Коли можуть відбутись дочасні парламентські вибори

Верховна Рада

Для оголошення дострокових виборів Верховної Ради новообраний президент муситиме заручитись підтримкою частини нинішніх народних депутатів.

Якщо переможець виборів визначиться у першому турі, то дострокове обрання Верховної Ради буде можливим у жовтні. Якщо у другому – то в листопаді 2014 року.

Ключові кандидати на посаду президента України, які, за даними соціологічних досліджень, мають шанси потрапити до другого туру, вже задекларували намір провести дочасні парламентські вибори.

Для реалізації цієї обіцянки новообраний президент, навіть за наявності великого бажання, має заручитися підтримкою значної частини нинішніх депутатів, які добровільно погодяться залишити свої крісла.

Законні підстави

Чинна Конституція дає президенту кілька підстав призначити дострокові вибори.

Перша – якщо протягом місяця в парламенті не можуть сформувати коаліцію депутатських фракцій. Друга – якщо протягом 60 днів Рада не може сформувати уряд. Третя – якщо протягом тридцяти днів однієї сесії не можуть відкритися пленарні засідання.

Найпростіше та найшвидше застосувати саме перший варіант. Для цього має припинити існування чинна коаліція, в яку входять три фракції: "Удар", "Батьківщина", "Свобода" та групи з правами фракції "Економічний розвиток" та "Суверенна європейська Україна".

Наразі в об’єднання входить 250 депутатів, а тому для припинення її існування буде достатньо, аби з неї вийшла хоча б одна фракція й таким чином численність коаліції стала меншою за 226.

За такого сценарію, з моменту розпаду коаліції має пройти 30 днів, щоб президент отримав конституційне право оголосити дострокові парламентські вибори.

Важливо, що в такому разі до моменту обрання нового парламенту Рада та уряд функціонуватимуть у звичайному режимі й матимуть змогу ухвалювати рішення. Зокрема, ухвалити і новий закон про вибори народних депутатів.

Але за цей період коаліція має не відновити свою чисельність за рахунок нової групи, а старі фракції коаліції не повинні добрати депутатів з числа позафракційних, які виступатимуть проти нових виборів.

Реалізації двох інших сценаріїв виглядають складнішими.

Для застосування схеми з відсутністю уряду протягом 60 днів потрібно мобілізувати 226 депутатів, аби ті відправили у відставку чинний кабмін, адже президент такого повноваження не має. Окрім того, у ситуації військового конфлікту та економічної кризи країна житиме з урядом у статусі виконувачів обов’язки.

Третій сценарій з неможливістю відкриття пленарного засідання протягом місяця передбачає повне блокування роботи парламенту у надскладний для держави час на міжнародній арені та в економіці.

Терміни проведення

За умови застосування найпростішої схеми із достроковими виборами, голосування відбудеться не раніше осені 2014 року.

У разі, якщо президент буде обраний у першому турі, то протягом десяти днів – до 4 червня ЦВК має оголосити переможця.

Закон відводить максимум 30 днів для проведення інаугурації нового глави держави. Найпізніше 4 липня 2014 року новообраний президент набуде повноважень.

Якщо в найкоротші строки йому вдасться провести перемовини у парламенті щодо розпаду коаліції, то не раніше середини серпня завершиться тридцятиденний строк, щоб президент отримав повноваження призначити дострокові вибори через відсутність коаліції.

Згідно закону про вибори народних депутатів, дочасні вибори Верховної Ради мають відбутися у двомісячний термін. Якщо указ президента буде підписано в середині серпня, то голосування може відбутися не раніше середини жовтня 2014 року.

Обраний вже у першому турі президент може не чекати офіційної інаугурації та провести необхідні перемовини у парламенті одразу після оголошення результатів виборів. Це може заощадити час та перенести проведення виборів з жовтня на вересень 2014 року.

У разі, якщо переможець виборів президента буде визначений тільки у другому турі, дата можливих дострокових виборів Верховної Ради переноситься на листопад 2014 року. Адже, за законом про вибори президента, другий тур відбудеться через 21 один день після першого – 15 червня.

Якщо обраний 15 червня президент проведе перемовини у Раді про дострокові вибори до офіційної інаугурації, то їх проведення знову ж таки можливе щонайшвидше у середині жовтня.