Волонтери і пожертви: хто допомагає армії України

допомога волонтерів

Невеликий вантажний автомобіль стоїть біля воріт навчального центру МВС України під Києвом. У кузові - ящики з тушонкою, соки, матраци, спальні мішки. Всі припаси - куплені і зібрані активістами-добровольцями.

Після кількох хвилин очікування машину пропускають - тут до такого звикли, такі вантажі надходять в українські військові частини по кілька разів на день.

Допомогу бійцям привезла жінка середніх років, яка представилася Ларисою, вона каже, що не представляє жодних організацій чи партій. Лариса та її знайомі зібрали гроші і закупили те, що вважали за потрібне.

"Ми самі не можемо піти воювати, ці хлопці йдуть на війну замість нас, за нас. Так ми хоча б допоможемо їм з їжею і одягом", - каже Лариса.

Таких активістів як Лариса в різних містах України - тисячі. Від тушонки і вологих серветок до бронежилетів - українські військові та підрозділи МВС потребують всього.

"Практично небоєздатна" армія

Відразу ж після зміни влади в країні і початку конфлікту на південному сході України жителі держави розгорнули кампанію зі збору коштів на підтримку Збройних сил. Згідно з даними Міноборони України, тільки на офіційному рахунку відомства на початок червня накопичилося понад 11 мільйонів доларів пожертвувань.

На ці гроші закуповується обладнання та припаси - те, що у Збройних сил повинно було б бути, але відсутнє з різних причин.

Збройні сили України були засновані 1991 року, після розпаду Радянського Союзу країні дісталася величезна кількість бойової техніки і кілька великих військово-промислових підприємств. Сама армія на початок 90-х налічувала понад 700 тисяч особового складу.

Відтоді, рік за роком Збройні сили країни піддавалися скороченню, а техніка списувалася або продавалася за кордон. За словами військового експерта Григорія Перепелиці, масовим скорочення армії стало в роки правління президента Януковича.

За словами експерта, навіть на офіційному рівні третину військового бюджету Збройні сили повинні були забезпечувати за рахунок розпродажу свого майна.

"Влада країни дивилися на армію як на свій супермаркет, з якого можна продавати все, що завгодно. Тотальна корупція призвела до того, що на початок конфлікту з Росією, армія була практично небоєздатна, за винятком кількох аеромобільних підрозділів", - заявив експерт в бесіді з Російською службою Бі-бі-сі.

Пожертви і добровольці

Після зміни влади в країні громадянське суспільство України відчуло відповідальність за свої збройні сили, створивши унікальне явище - забезпечення армії за рахунок добровільних пожертвувань, говорить експерт.

Костянтин Островський - один з добровольців, який організовує збір коштів і закупівлю необхідних речей для потреб військових. Костянтин і його соратники вважають за краще взяти справу в свої руки, а не просто перераховувати гроші на рахунок міністерства.

За його словами, справа не у відсутності довіри, хоча питання до витрачання коштів є, а в тому, що офіційні структури занадто неповороткі в питанні закупівель. Бюрократичні процедури не дозволяють купувати потрібні військовим речі без оголошення тендера і проходження низки процедур, каже активіст.

Саме тому Костянтин і його однодумці самі купують припаси і техніку і доставляють їх частинам, що потребують забезпечення.

"Ці хлопці зараз на лінії фронту, вони не можуть чекати, поки Рада схвалить закупівлі, у них немає ні трьох, ні навіть одного місяця на це", - каже він.

Для Костянтина робота добровольцем почалася незабаром після анексії Криму Росією. Він каже, що один знайомий розповів йому про ситуацію в одній з танкових бригад української армії, яку перекидали на схід країни.

"Хлопці вирушали, а у них фактично нічого не було. Не було на чому спати, не було в чому ходити, що їсти, не кажучи вже про бронежилети і спецзасоби", - розповідає активіст.

За його словами, на першому етапі речі та гроші збирали серед друзів та знайомих, а потім своїми силами доставляли в частину, яка потребувала допомоги. Після того, як заклик про допомогу військовим опублікували в соціальних мережах, діяльність проекту набула зовсім інших масштабів.

Як каже Костянтин Островський, лише за два перші місяці роботи вони надали допомогу на понад два мільйони гривень.

Пожертви на потреби армії надходять з боку різних людей: від студентів до великих бізнесменів, каже Костянтин Островський. За кожну витрачену гривню його проект звітує.

"Я не залишаю собі ані копійки зібраних грошей, я не вважаю за можливе навіть, скажімо, залити собі бак бензину на ці гроші, щоб поїхати на закупівлю. Адже на ці гроші можна купити зайву коробку тушонки або комплект форми", - говорить він.

Добровольці спочатку самі обирали підрозділи, яким потрібна допомога, - дізнавалися через знайомих, виходили на контакт. Потім до них стали звертатися самі військовослужбовці, які дізналися про волонтерів. Зараз цю роботу намагається налагодити і міністерство, щоб направити допомогу частинам, які найбільше її потребують.

Тимчасовий вихід

Островський та його соратники далеко не єдина і навіть не найбільша ініціативна група допомоги військовослужбовцям.

Таких груп по країні - сотні, якщо не тисячі, кажуть українські аналітики. Багато в чому завдяки їхнім зусиллям бійці на передовій можуть нести свою службу, не турбуючись про те, чи будуть вони спати під відкритим небом, чи в наметі.

За словами представників фондів, ці ініціативи - тимчасовий вихід з положення. Вони не можуть і не повинні замінювати офіційних поставок для армії.

Виникла ситуація, що бійці українських підрозділів тепер використовують різну уніформу та обладнання.

Те ж саме з технікою: оптичні приціли, прилади нічного бачення - все від різних виробників.

Після закінчення спецоперації на Сході, армія повинна зайнятися відбором і уніфікацією спорядження, говорить Костянтин Островський.

Image caption Форма бійців може бути різноманітною - від британської піхоти до німецької армії

Слова пана Островського підтверджуються в одному з найвідоміших українських добровольчих підрозділів - батальйоні "Донбас".

Окрім того, що "Донбас" складається виключно з людей, які добровільно вирішили взяти участь в конфлікті на сході країни, він ще й забезпечується майже повністю за рахунок пожертвувань.

В одному з підготовчих центрів під Києвом, де тренуються бійці "Донбасу", можна помітити різноманітне спорядження солдатів: у когось форма британського морського піхотинця, у когось - німецької армії.

За словами самих бійців, найбільше не пощастило тому, кому дісталася форма українського виробництва - вона "розповзається" в руках.

Основа нової армії

Тепер у "Донбасу" є все необхідне, кажуть у тренувальному таборі.

Командир батальйону Семен Семенченко, втім, вважає за потрібне нагадати українській владі, про обіцянку передати в його підрозділ нову техніку, яку бійцям "Донбасу" поки що тільки показали.

У розмові з Російською службою Бі-бі-сі, пан Семенченко зазначив, що саме добровольці, на зразок тих, хто служить в "Донбасі" і стануть основою нової української армії, яку, за його словами, потрібно будувати фактично з нуля.

"Потрібно брати приклад з будь-якої успішної закордонної армії і переймати досвід. Слід скоротити кількість ланок передачі до армії, бюрократію. Потрібне нове обладнання, безпілотники, треба робити наголос на розвідувальну діяльність. Ну і головне - корупція, для її викорінення потрібна політична воля глави держави, а то зараз, у збройних силах вже все прогнило", - заявив пан Семенченко.

Image caption Семен Семенченко вважає, що основою нової армії мають стати добровольці

З командиром "Донбасу" згоден експерт Григорій Перепелиця.

"Радянський генералітет, який зараз перебуває на чолі української армії, виявився нездатний вирішувати бойові завдання, організовувати оборону. Тому саме такі добровільні територіальні батальйони, на кшталт "Донбасу" стануть основою нових збройних сил України", - заявив він.