У Нормандії відзначають річницю висадки союзників

військовий цвинтар у Нормандії
Image caption Північне узбережжя Франції від часів Другої світової вкрито американськими та британськими військовими цвинтарями

У Нормандії проходять заходи з нагоди 70-ї річниці висадки союзників на узбережжі Франції. У п'ятницю в основній пам'ятній церемонії візьмуть участь 17 світових лідерів.

Британські, американські та канадські війська висадилися на узбережжі Нормандії на півночі Франції 6 червня 1944 року.

Висадка була першим етапом операції "Оверлорд" (Overlord), що передбачала вторгнення до окупованої нацистами Європи і відкриття Другого фронту проти нацистської Німеччини. Вона стала найбільшою в світовій історії морської десантної операцією, в якій взяло участь близько 150 тисяч військовослужбовців. До кінця D-Day- "Дня Д" союзникам вдалося закріпитися у Франції. Через одинадцять місяців нацистська Німеччина зазнала остаточної поразки.

Британські ветерани, які брали участь у висадці, відпливуть на військовому судні із Портсмута до Нормандії, повторивши маршрут нормандської кампанії. Перед цим колишні службовці збройних сил пройдуть парадом по вулицях Портсмуту.

Королева Великої Британії Єлизавета II і герцог Единбурзький відзначать річницю висадки союзників у ході офіційного візиту до Франції, який незабаром розпочнеться в Парижі. На саму річницю британська королева проведе міжнародну поминальну службу за участю найясніших осіб, президентів і прем'єр-міністрів.

Також у Франції принц Уельський візьме участь у пам'ятній церемонії з нагоди взяття стратегічно важливого моста Пегас, який британські війська зайняли протягом декількох хвилин після висадки одразу після півночі 6 червня 1944. Взяття мосту Пегас британським десантниками стало головним досягненням союзників на початковому етапі операції у Нормандії. Принц Уельський і його дружина покладуть вінок до пам'ятника десантникам і зустрінуться з ветеранами. Вони також візьмуть участь в основному міжнародному заході в п'ятницю.

У першому звільненому селі - Ранвілі - приземлиться велика група парашутистів.

Ветеранів меншає

У Нормандію приїхали сотні ветеранів. Наймолодшим вже за 80 років, і для більшості їх них це може виявитися останнім великим ювілеєм, у якому вони зможуть взяти участь.

Копирайт изображения AP
Image caption Висадка у Нормандії залишається найбільшою десантною операцією в історії воєн

88-річний сапер Гаррі Білліндж розповідає: "Це було поле смерті, я сподіваюся, що люди не забудуть тих, хто загинув тут".

Загалом, більше 650 колишніх військовослужбовців з Великобританії, як очікується, приїдуть на північ Франції для участі в церемонії на пляжі Суорд .

Асоціація ветеранів Нормандії відзначає, що кількість її членів скоротилася до 600 із приблизно 15 тисяч. Асоціація буде розпущена в листопаді.

Із Портсмуту до Нормандії

Як повідомляє із Нормандії кореспондент ВВС Джейн Пів, "міста тут, може, і мають французькі назви, але п'ять пляжів, де висадилися союзники, і досі називаються англійською: Голд, Джуно, Суорд, Юта і Омаха".

Лідери 17 країн візьмуть участь у міжнародній церемонії на пляжі Суорд - найбільш східному з ділянок висадки.

Штаб і головна відправна точка для військ, що прямували на Суорд, був у британському порту Портсмут. Тут британська принцеса Анна візьму участь у пам'ятній церемонії та параді на честь солдатів, які загинули в ході кампанії.

У Портсмуті також пройдуть показові навчання Королівської морської піхоти і Королівського флоту і виступить пілотажна група Королівських ВВС "Червоні Стріли ". Пізніше ввечері Борнмутський симфонічний оркестр зіграє на честь ветеранів.