Лідінгтон: Україна не просила у Британії військової підтримки

Лідінгтон
Image caption Британський міністр у справах Європи каже, що бачить позитивну динаміку у розвитку стосунків між Лондоном та Києвом протягом останніх місяців

У британському уряді за стосунки з Європейським Союзом та, зокрема, з Україною та Росією відповідає один і той самий заступник глави МЗС у справах Європи.

ВВС Україна зустрілася з Девідом Лідінгтоном, який обіймає цю посаду у нинішньому кабінеті, та поспілкувалася з ним про готовність західного світу запровадити жорсткіші санкції проти Росії, можливості пом’якшення візового режиму між Україною та Британією, а також про паралелі між конфліктами на Донбасі та в Північній Ірландії.

ВВС Україна: В українських та європейських ЗМІ точиться досить жвава дискусія про третій рівень санкцій, які західний світ може запровадити проти Росії. Які кроки Росії, крім прямого вторгнення до України, можуть спричинити до цього?

Девід Лідінгтон: Усі 28 лідерів країн-членів ЄС заявили, що Росія повинна припинити дестабілізацію, за яку вона є відповідальною.

Всі європейські лідери разом закликали Росію припинити підтримку озброєних сепаратистів у Донецьку та Луганську, забезпечити недоторканність українсько-російського кордону, аби закрити його для зброї та грошей, котрі допомагають людям, які зараз утримують у цих містах у якості заручників понад мільйон цивільних мешканців України.

Якщо Росія не зробить того, що від неї очікують, ЄС та його партнери на міжнародній арені, зокрема, Сполучені Штати Америки, розглянуть можливість запровадження наступних санкцій.

Ми б не стали завчасно деталізувати їх, однак тут може йтися про досить далекосяжні секторальні санкції, які залежатимуть від практичних дій Росії.

Очевидно, лідери європейських країн розглядатимуть стан справ в Україні та її східній частині під час їхньої зустрічі 16 липня.

Крим та Савченко

ВВС Україна: Чи повинна буде Росія повернути Україні Крим для того, щоб нормалізувати свої стосунки з Заходом?

Девід Лідінгтон: Ми даємо зрозуміти, що не визнаємо зараз і не визнаємо в майбутньому протиправну анексію Криму Росією.

Ця спроба в односторонньому порядку переглянути кордони в Європі була явним порушенням міжнародного права. Йдеться про порушення цілої низки договорів, підписаних Росією, і це не можна залишити без відповіді.

Зараз країни-члени ЄС вживають щодо цієї ситуації цілу низку заходів. Наприклад, значно ускладнився експорт продукції кримських компаній, які перейшли під юрисдикцію Росії, а також можливості проводити банківські операції під російським контролем у Криму.

Звичайно, ми підтримуватимемо тісний зв’язок з українським урядом у питанні подальших заходів, котрі ми зможемо вжити щодо Криму.

ВВС Україна: Чи може викликати жорстку реакцію з боку ЄС ситуація з полоненою льотчицею Надією Савченко? Українське зовнішньополітичне відомство вже закликало Захід посилити санкції проти Росії у зв’язку з цією ситуацією.

Девід Лідінгтон: Ми чули про цю ситуацію, і ми справді дуже стурбовані з цього приводу, однак нам поки що не відомі всі деталі того, що сталося.

Звичайно, це небезпечний крок у розвитку ситуації, і дуже важливо, аби Росія діяла у повній відповідності з нормами міжнародного права і щоб її дії були відкритими і чесними.

Ми тісно співпрацюватимемо з українським урядом для того, щоб зрозуміти всі факти і ухвалити адекватне рішення щодо наших подальших дій.

Санкції та гарантії

ВВС Україна: Ви згадали, що рішення про розширення санкцій щодо Росії має бути ухвалене одностайно 28 лідерами країн-членів ЄС. Однак чи можлива така одностайність взагалі? Адже відомо, що деякі європейські країни виступають проти такого рішення?

Девід Лідінгтон: Всі європейські лідери погодилися із запровадженням уже запроваджених санкцій.

Так само всі вони одноголосно вирішили, що Європейська Рада повинна буде повернутися до цього питання і запровадити подальші санкції, якщо Росія вдасться до подальшої агресії або не припинить свої агресивні дії.

Під цим зобов’язанням підписалися всі без винятку європейські лідери, і я думаю, що це дуже важливо. Британський прем’єр-міністр і британський уряд вважають, що відповідальність ЄС за свої слова є дуже важливою.

ВВС Україна: Однак Ендрю Вілсон з Університетського коледжу Лондона каже, що, хоча британський уряд готовий запровадити проти Росії жорсткі санкції, він перебуває під тиском лобі з лондонського Сіті, котрому вони невигідні. Крім того, Лондон називають улюбленим містом російських олігархів. Чи візьме гору політичний фактор над економічним?

Девід Лідінгтон: Британський прем’єр-міністр чітко заявив, що під час будь-якого обговорення санкцій з боку ЄС фінансовий фактор братиметься до уваги. Ми не виключаємо будь-яких кроків.

Зараз ми маємо ситуацію, коли голови держав-членів ЄС звернулися до Єврокомісії з проханням скласти перелік можливих санкцій, щоб, коли вони розглядатимуть це питання, вони мали з чого вибирати.

У будь-якій країні – у Великій Британії, чи деінде – абсолютно нормально, коли представники бізнесу доносять до уряду свою позицію, а уряд, своєю чергою, вирішує, що є правильним з точки зору національних інтересів.

Прем’єр-міністр чітко дав зрозуміти, що з нашого боку відмови від будь-яких санкцій немає.

ВВС Україна: Петро Порошенко виступив з ініціативою створення нової системи міжнародних гарантій Україні у зв’язку з останніми подіями. Чи підписалася б Велика Британія під сильнішими гарантіями безпеки для України – зокрема, під зобов’язанням воєнного захисту її суверенітету у разі потреби?

Девід Лідінгтон: Думаю, спочатку нам варто було б ознайомитися з подробицями такої системи гарантій.

Зараз йдеться лише про принцип, проголошений президентом Порошенком у якості одного з елементів плану відновлення миру у цій частині Європи, і ми підтримуємо розроблений ним мирний план.

Думаю, ми братимемо участь у переговорах з приводу гарантій Україні, однак все насправді залежатиме від деталей.

"Україна не просила військової допомоги"

ВВС Україна: Чи розглядає Велика Британія можливість військової допомоги Україні?

Девід Лідінгтон: Україна попросила у нас про певну небойову допомогу – наприклад, пальне, і ми виразили готовність надати таку допомогу. Однак Україна не просила військової підтримки, отож поки що вона не є предметом переговорів.

ВВС Україна: Нещодавно Україна перейшла до другої фази так званого діалогу з візової лібералізації з Європейським Союзом. Посол ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що, можливо, вже наступного року українці не потребуватимуть віз для перетину західних кордонів держави. Чи ведуться якісь подібні переговори між Україною та Великою Британією? Чи є перспектива того, що відвідати вашу країну українці зможуть без віз?

Девід Лідінгтон: У Великій Британії Міністерство внутрішніх справ постійно переглядає візові стосунки з усіма країнами світу, тож коли черга надійде до України, думаю, там обговорять всі аргументи і ухвалять адекватне рішення.

Ми постійно намагаємося зробити візову систему бодай трохи менш бюрократичною. Якщо у цій системі є надскладні або непотрібні елементи – їх можуть переглянути.

ВВС Україна: Вчора у Дніпропетровську у вас питали про паралелі між конфліктами на Донбасі та в Північній Ірландії. Ви повинні бути хорошим спеціалістом у цій темі, оскільки свого часу відповідали за північноірландський напрямок у британському тіньовому уряді, тож дозвольте запитати вас про уроки – як хороші, так і погані – які Україна могла б винести з конфлікту, якій вдалося вирішити Великій Британії.

Девід Лідінгтон: Перш за все, я б дуже обережно говорив про те, що цей конфлікт вже вирішено.

Бої у Північній Ірландії закінчилися, однак робота над загоєнням ран, які завдавалися протягом багатьох поколінь, продовжуєтья. Внаслідок тих подій багато людей втратили друзів, близьких родичів, і часом гіркота від почуття цієї втрати триває багато років після закінчення бойових дій.

Моє головне побажання – це щоб Україна змогла відновити мир і порядок на своїй території якнайшвидше, бо, як показує приклад Північної Ірландії, що довше триває цей конфлікт, то більше гіркоти та поділів він залишить по собі. А у цьому не зацікавлений ніхто.

З Девідом Лідінгтоном розмовляв Святослав Хоменко