У Данії вважають, що групу ОБСЄ на Донбасі захопили сепаратисти

Копирайт изображения Getty
Image caption Сепаратисти на сході України заперечують, що саме вони затримали групу ОБСЄ

Міністр уряду Данії Могенс Єнсен повідомив, що європейських спостерігачів ОБСЄ, серед яких був і представник Данії, на Донбасі затримали проросійські сепаратисти.

ОБСЄ заявила, що втратила зв'язок з однією із своїх команд цивільних спостерігачів в районі Донецька, де відбувалися бої між урядовими силами України та проросійськими бойовиками.

"Я можу підтвердити, що громадянина Данії, члена (моніторингової місії) ОБСЄ, як нам стало відомо, вчора разом з трьома іншими спостерігачами затримали озброєні сепаратисти в Україні", - заявив міністр торгівлі і розвитку Данії Могенс Єнсен.

Невизнана "Донецька народна республіка" заперечує свою причетність до зникнення групи ОБСЄ. Міністр інформації та масових комунікацій так званої ДНР Олександр Хряков повідомив "РИА Новости", що лідери ДНР не знають, де знаходяться ці спостерігачі ОБСЄ.

Занепокоєння МЗС

Міністерство закордонних справ України заявило, що занепокоєне через відсутність зв’язку з однією з груп спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, які працюють на сході Донецької області.

У повідомленні на сайті уряду йдеться про те, що обставини зникнення групи "вказують на можливість її затримання проросійськими угрупуваннями, що здійснюють незаконну діяльність в цьому регіоні країни за підтримки Російської Федерації".

До складу команди, що зникла, входять четверо іноземних громадян - представники Данії, Естонії, Туреччини та Швейцарії. Вони є частиною спеціальної місії, яка є узгодженою з Росією, на відміну від семи військових експертів ОБСЄ, яких в Слов'янську затримали проросійські активісти у квітні і згодом звільнили.

МЗС України у своїй заяві наголосило, що вважає неприйнятними такі дії щодо спостерігачів ОБСЄ, завданням яких є об’єктивне інформування міжнародного товариства щодо подій, які розгортаються, а також сприяння деескалації ситуації.

"У цьому зв’язку закликаємо Російську Федерацію, яка підтримала рішення про розгортання в Україні спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, звернутися з вимогою до своїх прибічників, які перебувають під фактичним контролем та отримують підтримку російської сторони, негайно звільнити членів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ", - йдеться у заяві.

У вівторок на території Донецької дії продовжилася активна фаза антитерористичної операції. Державна прикордонна служба повідомила про те, що вночі на територію України з російської території прорвалися вантажівки з озброєними людьми. Прикордонне управління ФСБ Росії по Ростовській області згодом не підтвердило цю інформацію.

Активна фаза АТО

Напередодні бойовики самопроголошеної ДНР захопили донецький аеропорт, у відповідь сили АТО завдали авіаударів. У місті тривали бої.

У вівторок в Міноборони повідомили, що Збройні сили України контролюють аеропорт, а нападників знищили. Міністр внутрішніх справ наголосив, що жертв серед українських вояків немає.

Однак кореспонденти ВВС передавали, що над Донецьком знову літають військові літаки, а в районі аеропорту чути постріли.

Частина шкіл у місті не працює, людей попросили не виходити з дому без потреби.

25 квітня вісьмох експертів ОБСЄ та п'ятьох співробітників СБУ, які їх супроводжували, затримали сепаратисти біля Слов'янська за підозрою у шпигунстві.

До складу групи з восьми осіб входили чотири представники Німеччини і по одному зі Швеції, Польщі, Данії та Чехії. Пізніше шведа звільнили за станом здоров'я. Всі інші були звільнені 3 травня.

Копирайт изображения BBC World Service