Міністр освіти Криму: на 94% мова навчання – російська

школа Копирайт изображения Reuters

Меджліс кримськотатарського народу вимагає запровадити обов'язкове вивчення кримськотатарської, російської та української мов в усіх освітніх установах самопроголошеної Республіки Крим, де ці три мови були визнані державними.

Водночас міністр освіти республіки Наталя Гончарова в інтерв’ю ВВС Україна сказала, що обов’язкового вивчення "державних мов" не передбачається.

Наталя Гончарова: Всі три мови мають право бути, і вони будуть у освітніх програмах, учбових планах у загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладах.

На сьогоднішній день у нас є школи з кримськотатарською та українською мовами навчання, є окремі класи з кримськотатарською мовою навчання. Однак, звичайно, на 94,8% мова навчання – російська.

Про те, що всі три мови будуть обов’язковими для вивчення, ми не говоримо. Поясню чому: згідно федерального закону РФ про освіту, державною мовою освіти вважається виключно російська мова.

Але однозначно, за бажанням батьків, на основі їхніх заяв, формуватимуться класи з українською та кримськотатарською мовами навчання. Але це тільки з 1 до 9 класу включно. 10-11 класи, так звана старша школа, мова навчання – тільки російська. Але треба розуміти, що мова навчання і вивчення мов – це різні речі.

Ми надаємо сьогодні можливість абсолютно кожній освітній організації формувати свої учбові плани так, щоб враховувати побажання батьків та дітей вивчати українську чи кримськотатарську мову. Сьогодні це самостійна функція освітніх закладів.

ВВС Україна: Чи зменшилась кількість охочих навчатися рідними мовами?

Наталя Гончарова: Передивившись учбові плани, які формують для себе міста і райони, можу сказати, що ми однозначно бачимо тенденцію скорочення української мови. Раніше навантаження було великим – українська мова вивчалась, як обов’язкова в усіх класах.

Що стосується скорочення кримськотатарської мови – ні, не відбувається. Більше того, як рідну мову її обирають дедалі більше школярів.

ВВС Україна: Виконувач обов’язків глави Республіки Крим Сергій Аксьонов нещодавно заявив, що кримські чиновники зобов'язані будуть знати всі три мови, визнані державними. Міністерство освіти планує якісь курси для реалізації цієї задачі?

Наталя Гончарова: Особисто я дуже хотіла б оволодіти кримськотатарською мовою і навіть робила спроби в цьому напрямку. Але в силу, напевно, зайнятості поки що похвалитися мені нема чим у цьому відношенні.

Але якщо це виголосив глава республіки, однозначно це буде прийнято як завдання. Більше того, я думаю, що ми у змозі забезпечити такі курси для інших відомств.

ВВС Україна: Чи йде мова про якийсь конкретний час?

Наталя Гончарова: Ні, тому що такого доручення у нас ще немає.

ВВС Україна: Зараз для дотримання мовних прав громадян влада обіцяла надавати перекладачів. Чи є ці перекладачі?

Наталя Гончарова: Я на 100% упевнена, що у кожному міністерстві, у кожному відомстві достатньо людей кримськотатарської національності, а значить - носіїв мови.

До нас приходять звернення кримськотатарською, українською мовами, у нас є заступник міністра, що курує цей напрямок, спеціалісти, які сидять в управлінні діловодства. Так що у нас в міністерстві таких проблем немає.