Хто за кого голосував: електоральна географія президентських виборів

Вибори Копирайт изображения Getty

ВВС Україна проаналізувала особливості регіональної підтримки першої п’ятірки учасників президентських виборів та визначила, підтримка яких саме областей призвела до успіху або поразки того чи іншого кандидата.

Петро Порошенко

 • Результат – 54,7%
 • Максимум: Львівська область – 69,9%
 • Мінімум: Луганська область – 33,2%

Лідер виборчих перегонів посів перше місце у всіх областях України. При цьому він переміг у 187 округах з 188, у яких проводилося голосування, – не підкорився йому лише Чугуївський округ на Харківщині, де його на 6% обійшов Михайло Добкін. У 106 округах за Петра Порошенка проголосували понад половина виборців, котрі прийшли на дільниці.

Найкращі результати пан Порошенко показав на Львівщині і Вінниччині – тут за нього проголосували понад дві третини виборців. Львівська область стала єдиною, яка кинула до його загальної скарбнички понад мільйон голосів виборців. Тут же розташований Пустомитівський округ – єдиний, де за Порошенка проголосували понад три чверті виборців.

Трохи до цього показника не дотягнули два міські округи Вінниці, яку часто називають вотчиною Порошенка – саме звідси він обирався до нинішнього парламенту.

Безсумнівною, хоча й менш переконливою була перемога Порошенка на півдні та сході України. Він не подолав 50% межі у жодному округу Донецької, Луганської, Харківської, Одеської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Характерно, що один з найнижчих результатів Порошенко показав на своїй "малій батьківщині" - у Арцизькому виборчому окрузі Одещини, до якого входить місце народження політика - Болград.

Результати Порошенка на південному сході можна розглядати і під іншим кутом. В абсолютних цифрах Дніпропетровська область дала йому 655 тисяч голосів виборців, і в абсолютних цифрах це третій показник після вже згаданої Львівщини і столиці, де за Порошенка проголосували майже 870 тисяч виборців.

Юлія Тимошенко

 • Результат – 12,8%
 • Максимум: Чернігівська область – 19,5%
 • Мінімум: Донецька область – 7,3%

Юлія Тимошенко фінішувала другою у 18 регіонах України, у п’яти областях півдня і сходу вона посіла третє місце, а на Луганщині, Харківщині і в закордонному виборчому окрузі взагалі показала четвертий результат.

Копирайт изображения batkivshchyna.com.ua
Image caption Менше 10% голосів виборців Тимошенко набрала майже у всіх областях південного сходу та в Києві

У Царичанці на Дніпропетровщині, Мелітополі на Запоріжжі та двох маріупольських округах пані Тимошенко фінішувала п’ятою, причому у всіх цих округах за винятком Царичанського, Тимошенко обійшли не лише "східні" кандидати Сергій Тігіпко та Михайло Добкін, але й Вадим Рабінович.

У жодному регіоні України Юлія Тимошенко не змогла перетнути символічний 20-відсотковий бар’єр. Менш як піввідсотка до цього показника не дотягнула Чернігівщина, півтора відсотки бракувало Чернівецькій області. У Сторожинці, що на Буковині, за Юлію Тимошенко проголосував найбільший відсоток учасників виборів – майже кожен четвертий місцевий виборець.

У восьми регіонах України Юлія Тимошенко набрала менше ніж 10% голосів. Серед цих регіонів – всі південно-східні області, крім Херсонщини, де лідерка "Батьківщини" набрала 11,5%, та, як не дивно, місто Київ, де Тимошенко та її політична сила перемагали на минулих президентських виборах-2010 та у парламентській кампанії.

Характерна риса електорату Тимошенко більшості центрально- та західноукраїнських регіонів: у округах обласних центрах за екс-главу уряду голосував помітно менший відсоток виборців, ніж у "провінційних" округах.

Слабкою втіхою для лідерки "Батьківщини" є те, що у всіх округах, в яких відкрилися виборчі дільниці, вона подолала п’ятивідсотковий бар’єр, який зараз застосовується у парламентських виборах.

Олег Ляшко

 • Результат – 8,3%
 • Максимум: Чернігівська область – 16,6%
 • Мінімум: Донецька область – 2,9%
Копирайт изображения rpl.kiev.ua
Image caption У Сосниці на Чернігівщині Олег Ляшко обійшов Юлію Тимошенко

Якщо записати по шість областей України, у яких показали найкращі результати Олег Ляшко та Юлія Тимошенко, у чиїй політсилі він провів більшу частину своєї політичної кар’єри, то можна побачити дивну закономірність – ці списки відрізнятимуться лише в одній позиції – у "списку Ляшка" фігуруватиме Черкащина, однак буде відсутньою Буковина. Решта ж областей – Чернігівська, Волинська, Рівненська, Хмельницька і Кіровоградська – збігатимуться.

Отож, електоральним ядром пана Ляшка, як і лідерки "Батьківщини", є центрально- та західноукраїнські області. Справжньою вотчиною керівника Радикальної партії є Чернігівщина, а саме східна її частина – Ніжинський, Прилуцький та Сосницький виборчі округи. У останньому з них Ляшко набрав понад 21% голосів виборців і обійшов Юлію Тимошенко, у Прилуках та Ніжині до символічної позначки у 20% йому не вистачило буквально дещиці. Зрештою, саме з цієї місцевості Олег Ляшко обрався до чинного парламенту з результатом у понад 55% голосів виборців.

До свого активу Ляшко може записати і "срібло" у закордонному виборчому окрузі. Майже три тисячі з 6,7 тисяч голосів закордонних українців забезпечили Олегові Ляшку шість дільниць, розташованих в Італії та Іспанії.

"Слабкі місця" лідера Радикальної партії, як показують цифри, - це південь і схід України, а також Вінниччина, котра на цих виборах мала свого фаворита. Найнижчий результат Олег Ляшко показав у Арцизі на Одещині – тут за нього проголосувало трохи більше одного відсотка виборців.

Анатолій Гриценко

 • Результат – 5,5%
 • Максимум: Черкаська область – 9%
 • Мінімум: Одеська область – 2,9%

П’ятірка регіонів, де за Анатолія Гриценка проголосував найбільший відсоток виборців – Черкащина, Тернопільщина, Київ, Дніпропетровська та Чернігівська області – не дає можливості чітко сказати, у якій саме частині держави проживає "ядро" електорату екс-міністра оборони.

Зрештою, список областей, де пан Гриценко показав найнижчий результат – Одеська, Чернівецька, Закарпатська, Вінницька та Миколаївська, – також не дає відповіді на питання про те, до мешканців якого регіону не вдалося достукатися лідеру "Громадянської платформи".

Понад десять відсотків виборців за нього проголосували у трьох округах – у Тернополі та на рідній для Гриценка Черкащині, у Городищі та Тальному.

У шести округах України Гриценко показав третій результат, пропустивши вперед лише визнаних фаворитів Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. Характерно, що йдеться тут про обласні центри: вже згаданий Тернопіль, два округи в Вінниці та три у Львові.

Найслабші результати екс-міністр оборони показав у Арцизі на Одещині та Новоселиці на Буковині – тут він отримав менш ніж 2% голосів виборців.

Цікаво, що Гриценко виграв на двох дільницях закордонного виборчого округу – у Демократичній Республіці Конго та в Ліберії. У обох цих країнах базуються українські військові контингенти у складі місій ООН.

Сергій Тігіпко

 • Результат – 5,2%
 • Максимум: Донецька область – 19,8%
 • Мінімум: Івано-Франківська область – 0,6%

Структура електорату Сергія Тігіпка – гранично проста. У південно-східних регіонах він набрав більше, на решті території країни – менше. Розрив між найнижчим з південно-східних та найвищим з центрально-західних показників – рівно у два рази.

Копирайт изображения nocredit
Image caption Голоси з південно-східних регіонів складають понад дві третини від загальної кількості, відданих за Сергія Тігіпка

А тепер детальніше. Найнижчий результат з "базових" регіонів – 8,5% голосів виборців – пан Тігіпко показав на Харківщині. Це можна пояснити тим, що саме звідси походить кандидат, офіційно висунутий Партією регіонів. Зрештою, лише у цій області Добкіну вдалося випередити Тігіпка і посісти друге місце після Петра Порошенка.

Найбільший відсоток виборців – 28.3% – проголосував за Тігіпка у Арцизі на Одещині. Загалом позначку у 20% цей кандидат подолав у восьми округах, сконцентрованих у Одеській та Донецькій областях.

Загалом за Тігіпка проголосувало 12,4% виборців південного сходу. Голоси з південно-східних регіонів складають понад дві третини від загальної кількості голосів, відданих за цього кандидата.

Набільше на території "решти" України за Тігіпка проголосували на Полтавщині – 4,3% виборців. Цим результатом Тігіпко повинен завдячувати індустріальним Кременчуцькому та Глобинському округам області.

У інших областях центра та заходу подолати важливий в контексті дострокових парламентських виборів п’ятивідсотковий бар’єр Тігіпкові вдалося лише в чотирьох округах: у Коростені на Житомирщині, Шостці на Сумщині і Ріпках та Сосниці на Чернігівщині.

Очікувано провальними стали для Тігіпка результати у галицьких областях. У жодній з них в цілому йому не вдалося набрати бодай одного відсотка голосів виборців.

Втім, цікавою є "анатомія" голосування галичан за Тігіпка. Подолати одновідсотковий бар’єр йому вдалося у міських округах Львова, в Івано-Франківську, а також у Збаразькому окрузі Тернопільської області, на території якого розташована Почаївська лавра, що належить Московському патріархатові.

Всі дані – станом на ранок 28 травня, коли ЦВК опрацювала 99,06% отриманих протоколів.