Турчинов назвав референдум на Донбасі фарсом

турчинов, новини Копирайт изображения AFP
Image caption Олександр Турчинов каже, що руйнівні процеси на Сході "інспіровані Росією".

Виконувач обов'язків президента Олександр Турчинов назвав "референдум" на Донбасі фарсом і сказав, що він не матиме жодних юридичних наслідків, окрім кримінальної відповідальності його організаторів.

Він вказав на низьку явку виборців під час цього голосування, зазначивши, що у Луганській області проголосували 24% людей, у Донецькій - 32%.

Водночас сепаратисти у Донецьку повідомили, що майже 90% учасників голосування підтримали "державну самостійність" регіону. За федералізацію Луганської області проголосували майже 96% виборців, заявили у ЦВК самопроголошеної Луганській народної республіки.

Влада у Києві вже неодноразово наголошувала, що не визнає результатів так званих референдумів на сході України. Про їх невизнання також заявили Польща, Великобританія та представники Євросоюзу.

У Кремлі заявили, що з повагою ставляться "до волевиявлення населення" південного сходу України.

"Прикриття вбивств"

У понеділок, 12 травня, під час засідання погоджувальної ради у парламенті пан Турчинов заявив, що референдуми на Сході не матимуть жодних юридичних наслідків.

"За інформацією МВС, за інформацією експертів, які були присутні вчора в Донецькій і Луганській областях, у цьому фарсі взяли участь: у Луганській області - близько 24% від населення, що має право голосувати, у Донецькій області - трохи більш як 32%", - повідомив він.

Водночас Олександр Турчинов наголосив, що у багатьох містах Луганської й Донецької областей голосування на референдумі взагалі не проводили.

На думку пана Турчинова, "той фарс, який терористи з сепаратистами називають референдумом, є пропагандистським прикриттям вбивств, викрадень людей і насилля".

За його словами, ці руйнівні для економіки Донецької та Луганської областей процеси, що реально загрожують життю та благополуччю громадян, "інспіровані керівництвом Російської Федерації, мета якого - повна дестабілізація ситуації в Україні".

Пан Турчинов наголосив, що українська влада і надалі продовжуватиме боротьбу із терористами, диверсантами та злочинцями.

"Нульова довіра"

На результати проведеного у неділю "референдуму" вже відреагували офіційні представники низки країн.

Міністерство закордонних справ Польщі заявило, що не визнає результатів так званих "референдумів", які, на думку польських дипломатів, кинули виклик територіальній цілісності України.

"Організовані нелегальними, озброєними групами сепаратистів, референдуми порушили міжнародні закони, а також конституцію і закони України", - йдеться у заяві польських дипломатів.

На думку польських дипломатів, ці "референдуми" сприяють поглибленню напруженості, що існує, на сході України.

Розкритикували так званий референдум і в Лондоні.

Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг заявив про нульову довіру до "референдумів" в очах світу. За його словами, "референдуми" не відповідають жодним стандартам об'єктивності".

"Так звані референдуми у Донецькій і Луганській областях нелегітимні, і ми не визнаємо їх результатів. Ті, хто організував ці референдуми, не володіють демократичної легітимністю", - заявила прес-секретар верховного представника ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон Майя Косьянчич.

Повага Кремля

У Росії уважно спостерігали за підготовкою та проведенням референдумів у Донецькій і Луганській областях та з повагою ставляться до волевиявлення населення.

Про це повідомила прес-служба президента Росії.

"У Москві з повагою ставляться до волевиявлення населення Донецької та Луганської областей і виходять з того, що практична реалізація підсумків референдумів пройде цивілізованим шляхом, без будь-яких рецидивів насильства" , - йдеться в повідомленні прес-служби президента РФ.

В Кремлі відзначили високу явку "населення, незважаючи на спроби зірвати голосування".

У ході "референдуму", що відбувся в неділю, жителям Донецької та Луганської областей пропонували висловитися з приводу "акту про проголошення державної самостійності" регіонів.

Кореспонденти BBC з дільниць повідомляли про сцени безладу, брак кабінок для голосування на місцях та відсутність списків виборців.