Спостерігачі: вибори заслуговують на похвалу попри проблеми на Сході

вибори в україні Копирайт изображения Getty

Міжнародні та українські спостерігачі оцінили позачергові вибори президента в Україні як такі, що відбулися без суттєвих порушень і відповідають міжнародним нормам.

Зокрема, представники ОБСЄ заявили, що організація волевиявлення заслуговує на похвалу, а делегати від НАТО назвали вибори "величезним успіхом".

Громадянська мережа ОПОРА констатувала, що волевиявлення відбулося відповідно до закону та міжнародних стандартів.

А в "Комітеті виборців України" вважають, що підстав не визнавати результати немає.

Похвала від європейських спостерігачів

Спостерігачі Організації безпеки і співробітництва у Європі, які працювали в Україні у день голосування, відзначили високу професійність тих, хто готував вибори з огляду на складну ситуацію.

"Ці вибори підтвердили демократичний курс українського народу", - заявив спеціальний координатор короткострокової місії ОБСЄ зі спостереження за виборами президента України Жоао Соарес.

"Зусилля органів влади і органів безпеки України з проведення виборів заслуговують на похвалу. За надзвичайних обставин вони змогли забезпечити проведення виборів, які значною мірою відповідають демократичним зобов'язанням", - додав пан Соарес.

Він також заяви, що спостерігачі зіткнулися з численними загрозами на адресу працівників комісій на Сході.

"На жаль, багато громадян не мали можливості віддати свої голоси в Донецьку і Луганську, а також у Криму. Разом з тим, була вражаюча явка в інших областях країни", - заявив голова делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ Іллка Канерва.

"Виняткова якість вчорашніх виборів наділяє нового президента України легітимністю негайно розпочати широкий діалог з усіма громадянами у Східних регіонах, щоб відновити їхню довіру та впевненість, децентралізувати центральну владу з метою збереження єдності країни, водночас поважаючи різноманітність українського суспільства", - заявив Андреас Гросс, голова делегації ПАРЄ.

"Якби ми не визнавали ці вибори, це означало б, що будь-яка войовничо налаштована меншина може впливати на хід будь-яких виборів будь-де у світі", - заявив у свою чергу Йоран Ферм, голова делегації Європарламенту.

Водночас, за словами голови делегації Парламентської Асамблеї НАТО Карла Ламерса, вибори стали величезним успіхом на тлі побоювань, що вони будуть "надто гарячими" та сумнівів, що вони відбудуться: "Українці ще раз продемонстрували, що вони хочуть взяти власну долю у свої руки і самі вирішувати своє майбутнє".

ОПОРА фіксувала черги

У громадянській мережі ОПОРА констатували, що вибори відбулися відповідно до закону та міжнародних стандартів.

Представники організації вважають, що парламент і ЦВК доклали достатніх зусиль для того, щоб волевиявлення пройшло на належному рівні.

"Голосування проходило по всій території України (не включаючи тимчасово окуповані території АР Крим і міста Севастополь), однак було ускладнене позазаконними діями терористичних груп і озброєних осіб, які зірвали виборчий процес у 14 із 22 округів Донецької та 10 з 12 - Луганської області. У цілому по країні, окрім зазначених двох областей, голосування проходило спокійно і без значних інцидентів та без масових порушень", - йдеться у заяві "ОПОРИ".

Водночас там наголосили, що актуальними проблемами залишаються ефективність роботи правоохоронної системи та ІТ-безпека інформаційної системи "Вибори".

Копирайт изображения Getty
Image caption Київ - один з лідерів за кількістю та довжиною черг на виборах

Найтиповішими порушеннями були спроби видачі членами ДВК бюлетенів без пред'явлення виборцем документів, спроби виборців проголосувати без належних підстав, а також випадки порушення таємниці голосування та перебування на дільницях людей, які не мали на це права.

В мережі "ОПОРА" також розповіли, що через черги на виборчих дільницях, які зафіксували на 6% дільниць, на багатьох з них виборці продовжували голосувати до 24 години 25 травня. Найбільші черги були у Києві та Луганську.

КВУ: підстав не визнавати немає

У Комітеті виборців України заявили, що на 90% дільниць вибори відбулися без істотних порушень законодавства і відповідно до міжнародних норм.

"Немає жодних юридичних, політичних і моральних підстав не визнавати результати президентських виборів в Україні", - заявив генеральний директор КВУ Олександр Черненко.

"Всі вже скучили за такими чесними виборами", - додав він.

Водночас пан Черненко наголосив: хоча загалом по Україні голосування без значних порушень, не можна не визнавати проблематичність виборів у Донецькій та Луганській областях.

Це означає, що вибори відбулися приблизно на чверті дільниць обох областей, додав він. Але якщо врахувати низьку явку виборців, то можна сказати, що в тих областях проголосували не більше 5% виборців, зазначив голова КВУ.

За словами Олександра Черненка, можна констатувати, що за надзвичайно складних обставин вибори відбулися на частині округів на Сході, і під час них не було жертв.

"Рішення не проводити вибори, аби зберегти життя людей, було справедливим. Будемо сподіватися, що це останні такі вибори в цьому регіоні", - сказав він.

Окрім зауважень до загальних виборів у Донецькій та Луганській областях, експерт також звернув увагу на багато зауважень до місцевих виборів, "які опинилися в тіні президентських".

Серед інших зауважень Олександр Черненко згадав технічні та організаційні проблеми, зокрема втричі меншу кількість членів виборчих комісій, через що утворювалися черги на дільницях, а також проблеми з системою "Вибори", через що виникають зауваження до швидкості та якості підрахунку голосів.