СКР обшукує соратників Навального і " Яндекс.Деньги"

Слідчий під час обшуку у Миколи Ляскіна Копирайт изображения Nikolay Lyaskin
Image caption Під час обшуку у Миколи Ляскіна слідчі вилучили ноутбук

У московському офісі "Яндекс.Деньги" проводяться слідчі заходи в рамках кримінальної справи про шахрайство на виборах мера Москви в 2013 році.

Раніше в п'ятницю слідчі прийшли з обшуками до прихильників Навального, які надавали йому фінансову підтримку, коли він висувався в мери Москви.

Через деякий час СКР повідомив про порушену кримінальну справу щодо депутата району Зюзіно міста Москва Костянтина Янкаускаса, а також підприємців Миколи Ляскіна та Володимира Ашуркова.

СКР запідозрив їх у порушенні порядку фінансування виборчої кампанії Навального.

Адвокат лідера російської опозиції Олексія Навального Вадим Кобзєв звинуватив СКР в поширенні недостовірної інформації.

За його інформацією, опозиціонери, у яких пройшли обшуки, не є підозрюваними.

"Виходячи з документів, справу порушено стосовно "невстановлених осіб", - написав Кобзєв у Twitter.

"Праймеріз по-московськи"

За версією слідства, в 2013 році Янкаускас, Ляскін і Ашурков перерахували по одному мільйону рублів на виборчий рахунок кандидата Навального.

"Потім через мережу "Інтернет" вони розмістили звернення до користувачів із закликом про добровільне поповнення своїх "електронних гаманців" нібито з метою відшкодування перерахованих на рахунок Навального коштів, а також для підтримки його політичної діяльності", - йдеться на сайті Слідчого комітету.

У СКР підрахували, що на ці "електронні гаманці" надійшло понад 10 мільйонів рублів - у тому числі від анонімних користувачів з Росії, а також іноземних платників, які мають закордонні IP-адреси.

"У слідства є підстави вважати, що Янкаускас, Ляскін і Ашурков зібрані кошти викрали, незважаючи на заяви про їхнє збирання лише на політичну діяльність Навального", - заявляють в СКР.

Копирайт изображения Getty
Image caption Влада називала минулу кампанію з виборів мера Москви чесною і прозорою

"Праймеріз по-московськи. Така ось рутина життя у найсильніших кандидатів у ММД", - прокоментував цю звістку Олексій Навальний через Twitter.

Йдеться про майбутні вибори до Московської міської думи, які пройдуть у вересні 2014 року в Єдиний день голосування.

На них опозиція планує висунути незалежних кандидатів, об'єднаних політичною програмою Навального. Сам лідер опозиції перебуває під домашнім арештом у справі "Ів Роше".

Обшуки вранці

Співробітники СКР стали дзвонити в двері вранці, приблизно о восьмій годині.

У Миколи Ляскіна, який є одним з кандидатів від опозиції на виборах до Московської міської думи, обшуки проходили відразу за трьома адресами - у батьків, тестя з тещею і у нього самого.

"У сестри почали ламати двері. Вона злякалася і відкрила. У неї першим ділом почали відбирати телефон. Після цього зв'язок зник", - повідомив у Twitter Микола Ляскін.

"Ось і до мене прийшли. За місцем проживання", - написав він через кілька хвилин.

"До мене ломляться у двері з обшуком. Доброго ранку", - в цей же самий час повідомив і Костянтин Янкаускас.

За розповідями очевидців, біля будинків, де проходили обшуки, чергував ОМОН, а консьєржкам було дано вказівку не пропускати в під'їзди журналістів і незнайомих людей.

Як повідомила ВВС помічниця Миколи Ляскіна Олена Слєсарєва, обшук у нього вже закінчений. На даний момент Ляскін зі слідчими їдуть до прокуратури.

У Ляскіна під час обшуку слідчі вилучили ноутбук, а у його сестри - три мобільних телефони та комп'ютерний жорсткий диск.

Депутат не вірить

У травні 2012 року депутат Держдуми від "Єдиної Росії" Ілля Костунов направив до ФСБ і Росфінмоніторинга запит з вимогою перевірити перекази грошей на "Яндекс.Кошелек" опозиційного політика і блогера Олексія Навального.

Електронні гаманці були відкриті Навальним для збору коштів на підтримку його проектів по боротьбі з корупцією, зокрема, проектів "РосПил" і "РосЯма".

Створений Навальним "Фонд по боротьбі з корупцією" регулярно викладає у відкритий доступ звіти про отримані і витрачені кошти.

Тим часом, як заявляв депутат Костунов в інтерв'ю "Газете.Ру", він не вірить у можливість масових пожертвувань прихильників проектів Навального.

У лютому 2014 року Держдума приступила до розгляду законопроекту, який значно ужорсточує правила розрахунків через анонімні електронні гаманці.

Зокрема, пропонується знизити суму одного анонімного переказу грошових коштів по системах електронних платежів з 15 тисяч рублів до однієї тисячі рублів протягом одного дня, а також повністю заборонити грошові перекази за кордон та з-за кордону з використанням неперсоніфікованих електронних засобів платежу.

Мінфін та Мінекономрозвитку не підтримали законопроект.