Переворот у Таїланді: генерал збирає політиків на розмову

Таїланд Копирайт изображения AP
Image caption У Таїланді ввели комендантську годину та призупинили дію конституції

Військовий очільник Таїланду скликає на зустріч у Бангкоку понад 100 ключових політичних фігур - за день після того, як він перебрав на себе владу внаслідок державного перевороту.

Серед тих, кому наказали відзвітувати перед армією, - колишня очільниця уряду Їнґлук Чинават, виконувач обов'язків прем'єр-міністра та його уряд, а також лідери протестів.

Поки що невідомо, чому їх збирають і скільки саме людей відвідає зустріч.

Державний переворот, про який армія оголосила у четвер, викликав критику серед лідерів усього світу.

Військовий лідер призупинив дію конституції, заборонив зібрання та мітинги, затримав деяких політиків і заявив, що після місяців безладу потрібно навести порядок.

Це сталося два дні по тому, як армія враженої протестами країни оголосила про воєнний стан.

Державний секретар США Джон Керрі заявив, що "немає жодних виправдань" державному перевороту, додавши, що двосторонню допомогу Таїланду на суму 10 млн доларів можуть призупинити.

Глибоке занепокоєння висловили і в ООН. Генеральний секретар Пан Гі Мун закликав "швидко повернутися до конституційного, цивільного, демократичного правління".

Тим часом таїландці провели першу ніч, під час якої з 22:00 до 05:00 діяла комендантська година. За повідомленнями, після перевороту у Бангкоку здебільшого зберігається спокій.

Військові також обмежили трансляцію телеканалів. З ефірів, зокрема, зняли BBC та CNN.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Армія заборонила політичні мітинги
Копирайт изображения AP
Image caption Про переворот у своїй країні таїландці дізналися з телезвернення генерала Праюта

Не більше п'яти осіб

Військовий лідер, генерал Прают Чан-Оча, який призначив себе новим прем'єр-міністром, сказав, що армія взяла на себе владу, "щоб країна швидко повернулася в нормальне русло".

"Усі таїландці мусять заспокоїтися, а урядові чиновники мають працювати в нормальному режимі", - сказав він у телезверненні, під час якого оголосив про переворот.

Генерал пішов на такий хід після того, як конкуруючі політичні фракції провели два дні за безрезультатними переговорами.

Кількох ключових фігур цих перемовин відразу ж затримали. Серед них - лідер опозиційних протестів Сутеп Тауґсубан та очільник проурядових демонстрацій Ятупорн Промпан.

Після цього армія опублікувала документ з ключовими умовами перевороту.

Нові правила

  • Комендантська година по всій країні триває від 22:00 до 5:00
  • Генерал Прают очолює Національну раду миру та дотримання порядку
  • Сенат і суди продовжують виконувати свої обов'язки
  • Конституція 2007 року призупиняє дію, окрім частини про монархію
  • Заборонено політичні збори за участю більше п'яти осіб. Покарання - до року в'язниці, штраф 300 доларів, або і те, й інше
  • Соціальні мережі можуть заборонити, якщо там з'являтимуться провокативні повідомлення

Для багатьох прихильників опозиції військовий переворот - це саме те, на що вони сподівалися, повідомляє з Бангкока кореспондент ВВС Джонах Фішер.

Проте залишаються питання, чи справді генерал Прают розраховує на успіх переговорів і чи не планує він, наприклад, затримати всіх представників політичних партій.

Збройні сили Таїланду, які від 1932 року влаштували щонайменше 12 переворотів, почали активно діяти після кількох місяців політичного глухого кута, в якому опинився Таїланд.

Боротьба за владу в країні посилилася по тому, як у 2006 році військові усунули від влади Таксіна Чинавата, чия сестра Їнґлук згодом стала прем'єр-міністром.

Пан Таксін і пані Їнґлук мають сильну підтримку серед сільського населення на півночі країни, що дозволяло їм виграти кілька виборів. Однак багато представників середнього класу та урбанізованого півдня виступають проти цих політикам, і саме такі люди стали рушіями багатомісячного антиурядового протесту.