Amnesty: на сході України викрадають і катують людей

Amnesty International зібрала багато свідчень і переконливих доказів побиттів і інших видів тортур, що були застосовані проти протестувальників, активістів і журналістів у східних областях України протягом минулих трьох місяців.

В оприлюдненому правозахисниками організації звіті під назвою "Викрадення і тортури в східній Україні" викладено висновки групи дослідників, які в минулі кілька тижнів працювали в Києві і на південному сході України.

Документ містить свідчення людей, які були жертвами викрадень і катувань, вчинених озброєними угрупуваннями сепаратистів і проурядовими загонами добровольців.

"За минулі три місяці викрадено сотні людей. Настав час усвідомити, що відбувається, і покласти край цьому огидному явищу, - сказав заступник директора Amnesty International у Європі і Центральній Азії Денис Кривошеєв. - Більшість викрадень скоєні озброєними сепаратистами, жертви яких часто зазнавали жахливих побоїв і катувань. Є також свідчення про меншу кількість порушень прокиївськими силами".

Копирайт изображения Amnesty International
Image caption Побої на обличчі Сашка

Організація наголошує, що не існує точних надійних даних про кількість викрадень людей, однак міністерство внутрішніх справ України каже про майже 500 випадків у період між квітнем і червнем 2014 року.

Місія ООН з моніторингу прав людини в Україні зібрала записи про 222 випадки викрадень за минулі три місяці.

Персональні історії

Дослідники Amnesty International зустрілися з кількома людьми, які поділилися своїми особистими історіями перебування в полоні.

Серед викрадених - громадські активісти, правоохоронці, військові, представники місцевої влади, а також журналісти, політики, працівники виборчих комісій і підприємці.

Причини викрадень - від політичних, коли людей намагаються залякати через їхні політичні переконання чи активну громадську позицію, до спроб вимагання викупу чи захоплення людей для обміну в'язнями з київською владою.

Громадська активістка з Донецька на ім'я Ганна розповіла Аmnesty International, як її допитували бойовики ДНР після викрадення 27 травня.

"Мені розбили обличчя, він вдарив мене в обличчя кулаком, намагався вдарити мене всюди, а я ховала обличчя руками... Я ховалася в куточку, скрутилася в клубок, обхопивши коліна руками. Він розсердився, що я намагалася захиститися. Вийшов, а повернувся з ножем".

Копирайт изображения AMNESTY INTERNATIONAL
Image caption Порізи на руках Ганни

Ганна показала шрами на шиї, руках і ногах, що залишилися від леза, і розповіла, що її тюремник змусив написати сепаратистські гасла на стіні її власною кров'ю.

Викуп

Хоча більшість викрадень людей мали "ідейну" складову, правозахисники зібрали також свідчення викрадень і катувань з метою вимагати від родичів викупу.

Копирайт изображения AMNESTY INTERNATIONAL
Image caption Сашка звільнили за викуп

19-річний хлопець на ім'я Саша втік до Києва після того, як його викрали і катували сепаратисти в Луганську. Він каже, що його без упину били протягом 24 годин.

"Мене били кулаками, кріслом, усім, що потрапляло під руки. Об мене гасили сигарети, били електрошоком. Це тривало так довго, що я вже втратив здатність щось відчувати, просто знепритомнів", - сказав він Amnesty International.

Хлопця звільнили після того, як його батько заплатив викрадачам викуп - 60 тисяч доларів.

Amnesty International закликає український уряд створити єдиний реєстр викрадень і постійно його оновлювати, а також ретельно і неупереджено розслідувати всі випадки застосування фізичної сили, наруги і катувань.