Спостерігачі визнають вибори

Міжнародні та українські спостерігачі оцінили позачергові вибори президента в Україні як такі, що відбулися без суттєвих порушень і відповідають міжнародним нормам.

Зокрема, представники ОБСЄ заявили, що організація волевиявлення заслуговує на похвалу.

Громадянська мережа "ОПОРА" констатувала, що вибори відбулися відповідно до закону та міжнародних стандартів.

А в "Комітеті виборців України" вважають, що підстав не визнавати результати немає.

ОБСЄ

Спостерігачі Організації безпеки і співробітництва у Європі, які працювали в Україні у день голосування, відзначили високу професійність тих, хто готував вибори з огляду на складну ситуацію.

"Зусилля органів влади і органів безпеки України з проведення виборів заслуговують на похвалу. За надзвичайних обставин вони змогли забезпечити проведення виборів, які значною мірою відповідають демократичним зобов'язанням", - заявив спеціальний координатор короткострокової місії ОБСЄ зі спостереження за виборами президента України Жоао Соарес.

"Виняткова якість вчорашніх виборів наділяє нового президента України легітимністю негайно розпочати широкий діалог з усіма громадянами у Східних регіонах, щоб відновити їхню довіру та впевненість, децентралізувати центральну владу з метою збереження єдності країни, водночас поважаючи різноманітність українського суспільства", - заявив Андреас Гросс, голова делегації ПАРЄ.

Йоран Ферм, голова делегації Європарламенту: "Якби ми не визнавали ці вибори, це означало б, що будь-яка войовничо налаштована меншина може впливати на хід будь-яких виборів будь-де у світі".

Карл Ламерс, голова делегації Парламентської Асамблеї НАТО: "Українці ще раз продемонстрували, що вони хочуть взяти власну долю у свої руки і самі вирішувати своє майбутнє". Він також відзначив, що вибори стали величезним успіхом на тлі побоювань, що вибори будуть "надто гарячими" та сумнівів, що вони відбудуться.

"ОПОРА" фіксувала черги

У громадянській мережі "ОПОРА" констатували, що вибори відбулися відповідно до закону та міжнародних стандартів.

Представники організації вважають, що парламент і ЦВК доклали достатніх зусиль для того, щоб волевиявлення пройшло на належному належному рівні.

"Голосування проходило по всій території України (не включаючи тимчасово окуповані території АР Крим і міста Севастополь), однак було ускладнене позазаконними діями терористичних груп і озброєних осіб, які зірвали виборчий процес у 14 із 22 округів Донецької та 10 з 12 - Луганської області. У цілому по країні, окрім зазначених двох областей, голосування проходило спокійно і без значних інцидентів та без масових порушень", - йдеться у заяві "ОПОРИ".

Водночас там наголосили, що актуальними проблемами залишаються ефективність роботи правоохоронної системи та ІТ-безпека інформаційної системи "Вибори".

Найтиповішими порушеннями були спроби видачі членами ДВК бюлетенів без пред'явлення виборцем документів, спроби виборців проголосувати без належних підстав, а також випадки порушення таємниці голосування та перебування на дільницях людей, які не мали на це права.

В мережі "ОПОРА" також розповіли, що через черги на виборчих дільницях, які зафіксували на 6% дільниць, на багатьох з них виборці продовжували голосувати до 24 години 25 травня. Найбільші черги були у Києві та Луганську.

КВУ - підстав не визнавати вибори немає

У Комітеті виборців України заявили, що на 90% дільниць вибори відбулися без істотних порушень законодавства і відповідно до міжнародних норм.

"Немає жодних юридичних, політичних і моральних підстав не визнавати результати президентських виборів в Україні", - заявив генеральний директор КВУ Олександр Черненко.

"Всі вже скучили за такими чесними виборами", - додав він.

Водночас пан Черненко наголосив: хоча загалом по Україні голосування без значних порушень, не можна не визнавати проблематичність виборів у Донецькій та Луганській областях, де змогли проголосувати виборці лише на сімох і двох округах відповідно.

Це означає, що вибори відбулися приблизно на чверті дільниць обох областей, додав він. Але якщо врахувати низьку явку виборців, то можна сказати, що в тих областях проголосували не більше 5% виборців, зазначив голова КВУ.

За словами Олександра Черненка, можна констатувати, що за надзвичайно складних обставин вибори відбулися на частині округів на Сході, і під час них не було жертв.

"Рішення не проводити вибори, аби зберегти життя людей, було справедливим. Будемо сподіватися, що це останні такі вибори в цьому регіоні", - сказав він.

Окрім зауважень до загальних виборів у Донецькій та Луганській областях експерт також звернув увагу на багато зауважень до місцевих виборів, "які опинилися в тіні президентських".

"Той аргумент, що це є дешевшим, очевидно не спрацьовує. Скупий платить двічі", - наголосив експерт, додавши, що вибори президента і місцевої влади були б ефективнішими, якби їх проводили окремо.

Серед інших зауважень Олександр Черненко згадав технічні та організаційні проблеми, зокрема втричі меншу кількість членів виборчих комісій, через що утворювалися черги на дільницях, а також проблеми з системою "Вибори", через що виникають зауваження до швидкості та якості підрахунку голосів.