Україна та Росія обмінялися звинуваченнями

колона АТО Копирайт изображения Reuters
Image caption Українська армія повідомляє про успіхи АТО

У п'ятницю дипломатичні відомства України та Росії обмінялися заявами зі звинуваченнями в порушеннях міжнародного права та міжнародних конвенцій.

Спершу міністерство закордонних справ України направило Росії ноту протесту, після чого на сайті зовнішньополітичного відомства Росії з'явилася заява зі звинуваченнями як на адресу Києва, так і з гострою критикою британського міністра закордонних справ Вільяма Хейга.

Звинувачення Києва

У ноті українського МЗС Київ висловлює протест у зв'язку з, як там сказано, "систематичними грубими порушеннями російською стороною повітряного простору України".

З липня 2014 року три бойові вертольоти МІ-8 та МІ-24 із розпізнавальними знаками російських збройних сил кілька разів незаконно проникали в повітряний простір України, зокрема, у районі пункту пропуску "Олександрівка", а згодом у районі населеного пункту Благовіщенка Луганської області на глибину 5 км, сказано в документі.

"Того ж дня два вертольоти російських збройних сил здійснили демонстративний політ над пунктом пропуску "Довжанський" у Луганській області та вторглися у повітряний простір України на глибину до 7км", - сказано в ноті українського МЗС.

Українська сторона розцінює такі дії як грубе порушення Росією основоположних принципів і норм міжнародного права, а також зобов'язань російської сторони згідно з Женевськими домовленостями від 17 квітня 2014 року та Спільною декларацією міністрів закордонних справ України, Німеччини, Росії та Франції від 2 липня 2014 року.

"МЗС України наполягає на негайному припиненні таких провокацій, а також вимагає проведення розслідування російською стороною цих інцидентів та надання інформації про його результати", - сказано в документі.

Критика Москви

Через кілька годин після появи української ноти на веб-сайті МЗС Росії було опубліковано заяву з критикою і Києва, і Лондона.

Міністерство закордонних справ Росії стверджує, що українські силовики в ході антитерористичної операції могли використати заборонені види зброї, однак доказів на підтвердження цих тверджень у заяві МЗС не наведено.

Копирайт изображения AP
Image caption У Москві влаштовують протести української операції на Сході

"Імовірно, при обстрілі українські військові використовують заборонені міжнародними конвенціями касетні боєприпаси: за свідченням очевидців, лунають потужні вибухи, слідом за ними десятки слабших ударів", - йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті відомства.

Російський МЗС також критикує заяву міністра закордонних справ Великобританії Вільяма Хейга про те, що росіяни надають зброю сепаратистам на сході України.

"Викликає подив безпардонний коментар британського МЗС, в якому містяться вже заїжджені і бездоказові звинувачення на адресу Росії про, нібито, поставки зброї ополченцям", - сказано в заяві російського відомства.

Напередодні британський уряд висловив цілковиту підтримку діям України задля "забезпечення територіальної цілісності перед обличчям російської агресії".

Обмін гострими заявами зовнішньополітичних відомств Києва і Москви відбувся на тлі поступового відновлення українськими військами контролю над населеними пунктами Донецької і Луганської областей.