Які повноваження отримав президент Порошенко

Копирайт изображения AP

Президент Петро Порошенко отримав обмежені повноваження у порівнянні з Віктором Януковичем. Частина з них нещодавно відійшла до парламенту та уряду.

Новий президент України формально має стільки ж інструментів, що й Віктор Ющенко у кінці своєї президентської каденції. Тому одним з найважливіших питань для Петра Порошенка буде посилення впливу на Верховну Раду.

У 2010 році Конституційний суд повернув чинність Конституції у редакції часів президента Кучми, яка наділяла голову держави значними повноваженнями.

У лютому 2014 року, після виїзду пана Януковича з України, парламент відновив дію Конституції у редакції 2004 року, яка перерозподілила владні важелі від президента на користь Верховної Ради та уряду.

Обмежена роль у формуванні Кабміну

Вплив на Верховну Раду

Силові структури

Формування "вертикалі в регіонах"

Вплив на економічну політику

Роль у формуванні Кабміну

Уряд автоматично йде у відставку при обранні нового парламенту, а тому зміна президента не веде до звільнення Кабміну Арсенія Яценюка.

У парламенті має існувати коаліція, яка пропонує президенту кандидатуру голови уряду, а президент має повернути її на затвердження Верховної Ради у 15-денний термін. Опції змінити прізвище претендента у президента Порошенка немає.

Петро Порошенко має право подавати на затвердження кандидатури всього двох членів уряду - міністра оборони та закордонних справ. Претендентів на посади інших міністрів до Верховної Ради вносить прем’єр-міністр.

Президент більше не має права звільнити уряд чи окремого міністра, це - виключне повноваження Верховної Ради.

Вплив на Верховну Раду

Копирайт изображения AP
Image caption Президент Віктор Ющенко в умовах Конституції 2004 року конфліктував з керівниками уряду - Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко

Керівник держави має виключне повноваження підписувати закони, ухвалені Верховною Радою, в тому числі й про державний бюджет.

Він може ветувати закони і повертати їх депутатам. Для подолання вето парламентарям треба зібрати 300 голосів - дві третини свого складу.

Згідно з Конституцією, Петро Порошенко може достроково припинити повноваження Верховної Ради, проте тільки у трьох випадків.

Перший – якщо депутати протягом тридцяти днів не можуть сформувати коаліцію, другий – якщо протягом тридцяти днів чергової сесії депутати не можуть відкрити засідання, третій – якщо у парламенті два місяці не можуть сформувати уряд.

Силові структури

Президент є головнокомандувачем Збройних сил та очолює Раду національної безпеки та оборони.

Якщо міністра оборони він призначає за погодженням з парламентом, то командування армії та секретаря РНБО - одноосібно.

Внутрішні війська та Національна гвардія підпорядковані міністерству внутрішніх справ, до формування якого президент не причетний.

Військовий або надзвичайний стан президент оголошує за згоди Верховної Ради.

Президент за згоди депутатів призначає та звільняє голову СБУ, так само потрібен дозвіл парламенту для ротації Генерального прокурора.

Голову прикордонної служби, яка охороняє кордони й зараз перебуває в епіцентрі силових дій на Донбасі, призначає президент за поданням прем’єр-міністра. Звільнити керівника служби він може за власної ініціативи.

Формування "вертикалі в регіонах"

Петро Порошенко має виключне право призначити голову своєї адміністрації.

Також він формує керівництво обласних та районних державних адміністрацій, проте йому потрібне подання прем’єр-міністра для призначення кожного голови місцевої адміністрації.

Петро Порошенко має право зупиняти дію всіх актів Кабінету міністрів з одночасним зверненням щодо їх неконституційності до Конституційного суду.

До квоти президента належить призначення третини складу Конституційного суду, також він направляє подання до парламенту на призначення усього складу Центральної виборчої комісії.

Державні нагороди, вищі військові звання та присвоєння дипломатичних рангів – виключна компетенція Петра Порошенка.

Вплив на економічну політику

До формування керівництва таких важливих економічних інституцій, як Фонд державного майна та Антимонопольний комітет, президент більше не має стосунку – це виключна компетенція уряду та парламенту.

Президент вносить до Верховної Ради подання про призначення та звільнення голови Національного банку, проте остаточне рішення ухвалюють депутати.

Глава держави одноосібно призначає половину складу Ради НБУ – контролюючого органу за роботою Нацбанку.

З поверненням до Конституції 2004 року уряд став впливовим центром ухвалення рішень. За такої моделі в часи президента Віктора Ющенка через це часто виникали конфлікти між главою держави та керівником Кабміну.