В Іраку точаться бої за найбільший НПЗ

НПЗ Копирайт изображения Reuters
Image caption Є суперечливі повідомлення про те, хто контролює НПЗ у Байджі

Урядові війська Іраку ведуть бої з сунітськими бойовиками за контроль над найбільшим у країні нафтопереробним заводом у Байджі.

Військовий речник Іраку каже, що військо відбило повторні атаки бойовиків джихадистського угрупування ІДІЛ - "Ісламська держава Іраку і Леванту".

За словами речника, вночі в середу військо вбило 40 бойовиків. Він спростував повідомлення, що НПЗ ось-ось опиниться в руках повстанців.

Однак деякі працівники підприємства кажуть, що бойовики захопили більшу частину виробничого комплексу, а урядові війська зосереджені довкола приміщення дирекції.

Інформація про бої надходить у той час як президент США Барак Обама розглядає формальне прохання іракського уряду завдати авіаційних ударів по позиціях бойовиків, які від минулого тижня захопили вже кілька великих міст і менших містечок на півночі Іраку.

Речник партії іракського прем'єр-міністра Нурі Малікі сказав ВВС, що керівництво країни чується покинутим напризволяще міжнародною спільнотою.

Черги за пальним

Бойовики, лояльні до угрупування ІДІЛ, почали штурм нафтопереробного комплексу Байджі, що приблизно за 200 км на північ від Багдада, вранці в середу.

Працівники НПЗ повідомили, що ісламісти увірвалися на територію підприємства і знищили один із контейнерів із пальним. Відеокадри з комплексу показують стовпи густого диму над НПЗ і чорний прапор угрупування ІДІЛ над одним із приміщень.

Копирайт изображения AFP
Image caption Бої за НПЗ можуть спричинити проблеми з пальним у цілій країні

Майже всіх 15 тис. працівників НПЗ і 100 іноземних фахівців евакуювали ще у вівторок, коли підприємство закрили, готуючись до можливого нападу ісламістів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Чорний прапор ісламістських повстанців у місті Байджі

Вранці в четвер з підприємства евакуювали решту 250 або 300 працівників, що там залишалися, за згодою місцевих племінних лідерів. Про це агентству Reuters повідомив один із працівників заводу.

Битва за Байджі, де виготовляють більшість пального Іраку, викликала побоювання, що в країні виникнуть черги на автозаправках і почнуться відключення електроенергії.

Загроза розколу

Копирайт изображения BBC World Service

Прем'єр-міністр Іраку Нурі Малікі закликав співвітчизників до єдності і намагався їх переконати в тому, що військо зупинило бойовиків. Однак представник великого аятоли Алі Сістані, найстаршого духовного лідера шиїтів Іраку, сказав ВВС, що провідники релігійних громад відчувають реальну загрозу розколу країни.

Тим часом іракські військові чекають рішення президента Обами про повітряні удари США проти ісламістів в Іраку.

У середу голова об'єднаного комітету начальників штабів збройних сил США генерал Мартін Демпсі попередив, що американські військові мають недостатньо інформації для того, щоби планувати якісь повітряні операції в Іраку.

Він сказав під час слухань у Конгресі США, що пілотам було б важко розрізнити цілі з повітря.

На запитання, чи він вважає військові дії запізнілими, генерал Демпсі сказав: "Дуже мало можна було б вдіяти, щоби подолати той ступінь, у який уряд Іраку підвів свій народ. Це і спричинило нинішню проблему".

Угрупування ІДІЛ скористалося обуренням іракської меншини арабів-сунітів, які звинувачували уряд Малікі у дискримінації і в тому, що він монополізував владу.