Порошенко презентує план для Сходу і заявляє про повернення до Європи

Петро Порошенко Копирайт изображения AP

Новообраний президент Петро Порошенко офіційно вступив на посаду, склавши присягу на урочистому засіданні Верховної Ради.

На засіданні парламенту він уже підписав перший президентський указ, прийнявши на себе повноваження Верховного головнокомандувача Збройних сил України.

Глава держави заявив про безальтернативність європейського вибору України, висловивши сподівання на якнайшвидше підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС.

Також президент озвучив свій план мирного врегулювання ситуації у східних регіонах і заявив, що Україна залишиться унітарної парламентсько-президентською республікою, а державною мовою в ній буде лише українська.

План для Сходу

Петро Порошенко назвав досягнення миру найголовнішим прагненням українців, заявивши, що президент має широкий вибір інструментів для забезпечення територіальної цілісності та мирного життя громадян.

"Повноважень і рішучості не забракне. Я не хочу війни... Я прагну миру і доб’юся єдності України", - заявив він.

Порошенко пропонує звільнити від кримінальної відповідальності тих учасників бойових дій на Сході, "на чиїх руках немає крові українських воїнів та мирних людей", а також "не причетних до фінансування тероризму".

А "російським найманцям", які забажають повернутися додому, новий президент обіцяє створити "контрольований коридор" для відходу з країни.

Мешканцям сходу країни пан Порошенко пропонує мирний діалог. Звертаючись до них, президент навіть перейшов на російську.

Він гарантував східним регіонам децентралізацію влади, гарантії вільного використання російської мови, проект економічної реконструкції Донбасу, а також "право місцевих громад на нюанси в питаннях історичної пам’ять, пантеону героїв, релігійних традицій".

"Сьогодні нам потрібен легітимний партнер в діалозі. Говорити з бандитами ми не будемо, а чинні місцеві депутати уже нікого не представляють. І ми готові оголосити дострокові місцеві вибори на Донбасі", - заявив пан Порошенко.

Армія як пріоритет

Президент України назвав "найголовнішим пріоритетом" армію та її переозброєння зусиллями вітчизняного військово-промислового комплексу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Петро Порошенко назвав армію "найголовнішим пріоритетом"

"Щоб мир став довготривалим, нам слід призвичаїтися до життя в умовах постійної бойової готовності", - сказав він.

Пан Порошенко заявив, що прагнутиме підписати міжнародний договір, який замінить Україні Будапештський меморандум та надасть їй гарантії миру та безпеки – "аж до військової підтримки у разі територіальної загрози".

Президент заявив, що Крим, який "окупувала" Росія, "був, є і буде українським", запевнивши, що доніс цю думку до президента Росії, з яким зустрічався напередодні.

Федералізація "не має ґрунту"

Петро Порошенко заявив, що є прибічником парламентсько-президентського устрою України, яку бачить виключно унітарною державою.

"Марення про федерацію не мають ґрунту в Україні", – заявив президент.

Водночас він пообіцяв, що реформа системи влади у напрямку її децентралізації почнеться "вже цього року змінами до Конституції".

Крім того, президент заявив, що у своїй діяльності керуватиметься нормою Основного Закону про статус української мови як єдиної державної.

Петро Порошенко констатував, що "важливою частиною суспільного запиту на повне перезавантаження влади є дострокові вибори парламенту".

Європейський вибір

Президент заявив про безальтернативність європейського вибору України.

"Ми – народ, що був відірваний від своєї великої Батьківщини, Європи, - повертаємося до неї, остаточно і безповоротно", - заявив він.

Глава держави висловив готовність якнайшвидше підписати економічну частину Угоди про асоціацію з Євросоюзом, котру він вважає "лише як перший крок до повноправного членства України у ЄС".

За його словами, Україна в стані максимально швидко закінчити виконання другого етапу плану дій щодо візової лібералізації з ЄС, "щоб вже з січня 2015 року українці мали можливість подорожувати без віз".