зранку сюди до магазину приїздила мобільна виборча дільниця, люди зібралися й охочі проголосувати.

Жодних спостерігачів, окрім кількох груп журналістів на всі ці міста, ми не побачили.

Представники виборчої комісії самопроголошеної Донецької народної республіки обіцяють оприлюднити дані явки виборців вже цієї ночі, а в понеділок - оголосити результати свого референдуму. Голосування має тривати до десятої години вечора.

Новини на цю ж тему