Індія: Нарендра Моді готується прийняти владу

Моді Копирайт изображения AFP

Новообраний прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді відзначає свою перемогу релігійними ритуалами і зустрічами з радісними прихильниками. Попереду у нього серйозні економічні завдання.

Увечері в суботу 63-річний політик молився на березі Гангу в сакральному для індуїстів місті Варанасі.

Одна з його передвиборних обіцянок - очистити священну річку від індустріальних відходів.

Пана Моді обрали в нижню палату парламенту від Варанасі, і те, що після перемоги він поїхав до рідного округу, виглядало природно. Однак оглядачі одразу нагадали про його сильні релігійних переконання.

У першій половині дня він святкував свою перемогу в столиці країни Делі, де його зустріли як рок-зірку, передає кореспондент ВВС Санджай Махумдер.

По дорозі до штаб-квартири очолюваної Моді партії Бхаратія Джаната (БДП) люди, які зібралися вздовж вулиць, скандували його ім'я, розмахували прапорами і обсипали квітами його кортеж.

За безпекою слідкувала не лише поліція, але і армійські спецпідрозділи.

Пан Моді кілька разів виходив з машини, показуючи натовпу знак "V".

За кілька хвилин до його прибуття до штаб-квартири, партійним функціонерам довелося просити численних глядачів позлазити із дерев.

Активісти співали і танцювали під звуки духового оркестру та національних флейт.

Наступного тижня Нарендра Моді офіційно вступить на посаду. Його попередник Манмохан Сінгх, який представляє Індійський національний конгрес, що зазнав поразки на виборах, вже офіційно подав у відставку.

БДП здобула найбільш переконливу електоральну перемогу, яку будь-хто здобував в Індії за останні 30 років, і зможе сформувати уряд, не вступаючи в коаліцію ні з ким.

Копирайт изображения Reuters

"Низько вклоняюся народу Індії", - заявив Моді в Делі.

Надія бізнесу

Головним передвиборним козирем пана Моді стала обіцянка підняти і модернізувати економіку.

Раніше він 12 років працював головним міністром штату Гуджарат. Економіка при ньому зростала в середньому на 10% на рік.

Нарендра Моді здобув репутацію друга підприємців та інвесторів, вольового адміністратора і взагалі людини, яка знає, що робити.

Це виглядало виграшно на тлі політики колишнього уряду, що допустив падіння темпів зростання, інвестицій та споживчого попиту.

"Король з королів", - сказав про пана Моді в січні, коли розгорталася виборча кампанія, найбільший індійський магнат Аніл Амбані.

"Промисловці чекають сильного лідера, який дасть бізнесу впевненість і чіткі перспективи, - каже заступник голови одного з підприємницьких об'єднань, експерт з розвитку інфраструктури Суніл Канора. - Саме таким є Нарендра Моді".

"Потрібен такий керівник, щоб все працювало, а чи буде це через авторитарні методи, чи через вміння знаходити консенсус, зрештою, не так важливо", - додав він.

На думку бізнес-аналітиків, демографічна ситуація в Індії робить головним завданням нового прем'єра забезпечення високих темпів зростання та зайнятості шляхом поєднання великих інфраструктурних проектів з підтримкою малого і середнього бізнесу та лібералізації трудового законодавства.

Країні необхідне зростання ВВП на рівні не нижче 7-8 % і щорічне створення мінімум десяти мільйонів нових робочих місць.

На фінальному етапі роботи колишнього уряду через бюрократичні обмеження і тяганину, а також гучний податковий скандал з фірмою Vodafone, Індія опустилася в глобальному рейтингу умов ведення бізнесу, який укладає Всесвітній банк, на 134-е місце.

"Першочергова мета - зробити так, щоб вести справи в Індії стало легко", - заявив напередодні вступу Нарендра Моді на посаду голова великого промислово-фінансового конгломерату Аді Годра.