У Миколаєві пройшов круглий стіл єдності

Круглий стіл Копирайт изображения AFP

У Миколаєві в середу пройшов третій загальнонаціональний круглий стіл єдності.

На зустрічі були присутні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, перший і другий президенти Леонід Кравчук і Леонід Кучма, в. о. міністра закордонних справ Андрій Дещиця, віце-прем'єр Володимир Гройсман, представник ОБСЄ Вольфганг Ішингер, депутати, релігійні та громадські діячі.

Прем'єр-міністр зробив низку заяв щодо зовнішньо- та внутрішньополітичної ситуації в державі, зокрема про те, що двосторонні переговори між Росією та Україною неможливі через військову агресію РФ.

Перший круглий стіл пройшов у Києві 14 травня, другий - у Харкові 17 травня. Під час круглого столу Харкові був представлений проект Меморандуму порозуміння й миру, який згодом із правками прийняла Верховна Рада.

"Не треба нам цих братніх стосунків"

Виступаючи на круглому столі, пан Яценюк заявив, що двосторонні переговори між Росією та Україною "розглядатися не можуть", адже РФ "знищила систему європейської безпеки" і демонструє військову агресію щодо України.

"Щоб мати відносини з Росією, треба спершу відновити їх у чотиристоронньому форматі, а далі - побачимо", - заявив пан Яценюк. За його словами, Україна готова до формату "Женева-2" – переговорів між Україною, ЄС, США і Росією.

Прем'єр також наголосив, що не бачить іншого шляху для економіки України, ніж створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом і адаптації її до європейських стандартів.

Водночас пан Яценюк додав, що схід України є залежним від російського ринку, але до Росії "ніхто з протягнутою рукою йти не буде".

"Не треба нам цих братніх стосунків, ми у них молодші брати завжди", - заявив пан Яценюк.

Програма після виборів

"Я дуже оптимістично дивлюся у майбутнє", - каже прем'єр, хоча й додає: в короткостроковій перспективі українцям буде дуже важко.

За словами Арсенія Яценюка, Україні необхідно успішно провести вибори і обрати легітимного президента. А після виборів нове керівництво повинне буде:

  • провести конституційну реформу;
  • забезпечити децентралізацію влади;
  • прийняти новий бюджетний кодекс і передати фінансові ресурси в регіони;
  • прийняти новий податковий кодекс і спростити систему оподаткування;
  • внести реальні зміни до Конституції щодо забезпечення незалежності суддів;
  • забезпечити виконання Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

"А щоб це було реалізовано - і потрібен такий діалог (як круглий стіл. - Ред.)", - підсумував прем'єр.

"Хана Донецькій області"

Також на круглому столі говорили про те, для вирішення кризи на Сході необхідна активна позиція звичайних людей і великого бізнесу.

"Доки люди не зрозуміють, що від них усе залежить, доки великий бізнес також не зрозуміє своєї відповідальності, то військами ми нічого не зробимо", - заявив Леонід Кучма.

"Не завжди олігарх – це знак мінус. Якщо не навчиться працювати влада з бізнесом, ладу в Україні не буде", - вважає Леонід Кравчук.

Також президенти висловили думку, що великий бізнес вже починає розуміти, що Донбас не зможе існувати "в сірій зоні".

"У "Донецькій кримінальній республіці" пропонують провести в Донецьку націоналізацію. Та хана Донецькій області буде, через місяць нічого від неї не залишиться, а може, й раніше", - не приховував емоцій пан Кучма.