Британію в ЄС представлятиме євроскептик

Даунінг-стріт Копирайт изображения Getty

Британський прем'єр-міністр Девід Кемерон призначив на посаду Єврокомісара від Британії лорда Джонатана Гілла.

На батьківщині лорда Гілла, колишнього главу Палати лордів, називають "поміркованим євроскептиком".

Це вже другий призначений за цей день євроскептик в оновленому британському кабінеті.

Раніше сьогодні консерватор Філіп Геммонд змінив на посаді главу британського МЗС Вільяма Хейга.

Нові призначення пов'язані з масштабними перестановками в уряді. Девід Кемерон ініціював радикальні зміни в своєму найближчому оточенні - в очікуванні парламентських виборів у країні в травні 2015.

Євроскептики в Європі

Кандидатуру лорда Гілла, маловідомого за межами Вестмінстера, а також його посаду в Єврокомісії мають офіційно затвердити у Європарламенті, який засідатиме з цього питання після канікул у вересні.

За словами прем'єра Кемерона, Жан-Клод Юнкер, якого сьогодні призначили посаду глави Єврокомісії, привітав "багатий політичний досвід" лорда Гілла.

Раніше Девід Кемерон обіцяв переглянути стосунки між Лондоном і Брюсселем. А в разі своєї перемоги на майбутніх парламентських виборах у травні 2015 року уже в 2017 провести в країні референдум щодо членства Британії в ЄС.

У цьому процесі пан Гілл, який раніше голосував за обмеження впливу Брюссля в Британії, на новій посаді матиме одну із провідних ролей.

Ще один консерватор і євроскептик визначатиме зовнішню політику Лондона: новим міністром закордонних справ став колишній міністр оборони Філіп Геммонд.

Копирайт изображения Getty
Image caption Новопризначений міністр закордонних справ Британії Філіп Геммонд.

Політичний кореспондент BBC Норман Сміт називає це призначення "значним політичним кроком".

"Призначення на цю посаду євроскептика, який виступає за вихід з Євросоюзу, означає "виразну зміну" в політиці відомства", - вважає пан Сміт.

Втім попередник пана Геммонда Вільям Хейг заперечує радикальні повороти у європейській політиці.

"У мене, Філіпа Геммонда і Девіда Кемерона однакові погляди щодо Європи. Ми хочемо покращити відносини Британії з ЄС, а вже потім провести референдум щодо того, залишатися чи покидати Євросоюз", - заявив сьогодні пан Хейг.

Зміна оточення

Загалом під перестановки Девіда Кемерона потрапили більше двох десятків урядовців.

Головною несподіванкою стала відставка глави британського МЗС і близького друга прем'єр-міністра Вільяма Хейга. Пан Хейг обіймав посаду очільника дипломатичного відомства із перемоги консерваторів на виборах 2010 року.

Вільяма Хейга на посаді глави МЗС вважають одним із найактивніших критиків дій Росії щодо України та прихильником жорстких санкцій проти Москви. Він також свого часу підтримував українську владу після усунення президента Віктора Януковича, відвідавши Майдан.

Крім пана Хейга, посади втратили міністр освіти, міністр енергетики, міністр юстиції, міністр з питань бізнесу, міністр у справах університетів, міністр юстиції та інші.

Частина з них відтепер займе інші позиції в уряді, інші - більше не працюватимуть на Даунінг-стріт.

Кількість жінок-урядовців у новій команді Кемерона подвоїться із трьох до шести.

Головні конкуренти британських торі - лейбористи - розкритикували такі перестановки, назвавши їх "розправою над поміркованими".