У Донецьку оприлюднили результати "референдуму"

Референдум Копирайт изображения Getty

Сепаратисти у Донецьку заявили, що в ході "референдуму", який відбувся напередодні, за "державну самостійність" Донецької області висловилися майже 90% учасників голосування.

"Так як рахувати бюлетені виявилося на диво легко, людей, які проголосували проти, виявилося відносно небагато, і зіпсованих бюлетенів теж відсоток невеликий, нам вдалося провести підрахунок досить оперативно і швидко", - заявив голова ЦВК самопроголошеної "Донецької народної республіки" Роман Лягін.

За його словами, за "самостійність" регіону проголосували 89,7% людей, що прийшли до дільниць, проти висловилися 10,19%, 0,74 % бюлетенів були зіпсовані.

Водночас результати "референдуму" у самопроголошеній "Луганській народній республіці" пообіцяли оприлюднити на мітингу 12 травня.

Ні країни Заходу, ні українська влада не визнали те результатів голосування.

"Так звані референдуми у Донецькій і Луганській областях нелегітимні, і ми не визнаємо їх результатів. Ті, хто організував ці референдуми, не володіють демократичної легітимністю", - заявила прес-секретар верховного представника ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон Майя Косьянчич.

У свою чергу міністерство закордонних справ Британії висловило жаль у зв'язку з тим, що "сепаратисти, які вносять стільки хаосу у життя звичайних громадян" влаштували свій "референдум" на сході України.

Право на самовизначення

У ході "референдуму" жителям Донецької та Луганської областей пропонували висловитися з приводу "акту про проголошення державної самостійності" регіонів.

Втім вже у неділю ввечері співорганізатор голосування на Донбасі Роман Лягін заявив, що його результати не вплинуть на статус Донецької області, яка залишиться у складі України.

"Ми хочемо лише заявити про своє право на самовизначення, - сказав журналістам пан Лягін, голова ЦВК самопроголошеної Донецької народної республіки. - Після оголошення результатів абсолютно нічого не зміниться в статусі Донецької області. Ми не перестанемо бути частиною України. І не станемо частиною Росію. Ми лише кажемо світові, що ми хочемо змін, ми хочемо, щоб нас почули".

Однак, за його словами, остаточний статус Донбасу обговорюватимуть пізніше. Він допустив, що серед можливих варіантів - відокремлення від України та приєднання до Росії.

Організатори "референдуму" на Донеччині заявили, що на момент закриття дільниць явка виборців перевищила 70%. У Луганській області заявляли, що вже до обіду неділі проголосували 65% виборців.

Дільниці для голосування у різних містах завершували роботу у різний час: від 18:00 до 23:00.

Кореспонденти BBC з дільниць повідомляли про сцени безладу, брак кабінок для голосування на місцях та відсутність списків виборців.

"Юридично нікчемний"

Кореспонденти ВВС на Сході так описали ситуацію:

  • У Горлівці, повідомляє кореспондент ВВС Україна, ректор місцевого вишу відмовився відкривати виборчу дільницю, тому її перенесли до приміщення школи №4. Документи на дільниці завезли озброєні люди у камуфляжі і балаклавах на міліцейських машинах. Зранку на дільниці був наплив людей, в основному пенсіонери. Списків виборців немає - паспортні дані людей записують ручкою, розповів кореспондент.
  • У Слов'янську в Будинку культури організатор "референдуму" Віталій В'ятко розповів ВВС, що голосування відбувається без проблем. Проросійські бойовики у камуфляжі та балаклавах голосують разом з бабусями. Одна проукраїнська директор школи сказала, що її погрожували вбити за те, що вона відмовилася надати приміщення школи під дільницю. Всього на 150-тисячне місто працює 55 дільниць.
  • Кореспондент ВВС П'єрс Шофілд з Донецька повідомляє, що голосування відбувається безсистемно. Хоча на дільницях є списки виборців, люди можуть голосувати на будь-якій дільниці.
  • Організатори "референдуму" в Маріуполі розповіли ВВС, що пізніше звірятимуть дані про своїх виборців з даними зі списків з інших дільниць.

МЗС України в неділю ще раз заявило, що результат "інспірованого, організованого та фінансованого Кремлем нелегітимного "референдуму... є юридично нікчемним та не матиме жодних правових наслідків для територіальної цілісності і устрою України".

За даними соціологічного опитування, проведеного Pew Research Centre, 70% жителів східної України, незважаючи на їхнє незадоволення київською владою, хочуть, щоб країна залишалася цілісною.

Копирайт изображения AFP
Image caption У Донецьку до однієї з дільниць вранці вишикувалася довжелезна черга
Копирайт изображения Reuters
Image caption Більшість учасників голосування - літні люди, кажуть кореспонденти. Хоча трапляються і молоді
Копирайт изображения REUTERS
Image caption У Слов'янську повідомляють про 55 виборчих дільниць

Далі - Росія

Згідно з повідомленнями, голосування пройшло без іноземних спостерігачів.

Нижнього порогу явки не встановлено - організатори опитування заявили, що визнають результати незалежно від того, скільки людей прийдуть проголосувати.

Напередодні активісти "Донецької народної республіки" і "Луганської народної республіки" організували свої дільниці у місцях роботи виборчих дільниць на виборах 25 травня - у школах, вишах, райадміністраціях. Це, за повідомленнями інформагенцій, нерідко відбувалося із застосуванням сили.

Посилаючись на інформацію, отриману у Донецьку, російська інформаційна агенція "РИА Новости" передала, що у тому місті організували понад дві тисячі виборчих дільниць, надруковано 2,3 мільйона бюлетенів.

У "ЦВК" самопроголошеної Луганської республіки "Інтерфаксу" повідомили, що у неділю працюватимуть 1471 виборчі дільниці, а до референдуму надрукували 1,8 мільйона бюлетенів.

Перевірити ці цифри за допомогою незалежних джерел немає змоги. Чи контролювали організатори референдуму таку кількість ділянок, невідомо.

Раніше також анонсували, що "референдум" 11 травня не буде остаточним - 18 травня має пройти другий "референдум", на якому поставлять питання про приєднання ДНР і ЛНР до Російської Федерації.

Image caption У Москві черга охочих проголосувати розтяглася більш ніж на кілометр

Вибори президента

Водночас лідери сепаратистів заявили, що вибори президента України, заплановані на 25 травня, на території Донецької області не відбудуться.

"Вже зараз ми можемо констатувати - ми контролюємо усі 22 окружні виборчі комісії з проведення виборів президента, призначених на 25 травня. Виборів президента на території Донецької народної республіки не буде, вони не відбудуться", - сказав Роман Лягін.

Минулої середи російський президент Володимир Путін після переговорів з чинним головою ОБСЄ - президентом Швейцарії Дідьє Буркхальтером - закликав відкласти запланований на 11 травня референдум про самостійність східних областей України.

За його словами, заплановані на 25 травня президентські вибори в Україні є "рухом у правильному напрямку".

Хоча цього тижня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, виступаючи на прес-конференції у Відні, назвав рішення про вибори "незвичайним". А речник пана Путіна Дмитро Пєсков взагалі говорив, що проведення виборів в Україні зараз - це "абсурд".

Незважаючи на прохання Володимира Путіна, проросійські сепаратисти на Донбасі заявили, що не переноситимуть референдум про відокремлення від України.