Повстанці "захопили пункти перетину на західному кордоні Іраку"

Ірак Копирайт изображения Reuters

Як виглядає, уряд Іраку втратив контроль над західним кордоном країни після того, як сунітські повстанці захопили пункти перетину кордону з Сирією та Йорданією.

Влада країни в неділю підтвердила, що повстанці захопили два ключові пункти перетину в Анбарі.

Напередодні вони взяли під контроль місто, розташоване на кордоні з Сирією.

За деякою інформацією, стратегічно важливий аеропорт у північному місті Таль-Афар також під контролем повстанців.

Якщо ця інформація підтвердиться, це буде поганою звісткою для уряду, каже кореспондент ВВС. Багдад сподівався використати аеропорт для спроби повернути під контроль територію навколо Мосула.

Бойовики, яких веде організація "Ісламська держава Іраку та Леванту" (ІДІЛ), можуть дестабілізувати ситуацію в інших країнах регіону. Про це попереджає президент США Барак Обама.

"Їхня екстремістська ідеологія становить середньострокову та довгострокову загрози", - заявив пан Обама.

Після падіння міста Мосул на початку червня повстанці захопили значні території на заході та на півночі.

За останні два дні вони взяли під контроль чотири стратегічно важливі міста в провінції Анбар.

Захоплення пунктів перетину кордону, застерігають аналітики, спростить постачання зброї та іншого обладнання повстанцям.

З багатьох місць надходить інформація про те, що військові та армія залишають свої пости після того, як повстанці надають їм безпечний коридор для відступу, щоби уникнути кровопролиття.

Іран та США

Верховний лідер сусіднього Ірану Аятолла Алі Хаменеї виступив рішуче проти будь-якої інтервенції США та звинуватив Вашингтон у спробах взяти Ірак під свій контроль.

США, які вийшли з Іраку у 2011 році, розміщують там близько 300 військових спостерігачів, щоби допомогти Іраку боротися з бойовиками.

Адміністрація США надсилає сигнали про необхідність зміни прем'єр-міністра Іраку Нурі Малікі. Держсекретар США Джон Керрі в неділю в Каїрі закликав іракських лідерів сформувати уряд, об'єднаний бажанням відповідати на запити народу.

Натомість сунітські племенні лідери Анбара твердять, що бойовики становлять лише маленьку частину повстанців, решта - представники племен та колишні співробітники служб безпеки часів Саддама Хусейна.