Президент України назвав історичним підписання угоди з ЄС

Копирайт изображения Reuters

Президент України назвав історичною угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС, підписану на саміті Євросоюзу в Брюсселі. За словами Петра Порошенка, це найважливіший день з моменту здобуття Україною незалежності в 1991 році.

Однак Росія заявила, що угода, яку ЄС підписав також з двома іншими колишніми радянськими державами Грузією і Молдовою, матиме "серйозні наслідки".

Угода з ЄС була в основі нинішньої кризи в Україні. Відмова попередньої влади від її підписання спричинилася до масових протестів, які завершилися зміною влади і достроковими виборами президента.

Російський лідер Путін зазначив, що якщо Україна буде змушена обирати між Росією і ЄС, то вона розколеться на дві.

У п'ятницю ввечері мав вибігти термін одностороннього перемир'я, оголошеного урядом на сході України, де триває антитерористична операція.

Однак президент України, відповідаючи на запитання журналістів у Брюсселі, сказав, що прийме рішення про те, чи продовжити дію перемир'я до понеділка, після наради з силовиками по поверненні до Києва.

Коментуючи результати кількагодинного обговорення ситуації в Україні із європейськими лідерами, президент Петро Порошенко заявив, що "це виглядало так, наче Україна вже стала 29-м членом ЄС".

Він подякував лідерам ЄС за одностайну солідарність з Україною.

Три дні для Росії

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Європейська Рада на своєму засіданні ухвалила спеціальні висновки щодо ситуації в Україні. У них не йдеться про запровадження нових санкцій проти Росії, але європейські лідери висловили підтримку мирного плану Петра Порошенка.

У висновках також міститься заклик до Росії докласти більших зусиль, щоб зупинити потік зброї і бойовиків через український кордон.

Європейська Рада очікує, що до 30 червня будуть здійснені наступні кроки:

  1. схвалено механізм погодження та гарантування припинення вогню та контролю за кордоном із залученням ОБСЄ
  2. повернуто контроль за пропускними пунктами на кордоні Ізварино, Должанський та Кранопартизанськ
  3. звільнено всіх заручників, включно із представниками ОБСЄ
  4. почато дієві переговори щодо імплементації мирного плану Порошенка

Відповідаючи на запитання, чи означатиме це подальше припинення вогню, Петро Порошенко заявив, що це рішення він ухвалить після повернення в Україну.

"Нові перспективи"

Президент Порошенко зазначив, що угода про глибші економічні і політичні зв'язки з ЄС дає Україні "абсолютно нові перспективи". Він закликав Європу підтримувати суверенітет України на тлі "агресії" проти його країни.

Пан Порошенко сказав, що тепер Україна стає на шлях реформ.

Копирайт изображения AP
Image caption Президент Порошенко з історичною ручкою, якою підписано історичну угоду

Він також заявив, що країна використовує "можливість для модернізації" і назвав підписану Угоду "демонстрацією солідарності Євросоюзу".

Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, вітаючи президента України та прем'єр-міністрів Грузії та Молдови, які підписали угоди від імені своїх країн, заявив, що "цей день є історичним як для трьох країн-підписантів, так і для всього ЄС".

Але він наголосив, що "не варто мати ілюзії" щодо того, що проблеми, які заважають розвитку цих країн, вирішаться самі по собі, і закликав країни докласти зусиль для боротьби із корупцією та впровадженням прозорої та дієвої системи правосуддя.

Пан Баррозу наголосив, що угоди, які сьогодні підписані у Брюсселі, "орієнтовані на те, щоб бути "за", а не "проти" когось".

Тепер угода має пройти процес ратифікації країнами-членами ЄС.

Український день у Брюсселі

Кореспондент ВВС Україна на саміті ЄС у Брюсселі повідомляє, що на час прес-конференції українського президента зала була вщерть заповнена, а сам Петро Порошенко пожартував, що почувався так, ніби Україна вже 29-й член Євросоюзу.

Щодо застосування санкцій проти Росії, Петро Порошенко сказав, що "рішучі кроки", про які згадується у Висновках Європейської Ради, у перекладі із дипломатичної мови означає готовність застосувати санкції.

"Не існує різних думок у Європейському Союзі. Всі абсолютно одностайні у тому, що треба продемонструвати солідарність з Україною, що треба підтримати Україну", - зазначив Петро Порошенко. Український президент додав, що Києву "не потрібні санкції заради санкцій або щоб Росії була завдана шкода - нам потрібен мир".

Він також повідомив, що 3-4 липня у Брюсселі мають відбутися консультації на рівні екcпертів у тристоронньому форматі Україна-ЄС-Росія щодо початку імплементації Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. 11 липня ці консультації будуть продовжені на рівні міністрів та єврокомісара з питань торгівлі.

Політичну частину Угоди про асоціацію підписали 21 березня у Брюсселі. З українського боку свій підпис поставив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. (Втім, для особливого українського випадку до Угоди додали ще одну підписну сторінку, на якій підпис президента стоїть під самим текстом угоди та заключним актом).

Передбачається, що Угода про зону вільної торгівлі почне діяти одразу після її ратифікації українським парламентом, тобто ще до того, як всі 28 країн ЄС також ратифікують Угоду.

Росія - проти

У Росії не припиняють критикувати підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Україна втратить переваги в рамках зони вільної торгівлі СНД.

А радник російського президента Сергій Глазьєв назвав Угоду про асоціацію між Україною та ЄС "найбільшою у сучасній історії політичною авантюрою".