Amnesty: на сході України викрадають і катують людей

Amnesty International зібрала багато свідчень і переконливих доказів побиттів і інших видів тортур, що були застосовані проти протестувальників, активістів і журналістів у східних областях України протягом минулих трьох місяців.
В оприлюдненому правозахисниками організації звіті під назвою "Викрадення і тортури в східній Україні" викладено висновки групи дослідників, які в минулі кілька тижнів працювали в Києві і на південному сході України.
Документ містить свідчення людей, які були жертвами викрадень і катувань, вчинених озброєними угрупуваннями сепаратистів і проурядовими загонами добровольців.
"За минулі три місяці викрадено сотні людей. Настав час усвідомити, що відбувається, і покласти край цьому огидному явищу, - сказав заступник директора Amnesty International у Європі і Центральній Азії Денис Кривошеєв. - Більшість викрадень скоєні озброєними сепаратистами, жертви яких часто зазнавали жахливих побоїв і катувань. Є також свідчення про меншу кількість порушень прокиївськими силами".
Організація наголошує, що не існує точних надійних даних про кількість викрадень людей, однак міністерство внутрішніх справ України каже про майже 500 випадків у період між квітнем і червнем 2014 року.
Місія ООН з моніторингу прав людини в Україні зібрала записи про 222 випадки викрадень за минулі три місяці.
Персональні історії
Дослідники Amnesty International зустрілися з кількома людьми, які поділилися своїми особистими історіями перебування в полоні.
Серед викрадених - громадські активісти, правоохоронці, військові, представники місцевої влади, а також журналісти, політики, працівники виборчих комісій і підприємці.
Причини викрадень - від політичних, коли людей намагаються залякати через їхні політичні переконання чи активну громадську позицію, до спроб вимагання викупу чи захоплення людей для обміну в'язнями з київською владою.
Громадська активістка з Донецька на ім'я Ганна розповіла Аmnesty International, як її допитували бойовики ДНР після викрадення 27 травня.
"Мені розбили обличчя, він вдарив мене в обличчя кулаком, намагався вдарити мене всюди, а я ховала обличчя руками... Я ховалася в куточку, скрутилася в клубок, обхопивши коліна руками. Він розсердився, що я намагалася захиститися. Вийшов, а повернувся з ножем".
Ганна показала шрами на шиї, руках і ногах, що залишилися від леза, і розповіла, що її тюремник змусив написати сепаратистські гасла на стіні її власною кров'ю.
Викуп
Хоча більшість викрадень людей мали "ідейну" складову, правозахисники зібрали також свідчення викрадень і катувань з метою вимагати від родичів викупу.
19-річний хлопець на ім'я Саша втік до Києва після того, як його викрали і катували сепаратисти в Луганську. Він каже, що його без упину били протягом 24 годин.
"Мене били кулаками, кріслом, усім, що потрапляло під руки. Об мене гасили сигарети, били електрошоком. Це тривало так довго, що я вже втратив здатність щось відчувати, просто знепритомнів", - сказав він Amnesty International.
Хлопця звільнили після того, як його батько заплатив викрадачам викуп - 60 тисяч доларів.
Amnesty International закликає український уряд створити єдиний реєстр викрадень і постійно його оновлювати, а також ретельно і неупереджено розслідувати всі випадки застосування фізичної сили, наруги і катувань.