Розділений Донецьк: сепаратисти гнуть свою лінію

Копирайт изображения AFP

У центрі міста "тисячі троянд" п'ятеро жінок пораються на клумбі.

На іншому боці вулиці чоловік спокійно підмітає. Повз нього проїжджає трамвай, підбираючи на зупинці зграйку нових пасажирів. Здається, тут нормальне розмірене життя.

Але картина змінюється, якщо пройти містом далі.

Двері та вікна деяких крамниць забиті фанерою, незвично довга черга до банкомату. Порівняно з моїм останнім приїздом сюди рівно місяць тому людей на вулицях та машин на дорогах значно менше.

"Де діти?" - запитує мене пенсіонерка Надія Петрівна. Ми сидимо на лавочці неподалік тієї клумби, де пораються жінки.

"Погожий сонячний день, тут завжди так багато дітей. Ми не розуміємо, що тут відбувається. Це жах. Ми всі хочемо стабільності, ось це все", - бідкається чоловік Надії Петрівни Юрій Петрович.

Донецьк з населенням у понад мільйон мешканців опинився у стані невизначеності: в центрі жорсткого та кривавого конфлікту. Столиця української Донецької області тепер стала і столицею так званої Донецької народної республіки - самопроголошеної республіки, яка попросила Росію дозволити їй приєднатись до неї. Москва поки що не відповіла.

Після бою за донецький аеропорт між проросійськими сепаратистами та українськими військами, який відбувся минулого тижня, ситуація в місті відносно спокійна.

Копирайт изображения AFP

До того часу найзапекліші бої та перестрілки відбувались за межами Донецька. На північ від міста українські війська активізували військову операцію довкола оплоту сепаратистів - Слов'янська.

Повідомляють також про сутички у Луганській області. У середу сепаратисти захопили там дві військові частини: одна належала українській Національній гвардії, друга - прикордонникам.

У вівторок кілька людей загинули внаслідок вибуху в будівлі обласної адміністрації, яка стала штаб-квартирою самопроголошеної влади Луганської народної республіки.

Організація з безпеки та співпраці в Європі дійшла висновку, що вибухи спричинили "некеровані ракети, випущені з літального апарату". Надходили також повідомлення про гарматний вогонь з винищувача. Українська влада заперечує, що її літаки причетні до вибуху.

Офіційні представники українських військових наголошують, що продовжують "антитерористичну операцію" на сході України, яка тепер увійшла в "активну фазу". Вони кажуть, що все йде за планом.

"Це свідчить про те, що в українських військових командувачів є почуття гумору, але відсутнє почуття самокритики", - наголошує Олександр Бородай, самопроголошений прем'єр-міністр так званої Донецької народної республіки. Я зустрівся з ним в його офісі в приміщенні адміністрації в Донецьку.

Копирайт изображения AP
Image caption Напис: "Врятуйте донбаських дітей. Українська армія вбиває донбаських дітей"

"Дозвольте нагадати, що першочерговим планом українських військ було завершити їхню операцію до 1 травня. Тоді до 9 травня. Тоді перенесли на пізнішу дату. Вони стільки наобіцяли про завершення так званої "антитерористичної операції" з грандіозним успіхом та без жертв. Всі ці обіцянки - ніщо. Вони нічого не варті".

Пан Бородай, який називає себе "кризовим менеджером", каже, що він є одним із добровольців, які приїхали в Україну із Росії, аби захистити російськомовне населення.

"Добровольці приїхали з усієї Росії, - пояснює він. - Деякі з них взяли в руки зброю. Інші, як я, займаються громадськими справами".

Київ звинувачує Москву у фінансуванні та розпалюванні сепаратистського руху на сході України. Тут Донецьку та Луганську народні республіки називають "терористичними організаціями" та обіцяють знищити бойовиків. Пан Бородай впевнений, що військова операція обернеться провалом.

"Звичайно, Петро Порошенко кричатиме і наголошуватиме, що він президент усієї України, в тому числі Криму та Донецької і Луганської народних республік. Але заяви - це одне, а реальність - зовсім інше".

Копирайт изображения AP
Image caption Самопроголошені лідери "народних республік" Бородай та Пушилін

В іншому крилі будівлі я зустрівся зі ще однією ключовою фігурою "народних республік". Денис Пушилін називає себе "головою Президіуму Верховної Ради".

"Ви знаєте, що ризикуєте життям, перебуваючи зараз в цьому будинку? - запитує він мене. - Ми отримали попередження про можливий авіанапад на цю будівлю".

Пан Пушилін попросив Росію надіслати миротворців на схід України.

"Це в крайньому випадку, - пояснює він. - Ми розуміємо, що якщо вони надішлють війська, це переросте у щось більше, ніж громадянська війна. Саме тому ми намагаємось все спершу вирішити самостійно".

Польоти авіації та сутички неподалік її домівки лякають Надію Петрівну з Донецька, але вона каже, що налаштована позитивно.

"Мій сусід мені сказав, що Всевишній відвернувся від нас, - каже вона. - Це неправда. Він ніколи від нас не відвертався. Він любить Україну. Я вірю в те, що буде мир на нашій землі. Ми не заслуговуємо на смерть".