В Іраку тривають бої за Байджі й Таль-Афар

Ірак Копирайт изображения Reuters
Image caption Добровольці шиїти допомагають армії протистояти повстанцям сунітам

Між ісламістськими повстанцями та проурядовими силами йдуть бої за нафтопереробний завод у місті Байджі та аеропорт Таль-Афар у північному Іраку.

Найбільший нафтопереробний завод Іраку у Байджі оточений бойовиками, які заявили про захоплення більшої частини аеропорту Таль-Афар.

Раніше США заявили, що направлять 300 військових радників для допомоги у боротьбі з бойовиками.

Президент Барак Обама наголосив, що американські військові не будуть воювати в Іраку.

Прем’єр-міністра Іраку Нурі Малікі звинувачують у проведенні антисунітської політики, що підштовхнуло сунітських повстанців приєднуватися до джихадистського угрупування ІДІЛ - "Ісламська держава Іраку і Леванту", яке мало значні військові успіхи в останні дні.

Близько півмільйона людей покинули свої помешкання у другому за величиною місті Іраку Мосулі, який ІДІЛ захопив минулого тижня.

ІДІЛ заявляє, що її бойовики збили два військові гелікоптери біля нафтопереробного заводу у Байджі, але ця інформація залишається непідтвердженою.

Копирайт изображения AP
Image caption Біженці залишають міста на півночі країни

Кореспондент BBC у місті Ірбіл у північному Іраку повідомив, що бойовики могли захопити значну частину нафтового комплексу.

Вони також захопили закинутий завод з виробництва хімічної зброї у Мутанні, який розташований за 70 кілометрів на північний захід від Багдада.

Допомога США

Представники США заявили, що на заводі немає речовин, які бойовики можуть використати для створення хімічної зброї.

Проте речник державного департаменту Джен Псакі наголосила, що "США стурбована з приводу захоплення будь-яких військових об’єктів" бойовиками ІДІЛ.

Ірак направив запит щодо завдання авіацією США удару по сунітських повстанцях.

Пан Обама каже, що США готова до проведення "цілеспрямованої та точної операції якщо і коли буде потреба", але наголосив, що ця криза не має "військового вирішення".

Він також закликав шиїтський уряд Іраку бути "інклюзивним".

Барак Обама вважає, що не США обирати лідерів для Іраку, проте "тільки лідери з інклюзивним порядком денним можуть об’єднати мешканців Іраку".

Копирайт изображения BBC World Service

Президент США зауважив, що його країна не буде проводити військову акцію, яка підтримуватиме одне релігійне угрупування у протистоянні з іншим.

На додаток до надсилання радників, пан Обама пообіцяв, що розвідка посилить свою роботу, а в Багдаді та північному Іраку почнуть роботу спільні штаби.

Тисячі шиїтів з півдня Іраку стали добровольцями, аби допомогти армії.

Шиїтські добровольці допомагають в обороні столиці провінції Діяла, яка стала лінією фронту. Тут же розташоване місто Саммара з найбільшою для шиїтів святинею.

Суніти складають більшість у мусульманському світі, проте в Іраку їх 32-37% населення.

Шиїти складають близько 65% населення Іраку.