Ярема закликав "майданівців" звільнити центр Києва

Ярема Копирайт изображения AFP

У середу на брифінгу генеральний прокурор Віталій Ярема заявив про необхідність відновити правопорядок у центрі Києва, де досі залишаються активісти Майдану.

Він повідомив, що звертатиметься з цим питанням до міністерства внутрішніх справ та служби безпеки.

Водночас мер Києва і голова Київської міської державної адміністрації Віталій Кличко виступив проти силового розгону Майдану, назвавши такі дії крайнім кроком.

Перша різка заява

Генпрокурор поставив вимогу негайно звільнити захоплені приміщення у центрі Києва. Пан Ярема також попередив про кримінальну відповідальність за подальше перебування в держбудівлях та за опір працівникам міліції, які будуть виселяти людей, якщо ті відмовляться звільнити адмінприміщення добровільно.

Згідно з даними Генпрокуратури, активісти досі контролюють 19 адміністративних об’єктів. Зокрема, заблоковані будівлі Національної музичної академії, Головпоштамту, міністерства аграрної політики, Нацради з питань телебачення і радіомовлення, головного управління містобудування, спілки архітекторів, Жовтневого палацу, а також окремі поверхи готелів "Дніпро" та "Козацький".

Image caption Генпрокурор Віталій Ярема вважає, що на Майдані в наметах залишаються "не активісти, а утриманці на шиях українців"

Також генпрокурор заявив, що, згідно з даними його відомства, з кінця лютого правоохоронці зареєстрували понад півтори сотні злочинів, вчинених на території Майдану Незалежності та в захоплених будівлях.

Генпрокурор вважає, що "самозванці" "займаються прямим рекетом і бандитизмом, замість того, щоб боронити країну або працювати на користь держави".

"Ми маємо справу не з Майданом, а з його дешевою і тому – небезпечною підробкою! Символ революції хочуть перетворити на карикатуру. Влада не має наміру далі миритися з подібним станом речей. Обличчям нової України не може бути збіговисько незрозумілого походження. "Дітям лейтенанта Шмідта" час вирушати з Києва", - сказав пан Ярема на брифінгу в Києві у середу.

На брифінгу у середу він також повідомив, що 1 липня прокурор Києва направив голові КМДА подання про необхідність відновити правопорядку у центрі міста, однак це не було виконано.

Раніше КМДА запропонувала майданівцям переселитись на територію Київської фортеці, що на Печерську. Частина представників самооборони начебто погодилась.

Майдан не збирається розходитись

За декілька місяців після зміни влади в Україні територія протесту у центрі Києва перетворилась на проблему. Активісти відмовляються залишати намети, влада не наважується їх виганяти.

Одразу після травневих виборів очікувалось, що урочистості з нагоди інавгурації новообраного президента Петра Порошенка відбудуться на Майдані Незалежності. Відтак тодішній виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов доручив упорядкувати центр міста. Однак церемонія відбулася на Софійській площі.

Новообраний президент Петро Порошенко після виборів не виступав зі сцени Майдану, а лише зустрічався з активістами в своїх кабінетах.

Мер Києва Віталій Кличко одразу після виборів сказав, що Майдан свою основну задачу виконав, та закликав прибирати барикади. Але вже за декілька днів на зустрічі з активістами політик заявив, що "Майдан повинен самовизначитися зі своїм майбутнім".

На початку липня пан Кличко запропонував активістам переселитись з наметів на Хрещатику в санаторії. Однак люди не поспішають залишати центр міста.

Партія УДАР заявляє, що на Майдані досі залишаються півтисячі людей.

На Майдані Незалежності активісти продовжують щонеділі проводити віча, однак на них збирається все менше людей.

На останньому зібранні 6 липня активісти заявили, що не збираються розходитись та прибирати намети.

Наразі наметове містечко простягається Хрещатиком від Будинку профспілок до вулиці Прорізної. За кілька місяців після зміни влади комунальники разом з активістами розібрали декілька барикад, що, зокрема, дозволило повністю відновити рух вулицею Грушевського.