Влада Криму не буде ремонтувати канал - Аксьонов

Канал Копирайт изображения Reuters
Image caption Так виглядає ділянка Північно-Кримського каналу в районі Джанкоя

Влада анексованого Криму не збирається відновлювати Північно-Кримський канал, який на території півострова зношений на 80%. Про це журналістам повідомив в.о. голови самопроголошеної Республіки Крим Сергій Аксьонов.

"Іде переформатування карти ведення сільгоспвиробництва в Криму з урахуванням того, що подача через Північно-Кримський канал не те що обмежена, а навіть повністю припинена. І при нинішньому керівництві України навряд чи буде відновлена, оскільки воно не налаштоване на діалог і його завдання – нанести максимум збитку Криму", - заявив він.

За його словами, сільгоспвиробникам запропоновані різні варіанти переформатування бізнесу: "Їм на пільгових умовах буде надана земля в інших районах Республіки Крим".

Інший кримський чиновник, голова республіканського комітету з водогосподарського будівництва і зрошуваного землеробства Ігор Вайль заявляє, що інфраструктуру й об'єкти Північно-Кримського каналу все ж планують реконструювати за рахунок коштів міністерства сільського господарства та міністерства природних ресурсів РФ.

За його словами, Рескомводгосп уже подав відповідні пропозиції. "Я думаю, що нормалізується робота Північно-Кримського каналу, і те, що стосується його реконструкції, буде однозначно". Ігор Вайль каже, що на реконструкцію необхідно близько 16 млрд рублів (понад 4 млрд гривень) і 5 років.

Чиновник заявив, що у Криму нема проблем з питною водою, однак практично не проходить поливний сезон: забезпечується зрошення тільки 10% від необхідного. Він запевняє, що українська сторона не відповідає на пропозиції Криму, але сподівається, що врешті питання роботи каналу вирішиться.

"Без каналу замінити таку кількість води неможливо, а позбавлятися родючих земель нераціонально. Думаю, робота нормалізується", - сказав пан Вайль.

Обмін звинуваченнями

У Держагенції водних ресурсів України кажуть, що саме Крим саботує роботу каналу, який забезпечував півострів водою на 85%.

"Досі не отримано конкретних пропозицій щодо укладання договірних відносин для водозабезпечення потреб Криму. Залишаються невирішеними питання щодо оформлення договірних відносин для забезпечення водними ресурсами потреб Криму на питне водопостачання та зрошення сільськогосподарських культур, та погашення заборгованості водокористувачів Криму за 2013 рік в обсязі 1,7 млн гривень перед Управлінням Північно-Кримського каналу", - зазначили в прес-службі агенції.

Днями голова Херсонської ОДА Юрій Одарченко заявив пресі, що некваліфіковані працівники, зруйнувавши в Криму споруди каналу, намагалися отримати воду, прориваючи поза цими спорудами арики.

"Плани стосовно того, що вони, захопивши споруди Північно-Кримського каналу, зможуть подавати воду сільгоспвиробникам та у водосховища, не виправдалися", - розповів пан Одарченко.

За його словами, те, що Крим сьогодні не може отримати Дніпрову воду, значною мірою спричинено безвідповідальною позицією кримської влади.