Євроскептики влаштували "землетрус" в Євросоюзі

Копирайт изображения AFP
Image caption Лідер Національного фронту Марін Ле Пен святкувала у Франції історичну перемогу противників Євросоюзу

Повстання назрівало давно. Голоси невдоволених ставали дедалі гучнішими. Поширювалися протести проти політики затягування пасків. Партії євроскептиків постійно набирали сили.

Але навіть з урахуванням цього шок від того, що затята антиєвропейська партія перемогла у Франції на виборах у ЄС, приховати було неможливо. Ще зовсім недавно праворадикальний Національний фронт (FN) знаходився на екстремістському фланзі французької політики.

Прем'єр-міністр Франції Мануель Вальс і не намагався пояснити такі результати. Він заявив, що це "не просто топ-новина… це шок, землетрус".

Це тим більше дивовижно, якщо згадати, що Франція разом з Німеччиною є одним з архітекторів Європейського проекту. А тепер Марін Ле Пен з Національного фронту заявляє, що зроблено "перший крок на довгому шляху до свободи" від Євросоюзу.

Вплив на кризу зайнятості

То що ж сталося? Звісно, результат голосування – це до певної міри протест. Уряд соціалістів багато хто зневажає, а безробіття вперто залишається високим. У французькій економіці спостерігається застій.

Марін Ле Пен розумно скористалася незадоволенням глобалізацією і відсутністю гарантій зайнятості.

Вона розуміє побоювання, викликані імміграцією, коли 26 мільйонів людей в Євросоюзі не мають роботи.

(Варто також відзначити, що перемозі Національного фронту сприяла неявка на голосування.)

Ці побоювання проявилися у таких країнах, як Данія та Австрія, де праві продемонстрували гарні результати.

А на результати в Греції, звісно ж, вплинула економічна криза в Європі.

Вибори у цій країні виграла ліворадикальна партія СІРІЗА (Коаліція радикальних лівих). Вона побудувала свою кампанію на неприйнятті політики економії та надання позик країнам-банкрутам, яка, на їхню думку, призвела до соціальної катастрофи.

Лідер партії Алексіс Ципрас заявив, що "очільники Європи перетворили нас на піддослідних кроликів під час кризи".

Але, враховуючи, що економіка Греції за п'ять років скоротилася на 26%, СІРІЗА могла б отримати і кращий результат, і її перемога навряд чи становить загрозу урядовій коаліції.

Копирайт изображения AFP
Image caption Канцлер Меркель зберегла лідерську позицію в німецькій політиці

Італійці підтримують реформи

Цікаво, що в Італії, де новий лівоцентристський прем'єр-міністр Маттео Ренці обіцяє радикальні реформи, виборці віддали за нього вражаючі 40% голосів. Партія коміка Беппе Ґрілло Рух п'яти зірок, спрямована проти італійського істеблішменту, була відсунута на далеке друге місце. Схоже, що виборці жадають реформ.

Навіть у Німеччині, яка у більшості випадків залишається прихильницею ЄС, відносно нова партія євроскептиків, Альтернатива для Німеччини (AfD), здобула понад 6% голосів, - однак партія виступає проти євро, а не проти ЄС.

Явка залишилася незмінною - трохи більше 43%. Незважаючи на виділення коштів на рекламування виборів та просування ідеї про одночасні вибори президента Європейської комісії, кампанія не зацікавила європейського виборця.

То що ж сталося? Президент Франції каже, що "треба зробити висновки". Інші кажуть, що 70% депутатів будуть проєвпропейськими і що вони продовжуватимуть визначати порядок денний. В будь-якому випадку, партії, спрямовані проти істеблішменту, навряд чи працюватимуть разом.

Ринкам, звісно, сподобався результат виборів в Італії і те, що ці нові партії, спрямовані проти істеблішменту, не в змозі скласти загрозу роботі парламенту.

Європа неспокійна, вона бажає росту й зайнятості. Настрої похмурі, але вони не спрямовані проти ідеї самої Європи.

Отже, лінії фронту проведено. Одні наполягають, що головним уроком виборів є те, що Європа мусить реформуватися – що означає повернення частини повноважень національним державам. Інші вважають, що доля Європи – у ще міцнішому союзі. Вони вбачають відповідь у глибшій інтеграції.

Проте міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр сьогодні заявив, що перемога Національного фронту – це "суворе" попередження. "Немає сумніву, що багато популістських, євроскептичних і навіть націоналістичних партій входять до Європейського парламенту".