Роль Медведчука на Сході: Путін вказав на посередника?

Віктор Медведчук Копирайт изображения ukrinform
Image caption Віктор Медведчук та радник президента РФ Сергій Глаз'єв восени 2013 року агітували проти Угоди про Асоціацію з ЄС

Офіційний сайт Кремля повідомив про посередницьку роль Віктора Медведчука у врегулюванні конфлікту на сході України. До цього участь близького друга Володимира Путіна у перемовинах обговорювалась на рівні чуток.

Пізно ввечері у неділю сайт президента Росії оприлюднив несподіване повідомлення, в якому пан Путін привітав контакти Віктора Медведчука в Донецьку та Луганську з представниками самопроголошених республік задля подолання кризи на сході України.

Прес-служба Володимира Путіна наголосила, що Віктор Медведчук є лідером руху "Український вибір", підтримує федералізацію й "користується повагою в Києві, з ним знайомі на Заході".

В Україні Віктора Медведчука знають через дружні стосунки з Володимиром Путіним, політичне минуле й намаганнями знову повернутись до великої політики.

Друг Путіна та одіозний політик

В 90-х роках Віктор Медведчук був відомим адвокатом, який заснував впливову за часів президента Леоніда Кучми партію СДПУ(о).

У 1998 році СДПУ(о) пройшла до Верховної Ради, а пан Медведчук отримав посаду віце-спікера.

В той час одним із членів фракції пана Медведчука був депутат-мажоритарник з Вінниці Петро Порошенко, який займав у партійному списку одинадцяте місце.

На початку 2000 року пан Медведчук зіграв ключову роль у "оксамитовій парламентській революції", під час якої депутати зібралися в "Українському домі" та звільнили керівника парламенту Олександра Ткаченка, який представляв ліву більшість у Верховній Раді.

Тоді ж у Раді сформували нову коаліцію, а Віктор Медведчук став першим віце-спікером, проте вже через рік його звільнили депутати, які об’єдналися навколо Віктора Ющенка.

З 2002 по 2005 роки Віктор Медведчук працював головою адміністрації президента Леоніда Кучми та запам’ятався постійними конфліктами з опозицією на чолі з Віктором Ющенком, до команди якого належав Петро Порошенко.

За значний вплив на політичні процеси у державі Віктора Медведчука тоді називали "сірим кардиналом" української політики.

На посаді голови адміністрації президента пан Медведчук мав дуже тісні контакти з президентом Росії Володимиром Путіним.

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Віктор Медведчук був посередником у стосунках України та Росії в 2002-2004 роках

За часів президента Віктора Ющенка пан Медведчук намагався потрапити до парламенту від блоку "Не так", проте їм не вдалося подолати виборчий бар’єр.

Відомо, що Віктор Медведчук має дуже дружні стосунки з Володимиром Путіним. Це проявилося влітку 2012 року, коли Володимир Путін під час візиту до Криму мав дуже коротку програму зустрічі з українською владою, проте провів вечір у сімейному колі на дачі Віктора Медведчука у Криму.

13 липня російський телеканал Lifenews показав про це великий сюжет з відео вечері, стверджуючи, що Путін ще в 2004 році хрестив дочку Медведчука Дарину.

З літа 2012 року Віктор Медведчук на чолі громадського руху "Український вибір" розпочав потужну рекламну кампанію з популяризації ідеї вступу України до Митного союзу та проведення референдуму з цього приводу.

Після подій Євромайдану активісти кілька разів нападали на нерухомість Віктора Медведчука біля Києва та у Карпатах.

Посередник від Кремля

Політолог Михайло Погребинський, який вважається соратником Віктора Медведчука, публічно не наважився б радити другу бути посередником у нинішньому конфлікті.

"Мені, як старому другу Віктора Медведчука, цей крок видається відчайдушним та мужнім. Я б не наважився радити йому виконувати таку роль. Якщо йому вдасться зупинити війну в результаті перемовин, то Віктор Володимирович стане ворогом усіх", - заявив BBC Україна Михайло Погребинський.

Пан Погребинський нагадує, що вже була інформація "про контакти Віктора Медведчука з ополченцями", Рінатом Ахметовим та Олександром Турчиновим.

"Відомо, що у Медведчука є контакти безпосередньо з Володимиром Путіним. Якщо шукати людину для посередництва у перемовинах, то кращої кандидатури не знайти", - розповів Михайло Погребинський.

Він вважає, що публічна заява прес-служби Кремля про Медведчука зроблена для влади в Києві, яка не була зацікавлена у публічності ролі цього політика.

"Порошенко стверджує, що треба роботи децентралізацію. Але це порожні слова без пояснення, як це буде реалізовано. А хто краще юриста, який давно займається питанням децентралізації, може наситити це все конкретними смислами", - напряму говорить про необхідність залучення Віктора Медведчука до політичного процесу пан Погребинський.

Натомість політолог Віктор Небоженко стверджує, що у Медведчука насправді немає мандату для перемовин від сепаратистів.

"Поки не зрозумілий мандат, який пропонує Путін Медведчуку. Кремль просто призначає його головним по Донецьку й радить Києву вести з ним переговори. Але сам Донецьк погано знає Медведчука", - заявив BBC Україна Віктор Небоженко.

Він нагадує, що Петро Порошенко зустрічався з представниками Донбасу й там не було Медведчука. За його словами, бойовики також ведуть певні перемовини з командирами українських частин, і там також немає Медведчука.

"Не зрозуміло, чи визнають сепаратисти Медведчука своїм представником", - наголошує експерт.

"Якщо Медведчук бере на себе роль миротворця, то має розуміти, що Росія продовжуватиме постачати зброю сепаратистам. Тому, чесно кажучи, Путін "спалює" Медведчука", - резюмує Віктор Небоженко.

З іншого боку, якщо Віктор Медведчук змусить "донецьких з ним рахуватись", то це, на думку пана Небоженка, може допомогти йому відновити свою політичну кар’єру в Україні.

Сам Віктор Медведчук поки не прокоментував заяву Кремля. На своїй сторінці у Facebook у понеділок він написав про необхідність формування в Україні опозиції, яка не має зовнішньої грантової підтримки.