"Містралі": нормандська висадка в Росії

"Ні – продажу "Містралів" Путіну” - такий головний слоган мітингу у Парижі проти, як твердять його організатори, "прихованого союзу між Францією та Росією".

Близько сотні учасників мітингу зібралися у центрі Парижа, щоб привернути увагу французів до дій їхнього уряду. Протест був у вигляді невеличкого перфомансу - учасники протесту полягали на землю, імітуючи закривавлені тіла українців, а поруч поставили зменшені моделі "Містралів", теж нібито залитих кров'ю.

Дата протесту - 13 липня, напередодні Дня взяття Бастилії, - обрана спеціально, аби підкреслити, що угода про продаж військових кораблів Росії суперечить базовим цінностям Французької республіки.

Протестувальники твердять, що продаж наступальних військових кораблів класу "Містраль" нині виглядає як підтримка агресії Росії на території України.

"Ми неодноразово писали листи і петиції до французького уряду з вимогою розірвати контракт, але спочатку нам відповіли, що це втрата робочих місць для французьких працівників. Пізніше з'явилися нові аргументи: найбільші міжнародні партнери не будуть довіряти Франції, якщо вона ось так розірве контракт. Але це неправда, існують офіційні умови, за якими Франція може не продавати Містралі Росії", - твердить Наталка Пастернак, яка є учасницею мітингу і головою репрезентативного комітету української громади у Франції.

Раніше міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус заявляв, що припинення мільярдного контракту на продаж "Містралів", який був підписаний у 2011 році, можливе, якщо Володимир Путін продовжуватиме свою агресивну політику на території України.

"Cанкції будуть імплементовані, якщо ситуація в Україні погіршиться. Але вони мають бути застосовані не лише Францією – Німеччина та Велика Британія, як і решта ЄС, теж мусять приєднатися", - каже Ів Бойє - французький аналітик з Фонду стратегічних досліджень.

На його думку, нинішня політика Києва перебуває під сильним впливом Сполучених Штатів, тому Париж не хоче бути причетним до цього, бо має власну позицію, яка базується, цитата, "на довгій і плідній співпраці з Москвою".

Водночас, ані французька дипломатія, ані аналітики не уточнюють і не дають відповіді на конкретне питання - що саме буде означати "погіршення ситуації" або буде сигналом того, що Володимир Путін "продовжує свою політику" на території України.

Підводні рифи під "Містралями"

"Я думаю, що всі французи погодяться з моєю тезою, що Франція продає "Містралі" Росії, аби не мати такого ворога, як Путін", - каже французька журналістка Каміль Ґранж. Вона також додає, що у медіа поширюється версія про те, що Путін може шантажувати уряд Франції можливими санкціями у випадку розірвання угоди і зверненням до суду.

На тлі нещодавнього скандалу з французьким банком BNP Paribas і накладеним на нього у США штрафом у майже 9 мільярдів доларів, можливість нових санкцій виглядає загрозливою для економіки і фінансової системи Франції

"Ціна" санкцій

Експерти твердять, що теоретично можливість розірвання угоди щодо продажу військових кораблів існує, однак наслідки роблять Францію заручником ситуації.

Провідний дослідник з Інституту міжнародних відносин і стратегії Жан-Клод Аллард виділяє три основні пункти:

- політичні і дипломатичні відносини Франції і Росії будуть заморожені на роки, і це вплине на економічне співробітництво;

- Франція втратить репутацію надійного партнера на міжнародному ринку озброєнь;

- Росія вимагатиме відшкодування за невиконання умов контракту і навіть санкцій у відповідь.

Французьке суспільство, в цілому, підтримує Україну в її євроінтеграції, однак різні настрої самих українців (одні - за зближення з Європою, інші - з Росією) ставлять Париж перед вибором.

"Насправді проблема у тому, що Франція повинна прояснити своє політичне бачення в українському питанні", - твердить Жан-Клод Аллард.

Ця невизначеність і призводить до того, що, незважаючи на всі дипломатичні спроби Парижа стабілізувати ситуацію в Україні на політичному рівні, на економічному - Франція вже майже запустила свої кораблі до російського фарватеру.