На сході України звільнили спостерігачів ОБСЄ

Спостерігачі пробули в полоні понад місяць Копирайт изображения Reuters
Image caption Спостерігачі пробули в полоні понад місяць

Четверо спостерігачів Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) залишили територію, контрольовану самопроголошеною "Донецькою народною республікою". Ще чотири людини залишаються в руках сепаратистів, повідомляють у Відні.

Лідер так званої ДНР Олександр Бородай наголосив, що спостерігачі були звільнені без жодних умов.

"Звільнені спостерігачі перебувають в гарній формі. Групу, яку направили в Луганськ, ще не звільнили. Спостерігачі продовжують працювати в Донецьку і Луганську, однак структуру груп на місцях реорганізували. Кількість спостерігачів в обох регіонах зменшили у зв'язку з украй нестабільною ситуацією", - зазначено в повідомленні ОБСЄ.

Організація висловила стурбованість щодо долі співробітників, які залишаються в руках сепаратистів.

Прес-секретар спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Майкл Бочурків раніше повідомив, що ніхто не взяв на себе відповідальність за їхнє викрадення.

Згідно з угодою з урядом України, місія працює в країні протягом шести місяців.

Місія спостерігачів

Представники ОБСЄ спостерігають за тим, як виконуються умови Женевських домовленостей від 17 квітня про роззброєння всіх воєнізованих формувань на українській території.

На початку травня в Донецьку звільнили 12 спостерігачів ОБСЄ, захоплених в полон наприкінці квітня в Слов'янську.

Серед затриманих тоді представників ОБСЄ були громадяни Данії, Чехії, Німеччини, Польщі та Швеції.

Одного з них - шведського офіцера-діабетика Інгві Томаса Йохансона - звільнили практично відразу після захоплення.

Тоді переговори з сепаратистами вів російський спецпосланець Володимир Лукін, діалог якого з одним з лідерів повстанців Ігорем Стрєлковим (Гіркіним) виклали на сайті YouTube.

Служба безпеки України вважає, що запис розмови Лукіна і Стрєлкова свідчить про причетність Росії до захоплення спостерігачів в Слов'янську, хоча ніяких вказівок на це із самого запису не було.

Прихильники самопроголошеного народного мера Слов'янська В'ячеслава Пономарьова назвали захоплених ними військових спостерігачів ОБСЄ "військовополоненими" і вимагали в обмін звільнення заарештованих проросійських активістів.

20 червня президент України Петро Порошенко оголосив про перемир'я, яке, як каже Київ, за тиждень порушили понад 50 разів.

У п'ятницю в Брюсселі український президент підписав Угоду про асоціацію з ЄС, від якої усунутий президент Віктор Янукович в останній момент відмовився під тиском Москви, спровокувавши тим самим масові протести.