Бойовики захопили друге найбільше місто Іраку

Мосул
Image caption Бойовики захопили місто, в якому проживає близько 1,8 млн людей

Прем’єр-міністр Іраку Нурі Малікі попросив парламент оголосити надзвичайний стан після того, як бойовики-ісламісти захопили "життєво важливі райони" другого за величиною міста країни.

За минулу ніч у місті Мосул сотні озброєних людей захопили будівлі місцевих органів влади та відділки поліції, а потім – взяли під контроль аеропорт та штаб армії.

Кількість людей, котрі залишили місто, може сягати 150 тисяч. Повідомляється, що вони направляються до трьох міст у сусідньому регіоні Курдистан, де місцева влада підготувала для них тимчасові табори.

Голова уряду Курдистану Нечірван Барзані звернувся до ООН з питань біженців з проханням допомогти утікачам з Мосулу.

В іншому місті в центральній частині Іраку, Бакубі у результаті вибуху двох бомб загинули щонайменше 20 людей, поранення отримали ще 28.

Протягом минулого тижня джихадистська організація "Ісламська держава у Іраку та Леванті" та її союзники здійснили низку атак у містах на півночі та заході країнир, в результаті чого загинули десятки людей

Максимальна готовність

Кореспондент ВВС у Бейруті Джим М’юїр каже, що бойовики з "Ісламської держави" неформально контролювали більшу частину провінції Ніневех вже протягом останніх місяців. Вони збирали данину за переміщення товарів та вимагали від місцевих чиновників гроші за захист.

Ключові об’єкти в Мосулі, населення якого складає близько 1,8 млн людей, вони захопили після п’яти днів бойових дій.

У понеділок губернатор Ніневеху Атіл аль-Нуджаіфі у телеефірі закликав мешканців Мосулу "твердо стояти на своїй землі і захищати її від чужинців".

Однак згодом губернатор втік незадовго перед тим, як будівлю місцевого уряду було захоплено.

Як повідомили агенції АР одразу кілька місцевих жителів, у вівторок на будівлях майорів прапори джихадистів, а бойовики через гучномовці повідомляли, що вони "прийшли звільнити Мосул".

Повідомляється про підпали поліцейських відділків та звільнення сотень затриманих.

Осама аль-Нуджаіфі, спікер іракського парламенту та рідний брат губернатора Ніневеху, закликав іракський уряд, а також регіональний уряд Курдистану відправити до Мосулу підкріплення для "боротьби з терористами", які, за його словами, захопили військову техніку, зокрема, вертольоти.

Він назвав події у провінції Ніневех "загрозою не лише безпеці та єдності Іраку, але й усьому Близькому Сходові".

Пізніше пан Малікі на прес-конференції у Багдаді повідомив, що сили безпеки приведені у стан "максимальної готовності".

Він заявив, що попросив у парламенту оголосити надзвичайний стан, який дасть правоохоронцям додаткові повноваження щодо арешту, а також дозволить запроваджувати комендантську годину.

Тим часом турецьке консульство у Мосулі підтвердило повідомлення про викрадення бойовиками 28 турків-водіїв вантажівок у провінції Ніневех.

Іракський уряд бореться зі сплеском насильства на релігійному грунті. За даними ООН, лише протягом травня його жертвами стали майже 800 людей, в тому числі 603 цивільні особи. Протягом минулого року жертвами стали понад 8860 людей.