Росія намагається врятувати "Південний потік"

газогін Копирайт изображения AFP

Росія активізувала дії з порятунку проекту будівництва газопроводу "Південний потік", яким газ повинен надходити дном Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи.

Раніше Євросоюз висловився проти будівництва, мотивуючи це невідповідністю проекту антимонопольним нормативам ЄС. На початку червня Болгарія на вимогу Євросоюзу призупинила на невизначений термін реалізацію проекту, який дозволив би Росії в майбутньому постачати газ до Європи в обхід України.

Зараз з візитом у Москві перебуває прем'єр-міністр Сербії Александар Вучич. У понеділок він зустрівся з Дмитром Медведєвим, після чого російський прем'єр заявив, що країни готові до підписання договору з будівництва сербської ділянки "Південного потоку". Він також наголосив, що події в Україні засвідчили важливість будівництва альтернативного газопроводу.

У вівторок з прем'єром Вучичем зустрінеться президент Володимир Путін і, як повідомляє прес-служба Кремля, вони також мають намір обговорити питання будівництва цього газопроводу.

Тим часом міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відвідує інші країни-учасниці проекту. У понеділок він провів зустріч в Софії.

Як повідомила газета "Коммерсант", візит голови російського зовнішньополітичного відомства до Болгарії, який планували з весни, міг зірватися, після того як Софія під тиском США та ЄС призупинила будівництво "Південного потоку". Пізніше міністр енергетики Болгарії Драгомир Стойнєв все ж заявив, що будівництво ніхто не зупиняв, і Софія готова до продовження діалогу.

Влада Болгарії, яка повністю залежить від російського газу, закликала не узалежнювати майбутнє проекту газопроводу від відносин між Росією і Україною.

У вівторок пан Лавров вирушає до Словенії, де, як повідомляє російський МЗС, обговорить ситуацію в Україні і перспективи будівництва газопроводу "Південний потік".

Суперечки в Євросоюзі

Раніше Австрія і Угорщина, всупереч Єврокомісії, заявили, що продовжать свою участь у цьому проекті. На початку червня представники Європейської комісії обґрунтували свою вимогу щодо припинення робіт тим, що документація проекту з будівництва газової гілки не відповідає європейському законодавству.

Комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер також наголосив, що реалізація проекту "Південний потік" буде заморожена доти, доки Росія не змінить свого ставлення до України, з якою триває суперечка щодо ціни на газ. У Європейському парламенті навіть пролунав заклик повністю відмовитися від "Південного потоку". Депутати заявили, що такий крок став би відповіддю на дії Кремля щодо нової влади у Києві.

Міністр енергетики Росії Олександр Новак звинуватив Євросоюз у тиску на країни-учасниці проекту "Південний потік". Він зазначив, що в прагненні диверсифікувати поставки енергоресурсів до Європи і знизити енергозалежність від Росії європейські країни почали пропонувати неринкові варіанти розвитку ситуації, і навів за приклад пропозицію Польщі про створення єдиного європейського інституту зі закупівель вуглеводнів.

Глава французької компанії Total Крістоф де Маржері виступив на підтримку російського проекту і наголосив, що Європі потрібно припинити думати про скорочення залежності від російського газу, а сконцентруватися на розробці планів безпечних поставок, включно з можливістю робити це в обхід України. Він також підтримав ідею створення газового аналога ОПЕК на чолі з Росією, що допоможе, на думку голови Total, стримати зростання цін на сировину.