Євросоюз закликав Росію до співпраці з Україною

саміт єс Копирайт изображения AFP

Лідери 28 країн Євросоюзу, що у вівторок зібралися на саміті у Брюсселі, привітали результати виборів президента в Україні, а також закликали Росію зробити усе можливе для припинення протистояння на сході країни.

У спільній заяві лідерів ЄС йдеться про те, що Володимир Путін мусить співпрацювати з "новим легітимним президентом країни".

Інакше Кремлю загрожують нові санкції.

Водночас на саміті наголосили, що Україна повинна докладати більше зусиль для боротьби з корупцією, реформування судової і правоохоронної систем та поліпшення бізнес-клімату.

Олланд поговорить з Путіном

У випадку, якщо Москва не піде на співпрацю з новим керівництвом України, або не допоможе зупинити бойові дії, до неї можуть застосувати ще жорсткіші економічні санкції, заявив президент Франції Франсуа Олланд.

''Президент Путін повинен тепер не лише поважати результат (Виборів. - Ред.), але й визнавати президента України і переконатися у присутності деескалації, яка нині є очікуваною та можливою'', - сказав французький лідер.

Він також оголосив, що 6 червня зустрінеться із Володимиром Путіним, щоб віч-на-віч обговорити ситуацію в Україні.

За його словами, зустріч відбудеться на півночі Франції у рамках заходів, присвячених 70-ій річниці висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни.

У заяві лідерів ЄС також ідеться про те, що запобігання проникненню сепаратистів та зброї крізь російсько-український кордон є пріоритетом для Росії.

Москву закликали "використати свій вплив на озброєних сепаратистів, щоб знизити напругу на сході України".

"Ми закликаємо Російську Федерацію почати відвертий і відкритий діалог", - наголосили лідери ЄС.

Нові санкції можливі

У вівторок європейські лідери запевнили, що й надалі допомагатимуть Україні і чекають на "тісну співпрацю" з новим президентом.

Водночас від самої України очікують більших зусиль у боротьбі з корупцією, реформуванні судової і правоохоронної систем та поліпшенні бізнес-клімату.

Копирайт изображения AFP
Image caption Олланд сказав, що можливі подальші санкції

Аби допомогти провести реформи, Європейський Союз вже надав Україні перший транш макрофінансової допомоги обсягом понад 1,6 мільярда євро. Напередодні Єврокомісія рекомендувала ще один крок назустріч країні, який у підсумку дозволить запровадити безвізовий режим із Євросоюзом.

Дипломатичне протистояння між ЄС та Росією через загострення в Україні триває вже кілька місяців.

Одночасно зі Сполученими Штатами та низкою інших країн Євросоюз запровадив цілу низку політичних та економічних санкцій щодо людей, яких вважають причетними до ескалації конфлікту.

Ті санкції передбачали запровадження візових обмежень та замороження рахунків. Французький президент Франсуа Олланд у вівторок заявив, що, залежно від подальших дій Росії, ЄС може вдатися до ще жорсткіших заходів щодо її керівництва.

"Загрози санкцій все ще на порядку денному", - сказав він у Брюсселі.

Раніше міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров запевнив, що Росія готова вести діалог з Петром Порошенком та поважає вибір українців.

При цьому він закликав українську владу з повагою ставитися до громадян і забезпечувати компромісні домовленості.