Курков відповідає читачам ВВС: чи зможуть вибори зупинити війну?

Курков

Відомий письменник, викладач і кінематографіст Андрій Курков відповів на запитання читачів Російської служби Бі-бі-сі та ВВС Україна щодо майбутніх президентських виборів і майбутнього України.

Чи будуть вибори демократичними і законними, і чи допоможуть вони зупинити громадянську війну?

Олег, Самара

Вибори будуть законними і демократичними, незважаючи на складну ситуацію на сході країни, де не зможуть відкритися деякі виборчі дільниці.

Громадянське протистояння зупинить будь-який результат цих виборів, оскільки у президентських виборів цього разу два значення - політичне і "сигнальне". Політичним результатом виборів буде поява в країні легітимного президента, адже вибори були призначені легітимним парламентом. "Сигнальне" значення виборів полягає в тому, що цим вибором суспільству дадуть сигнал до нормалізації політичного і громадського життя.

Обраний президент згідно з Конституцією призначить свою квоту міністрів і з Кабінету Міністрів зникнуть приставки "виконувач обов'язків".

Громадянську війну в Україні розв'язати не вдалося, і слава Богу! Активність громадян Росії, які приїхали після закінчення операції по анексії Криму до Луганської та Донецької областей і очолили збройні дії проти київської влади - Ігоря Гіркіна та Олексія Бородая - не привела до реальної громадянської війни. Їхні надії на повстання Сходу України проти центру і Заходу країни не виправдалися, що може кожна людина, яка цікавиться, дізнатися із відеозвернення до жителів Донбасу, записаного "головнокомандувачем Південно-Сходу" України москвичем Гіркіним-Стрілковим 18 травня, в якому він скаржиться, що замість обіцяних йому 27 тисяч добровольців до нього прийшло менше тисячі з 7 з половиною мільйонів жителів Донбасу. У цьому ж майже 10-хвилинному зверненні він обізвав мешканців Донбасу боягузами і визнав той факт, що привезеною з собою зброєю він озброїв тисячі кримінальних елементів в регіоні, які під виглядом "самооборони" грабують банки, автозаправки, магазини і просто місцевих жителів.

Зараз, коли на Донбасі почалися масові демонстрації і протести мирних жителів проти озброєних бойовиків, можна говорити, що найближчим часом ситуація нормалізується, і з бандитизмом і бойовиками буде покінчено як в результаті антитерористичної операції української влади, так і за допомогою місцевого населення і місцевої еліти.

Як Ви думаєте, чи зможе нова українська держава після виборів президента роззброїти неонацистів з "Правого сектора" і Національної гвардії і закликати до відповіді нинішнє керівництво?

George Bailey, Manchester

Судячи з питання, його автор є постійним телеглядачем каналу "Russia Today". Справжні неонацисти - представники Російської Національної Єдності - були помічені в Україні під час першого захоплення будівлі Харківської обласної адміністрації. Інших неонацистів я впродовж всього, що відбувалося в Україні, не спостерігав.

В активній фазі Евромайдану брали участь різні групи націоналістів, які об'єдналися в групу "Правий сектор". Вони першими вступили у фізичне протистояння з "Беркутом" в Києві, але в той час вони були озброєні камінням, дерев'яними палицями і коктейлями Молотова.

Пізніше, здебільшого на Західній Україні, вони захопили зброю у відділеннях міліції, але випадків використання цієї зброї проти представників влади або представників іншої національності не задокументовано. Зараз велика частина цієї зброї вилучена, або учасники цих груп приєдналися до загонів Національної Гвардії і були відправлені на східний кордон України в допомогу прикордонникам або ближче до районів Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем озброєних бойовиків.

У членів "Правого сектора" ніколи не було переносних зенітних установок і ручних гранатометів, не було і інших видів сучасного озброєння, яким забезпечені проросійські бойовики. Крім того, на відміну від проросійських бойовики, вони не займалися тортурами і стратами ідеологічних супротивників.

Чи можливе існування федеративного устрою в Україні, при якому центр регулюватиме тільки загальний політичний устрій країни, оборону, безпеку та інші загальнонаціональні питання?

jakov, deutsch, Freiburg

Федералізація України була б можлива, якби не тотальна політична та економічна корупція. У нинішній ситуації федералізація привела б до виникнення замість однієї держави 26 удільних князівств, які б ніколи не слухалися центру і покладалися б кожне на свою власну поліцію і армію. При цьому можна гарантувати, що губернатори цих "князівств" будуть довічними.

Через політичний плюралізм, властивий Україні, будь-який київський уряд буде коаліційним. З цієї ж причини неможливо створити в Україні партію, яка стане єдиною партією влади, як Єдина Росія в РФ. А утримувати з центру владу у федеративних республіках і округах в країнах колишнього СРСР можливо тільки за однопартійної системи, тобто за принципом СРСР і КПРС, з подвійним підпорядкуванням: державним і партійним.

Скажіть, будь ласка, чи буде більшість населення Південного Сходу України мати свого кандидата на виборах 25 травня? Чи вважаєте Ви, що всі основні політичні позиції, що популярні в країні, представлені тими чи іншими кандидатами?

Віра Клімова, Solon, USA

Південний Схід України має двох основних кандидатів на цих виборах - Сергія Тігіпка і Михайла Добкіна. Тігіпко зараз, хоч і відстає сильно від Петра Порошенка, але обігнав, за опитуваннями соціологів, Юлію Тимошенко, вийшовши на друге місце в президентських перегонах.

У Києві 80% жителів говорять російською. Що вони думають про нинішню владу?

Anton, Москва

Київ в основному підтримує нову владу. Остаточно про рівень підтримки можна буде судити за результатами виборів до Київради і виборів президента. Переважна більшість російськомовних і російських жителів Києва не є прихильниками сепаратистів Південного Сходу і налаштовані проєвропейськи.

Чи вважаєте Ви Крим втраченим для України безповоротно? Чи врятує Україну від розколу ініціатива Ахметова з організації страйку проти дій сепаратистів на Південному Сході України?

Юрій, Філадельфія, США

Майбутнє Криму залежить від світової спільноти. Якщо Крим залишиться для світової спільноти окупованою територією, то вважати його безповоротно втраченим для України немає сенсу.

В окупований Крим не прийдуть ані туристи, ані інвестиції. Для Росії поодинці фінансувати півострів буде достатньо дорого, але, втім, можливо. Однак очікування проросійськи налаштованих кримчан на економічне диво, в якому вони будуть пасивними одержувачами вигоди, не виправдаються. Після Путіна можливі інші варіанти, так само як після Сталіна виникла "відлига" і перегляд відносин з суспільством.

Як Ви думаєте, в асоціації з ЄС через якийсь проміжок часу Україна досягне економічного розвитку такого ж або порівняного, скажімо, з Польщею?

Володимир Шатерник, Київ, Україна

Я не думаю, що це питання найближчого майбутнього. Для України набагато важливіші європейські правила життя, правове суспільство, рівність всіх перед законом, ніж членство в Європейському Союзі.

Економічний розвиток України залежатиме від боротьби з корупцією всередині держави. Якщо ця боротьба буде успішною, то Україна досягне економічного розвитку, порівнянного з Польщею, до того, як стане членом або кандидатом у члени ЄС.