Конституція Порошенка: децентралізація та контроль силовиків

Петро Порошенко Копирайт изображения AFP
Image caption Петро Порошенко відмовляється від вертикалі губернаторів й замінює їх на "представників"

Президент України вніс до парламенту проект змін до Конституції, головними новаціями якої є скасування вертикалі губернаторів та посилення впливу голови держави на силовиків, державні монополії та управління держмайном.

Петро Порошенко замість губернаторів хоче призначати в областях та районах своїх представників з контрольними функціями, при цьому сам термін "область" замінюють на "регіон".

На тлі посилення повноважень місцевих рад та їх виконкомів вони отримають право самостійно надавати спеціальний статус російській мові на території своїх громад.

Депутати можуть розглянути президентський проект вже наступного тижня й направити його до Конституційного суду.

Остаточне схвалення змін технічно може відбутися не раніше осені на новій парламентській сесії - двома третинами голосів.

Скасування губернаторів

Найістотнішою зміною проекту є скасування президентської вертикалів голів обласних та районних державних адміністрацій.

Замість губернаторів та керівників районних адміністрацій голова держави буде призначати "представників президента".

Нові чиновники матимуть низку суттєвих повноважень.

Представники президента на обласному рівні координуватимуть роботу районних підлеглих. Вони матимуть повноваження звертатись до президента з пропозицією скасувати будь-яке рішення органів місцевого самоврядування через їх неконституційність.

У разі, якщо КС визнає протиправність рішення, президент зможе достроково припинити повноваження місцевої ради.

Представники президента будуть наглядати за відповідністю Конституції та законам актів місцевого самоврядування і територіальних представництв центральних органів виконавчої влади, а також координуватимуть роботу останніх.

Президентські чиновники будуть організовувати роботу та координацію всіх органів влади на місцях у випадку надзвичайного або воєнного стану.

Чинна Конституція Проект змін
1. Президент призначає голів обласних та районних державних адміністрацій. Президент призначає "представників" в області та райони. Влада переходить до голів місцевих рад.
2. Верховна Рада припиняє повноваження та призначає дострокові вибори місцевих рад. Президент припиняє повноважень місцевих рад, а нові призначає Верховна Рада.
3. Президент призначає та звільняє Генпрокурора та голову СБУ за погодженням з парламентом. Президент призначає Генпрокурора та голову СБУ за погодженням з парламентом, а звільняє без його участі.
4. У парламенті створюється "коаліція депутатських фракцій", до складу якої входить більшість депутатів. Формується "парламентська коаліція", до якої входитимуть більшість депутатів у тому числі на основі індивідуального членства.
5. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Місцеві ради отримують право надавати спеціальний статус російській мові та іншим мовам нацменшин на території своїх громад.

Перелік їх повноважень у Конституції не вичерпний й може поповнитись у разі ухвалення додаткових законів.

Для чіткого врегулювання роботи представників президента Верховна Рада має схвалити спеціальний закон.

Владу радам

Частину виконавчих повноважень мають отримати місцеві ради та їх виконкоми.

Обласні та районні ради обиратимуть зі свого складу голову, який і керуватиме посиленим виконавчим комітетом.

Саме голова обласної ради та виконкому має перебрати на себе більшість повноважень, які раніше мав губернатор.

Місцевим радам усіх рівнів передбачать повноваження надавати на своїй території спеціальний статус російській мові й іншим мовам національних меншин.

Чіткий перелік повноважень виконкомів Верховна Рада має закріпити окремим законом.

У Конституції запропоновано називати області регіонами, а всю вертикаль територіального устрою утворювати "регіонами, районами та громадами".

При цьому громадою визначають адміністративно-територіальну одиницю, яка включає один або декілька населених пунктів, а також прилеглі до них території.

Зараз призначення місцевих виборів є прерогативою Верховної Ради. Згідно з проектом президента, місцеві вибори призначає парламент, проте право припиняти їх повноваження достроково перейде до глави держави.

Таким чином, частина важелів від президентської вертикалі передається місцевим радам, проте президент отримує можливість зупиняти всі їхні рішення та достроково припиняти їхні повноваження.

Формування коаліції

Президент пропонує прибрати з Конституції так званий імперативний мандат і дозволити депутатам покидати фракції партій, за списками яких їх було обрано.

У проекті пропонується виключити з Основного закону підставу для позбавлення мандата за невходження депутата до фракції партії або блоку, за яким його було обрано.

Щоправда, ця норма жодного разу й не спрацювала і нікого з депутатів за порушення партійної дисципліни серйозно не покарали.

Хоча в 2007 році саме фракційна міграція стала опосередкованою причиною розпуску президентом Віктором Ющенком Верховної Ради.

Разом зі скасуванням імперативного мандату у Конституції пропонується змінити процедуру формування коаліції.

Зараз коаліцію формують тільки депутатські фракції, до її складу мають увійти більшість депутатів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Петро Порошенко прагне посилити вплив на СБУ та Генпрокуратуру

У новій редакції може з’явитись "парламентська коаліція", до складу просто входять більшість обранців з правом на індивідуальне членство.

Ще одна поправка до Конституції може суттєво вплинути на роботу парламенту. Зараз Верховна Рада вважається повноважною, якщо обрані дві третини депутатів.

Проте президент пропонує, щоб парламент вважався повноважним за умови не тільки обрання, а й присяги 2/3 депутатів.

Якщо 151 обраний депутат відмовиться приймати присягу, то роботу можна паралізувати.

Президент у своєму проекті змін до Конституції пропонує закріпити права опозиції, які будуть прописані в законі про регламент Верховної Ради.

Посилення впливу на силовиків

Петро Порошенко запропонував дещо розподілити повноваження у владному трикутнику президент-парламент-уряд.

Зараз парламент затверджує персональний склад уряду за пропозицією прем’єр-міністра, і тільки міністра закордонних справ та оборони – за пропозицією президента.

Пропонується, щоб усіх міністрів подавав голова уряду, а президент "погоджував" кандидатури міністрів оборони та закордонних справ.

Зміни відбудуться у силовому блоці. Зараз президенту і для призначення, і для звільнення голови СБУ та Генпрокурора потрібна згода парламенту. Пропонується, щоб парламент схвалював призначення, проте звільнити силовиків президент міг власноручно.

При цьому залишається право Ради за власної ініціативи звільнити генпрокурора.

Генеральна прокуратура буде позбавлена функції загального нагляду, чого вимагає Рада Європи.

Окрім того, у Конституції хочуть прописати новий орган – Державне бюро розслідувань, голову якого призначатиме президент за погодженням з Радою.

Президент прагне повністю взяти під контроль Антимонопольний комітет й призначати та звільняти його голову без участі Верховної Ради.

Так само він хоче призначати голів національних комісій, що регулюють природні монополії, сфери зв’язку та інформатизації, ринки цінних паперів і фінансових послуг.

Показово, що у змінах до Конституції парламент позбавляється права призначати голів Фонду держмайна та Комітету з питань телебачення та радіомовлення.

Хто буде здійснювати ці призначення, й чи їх можна зарахувати до переліку національних комісій, не зрозуміло.

Проект президента передбачає початок децентралізації влади і передачу важелів впливу на місця. Водночас Петро Порошенко прагне компенсувати ці втрати за рахунок збільшення впливу на силовий блок та ключові фінансові регулятори.