Расмуссен: Росія не виконує свої зобов'язання

Расмуссен Копирайт изображения Getty

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що не бачить ознак дотримання Росією своїх міжнародних зобов'язання щодо України.

Голова альянсу зробив цю заяву перед зустріччю міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, яка проходить в Брюсселі.

Як зазначив пан Расмуссен, анексія Росією Криму та її позиція в українській кризі призвели до повного заморожування програм співробітництва з Росією.

"Я з жалем змушений сказати, що ми не бачимо ознак того, що Росія поважає свої міжнародні зобов'язання. Тому сьогодні ми обговоримо наші відносини з Росією і вирішимо, що робити далі", - сказав пан Расмуссен.

За його словами, міністри обговорять і свої подальші кроки в Східній Європі. Одне з питань порядку денного - як НАТО може допомогти підвищити боєздатність української армії.

"Ми домовимося про пакет довгострокових заходів допомоги Україні, включно зі створенням нових цільових фондів", - сказав Андерс Фог Расмуссен перед зустріччю глав МЗС країн НАТО.

Він наголосив, що Північноатлантичний блок, до якого входять 28 країн, залишає за собою право приймати нових членів, і жодній, як він висловився, "третій країні" не дозволять цьому перешкоджати.

Пропозиції для Грузії

За його словами, НАТО виділить значні кошти на розвиток відносин з Грузією, для того, щоб наблизити її до альянсу.

"Ми досягли принципової згоди у необхідності виділити значний пакет пропозицій для Грузії, який допоможе їй стати ближче до НАТО", - сказав генеральний секретар цієї організації.

Нині Тбілісі є учасником Прискореного діалогу з Північноатлантичним альянсом.

Як правляча коаліція "Грузинська мрія", так і головна опозиційна партія "Єдиний національний рух", вважають інтеграцію до євроатлантичного простору одним з пріоритетів зовнішньої політики Грузії.

Проте, як повідомляють, пропонований Грузії пакет заходів не передбачає її підключення до Плану дій з членства в НАТО. Участі в цій програмі, яка веде до офіційного вступу до Північноатлантичного альянсу, прагне Тбілісі.

Однак до 2016 року запрошення до альянсу може отримати Чорногорія. Як повідомив Андерс Фог Расмуссен, керівництво НАТО має намір наприкінці 2015 року розглянути цю можливість.

Зустріч міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі - остання перед самітом лідерів країн-членів цієї організації, який повинен пройти у вересні в Уельсі.

"Позитивні сигнали"

Тим часом заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін заявив, що міжнародна громадськість повинна прислухатися до "позитивних сигналів", що надходять з Москви.

"Ми розраховуємо на те, що ті позитивні сигнали, які зараз посилає президент Російської Федерації, будуть почуті у світі і, перш за все, в Україні", - сказав він, відповідаючи на прохання прокоментувати заяву президента України Петра Порошенка про те, що перемир'я може бути завершене достроково.

У середу Рада Федерації на прохання російського президента скасувала постанову від першого березня "Про використання Збройних сил РФ на території України", що дозволяло ввести війська на територію сусідньої держави.

Але міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг, який бере участь у брюссельській зустрічі, заявив, що позитивні сигнали з Москви не підкріплюються конкретними діями.

За його словами, відмова Володимира Путіна підтвердити діями свою словесну підтримку мирного плану, запропонованого українським президентом, обернеться для Росії новими міжнародними санкціями.

"Кожен день, поки Москва не робить конкретних дій з підтримки мирного плану українського уряду, можливість більш жорстких санкцій стає все більш реальною", - заявив Вільям Хейг.