Польща: Сейм обговорює "касетний скандал"

Копирайт изображения f
Image caption Польський скандал загрожує існування коаліції

Польський прем'єр-міністр Дональд Туск звітуватиме в парламенті щодо таємних записів розмов польських високопосадовців, які призвели до політичного скандалу в країні.

Пан Туск повинен відповісти на запитання щодо принизливих заяв, які приписують міністрові закордонних справ країни Радеку Сікорському, щодо близьких союзників Варшави - США та Великої Британії.

Наразі триває розслідування того, як польський журнал Wprost отримав ті записи.

Ці записи журнал опублікував минулого тижня. Як вважають, їх записували в одному або кількох ресторанах Варшави влітку минулого року.

У вівторок свої свідчення дав головний редактор Wprost Сильвестр Латковський після того, як він відмовився дати дозвіл на обшук в редакції журналу та конфіскації комп'ютерів.

Пан Сікорський не заперечує ті заяви, що супроводжувались лайкою. Голова Центрального банку Польщі Марек Белька сказав, що не піде у відставку у зв'язку із заявами, які приписують йому.

Також були опубліковані записи розмов міністра внутрішніх справ Бартоломея Сенкевича та голови Національного банку Марека Бельки, які обговорювали способи тиску на бізнесменів і можливість звільнення з посади тодішнього міністра фінансів Яцека Ростовського.

Восени минулого року міністра Ростовського відправили у відставку.

Шантаж та кримінал

Консервативна опозиційна партія "Право та справедливість" закликає правоцентристську коаліцію пана Туска саморозпуститись, але кореспонденти кажуть, що навряд чи це станеться зараз.

Скандал є особливо принизливим для Польщі, найбільшої країни з колишнього радянського блоку, що приєднались до ЄС, в час, коли вона святкує 25 річницю здобуття свободи після повалення комуністичного уряду та перших напів-вільних виборів 1989 року.

Як повідомляє польське радіо, польський Сейм впродовж трьох наступних днів обговорюватиме це питання.

На одному із записів чути голос, схожий на пана Сікорського, який каже, що відносини Варшави зі США виявляться "нічого не вартими" у разі кризи з Німеччиною чи Росією.

"Це навіть шкодить нашим інтересам, оскільки створює помилкове відчуття безпеки".

На записі також чути, як той самий голос насміхається з міграційної політики та поглядів щодо ЄС британського прем'єр-міністра Девіда Кемерона.

Пан Сікорський, який є кандидатом від Польщі на заміну Кетрін Ештон на посаді очільника зовнішньої політики ЄС, також використовує непристойну лексику і, як виглядає, можливо, дозволяє собі расистські висловлювання, сказано в розшифорованих розмовах, опублікованих Wprost.

На свій захист цього тижня пан Сікорський сказав, що на польський уряд напала невстановлена "організована злочинна група".

Прем'єр-міністр Туск вже сказав, що наразі не звільнятиме чиновників, сказавши, що цей скандал організували "зловмисники".

Згідно із іншою версією, розмови записували з метою шантажу.