Під балаклавами: репортаж із табору на Донбасі

Олексій Мозговий
Image caption Олексій Мозговий раніше керував будівельною компанією

Озброєне воєнізоване угрупування надало групі журналістів ВВС ексклюзивний доступ до свого навчального табору на сході України, де новобранці готуються воювати проти збройних сил своєї держави. Програма Рanorama спостерігала за рухами командувача підрозділу від часу, як спалахнув конфлікт, - а зараз у його загоні понад 100 людей.

На добре замаскованій віддаленій галявині в лісі, неподалік російського кордону, чоловіки готуються до бою. Донедавна всі вони мали іншу роботу: є серед них працівник супермаркету, шахтар, різноробочий.

Навіть їхній командир - Олексій Мозговий - новачок у цій справі. У минулому він керував будівельною компанією, але тепер готовий вести своїх підлеглих до бою проти, як він стверджує, незаконного уряду в Києві.

"Тут уже зараз стан громадянської війни. Громадянська війна почалася по тому, як пролунали перші постріли у Слов'янську, а тепер вона в розпалі. Схід України стабільно наближається до Росії, і це факт", - каже він.

"Смертний вирок"

Поштовхом до дії для цих чоловіків стали лютневі події в столиці України, внаслідок чого до влади, на їхнє переконання, прийшов незаконний проєвропейський уряд, який не представляє їхні інтереси.

Задум полягає в тому, що після проходження підготовки в цьому таборі чоловіки сформують власні воєнізовані угрупування, аж доки у всіх містах східної України буде створено загони ополченців. Їхній погляд на цей конфлікт є дзеркальною протилежністю до поглядів багатьох на Заході: для них агресором є українська армія.

Як сказав один із ополченців на ім'я Сергій: "Вони - бандити, і вони називають нас сепаратистами, вони погрожують нам довічним ув'язненням. Тому на наш погляд, вони є воєнними злочинцями і мають бути страчені".

Інший - Віктор - додає: "Мої родичі гордяться мною, бо знають, що я тут, щоби захистити їх і інші родини".

Ці чоловіки тренуються разом і живуть разом, а над табором майорить прапор однієї з провідних політичних партій Росії - ЛДПР.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Представники програми Panorama познайомилися з Олексієм у березні, коли він намагався здобути підтримку для антиурядових протестів. Охочих було небагато, і ніщо не вказувало на хаос, який настав згодом.

"Ви не повірите. Я жив і ходив на роботу, як інші. Я не хочу влади. Я хочу закону і порядку - і щоб людей почули", - сказав він у розмові з нами.

Він привів нас на закинутий завод боєприпасів, який забезпечував тисячами робочих місць місцеве населення. Це також стало частково причиною того, чому він прагне тісніших зв'язків з Росією.

"Ми все віддали - від ядерної зброї до заводів. Росія ж розуміє, що як хочеш миру, треба готуватися до війни", - сказав він нам.

"Це - радикали"

Ми також знімали його в час, коли протестувальники захопили першу адмінбудівлю в його рідному Луганську - обласну штаб-квартиру Служби безпеки України. В приміщенні була зброя, яка відтак потрапила до рук бунтівників. Він не схвалював їхній дій.

Image caption Тут намагаються не відповідати на запитання про те, звідки зброя

"Це - радикали, який цікавить лише захоплення будинку, тут немає нічого конструктивного, - сказав він. - Ну, добре, захопили вони будинок, але далі що?"

Наступного разу ми зустрілися з Олексієм відразу після його повернення з Москви, де він зустрічався з офіційними особами саме в той час, як Захід звинувачував російського президента Володимира Путіна в розпалюванні етнічної напруженості на сході України.

Відмовившись заглибитися в подробиці, він розповів нам, що мав зустрічі з лідерами двох провідних російських парламентських партій - Сергієм Мироновим і Володимиром Жириновським.

Він і його послідовники були тепер одягнуті у військові уніформи, але від відповіді на запитання, хто їм постачає зброю, він ухилився.

"Барак Обама. Барак Обама дав нам зброю своєю політикою. Якби він залишався вдома, керував своєю власною країною і не пхав свого носа до інших країн, то не було б жодної зброї - ні в Сирії, ні в Лівії, ні тут", - сказав Олексій.

"Референдуми"

Він так само ухилився від відповіді, коли ми поцікавилися, про що він розмовляв у Москві і з ким. Він сказав нам: "Чого ви цікавитеся лише моєю поїздкою до Москви? Ми - один народ. До кого ж мені ще йти, як не до брата? У кого питати поради, як не в моїх родичів?"

У його словах є важливий зміст: підтримка уряду в Києві з боку США і Європи розбурхала громадську думку на сході України. Багато людей, які спершу були поміркованими, включно із самим Олексієм, уже не готові задовольнитися просто розривом із Києвом - тепер вони готуються воювати за право увійти до складу Російської Федерації.

Ми знімали Олексія і в день, коли він голосував на референдумі 11 травня, оточений своїми новими озброєними охоронцями.

Сепаратисти в Донецьку і Луганську заявили, що на цих плебісцитах за "самостійність" проголосували, відповідно 89% і 96%. Україна, ЄС і США назвали референдуми незаконними, але Росія каже, що результати треба виконувати.

Загальнонаціональні вибори президента заплановані на 25 травня. Хоч би хто на них переміг, успадкує поділену країну, у якій цілі міста не підпорядковуються Києву, а багато хто не готовий іти на компроміс.

Panorama - "Україна: Під балаклавами" на телеканалі BBC 1 в ефірі 19 травня о 20:30 (22:30 за Київським часом)

Копирайт изображения BBC World Service