Хейг йде з британського МЗС, хоча й лишається в уряді

Hague Копирайт изображения AFP

Міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг залишає свою посаду. Заява про його відставку стала справжньою несподіванкою.

Водночас поки що пан Хейг залишиться в уряді, де буде лідером нижньої палати парламенту - Палати громад, повідомила британська влада.

У цій ролі він працюватиме до наступних парламентських виборів, які відбудуться в травні 2015 року. У них він брати участь наразі не планує.

Впродовж 26 років пан Хейг представляв місто Річмонд в графстві Йоркшир.

"Сьогодні я залишаю посаду міністра закордонних справ після чотирьох років служби, щоб продовжити роботу в якості лідера Палати громад", - підтвердив сам пан Хейг у своєму Twitter.

Вільям Хейг очолював міністерство закордонних справ Великої Британії з 11 травня 2010 року.

"Зміни в політиці - це добре. І займати посаду в уряді - не кінцева мета. Після 26 років у парламенті час мені рухатися далі", - заявив 53-річний дипломат.

Його відставка є частиною масштабної кампанії з перестановок в британському уряді.

Шлях до успіху

Вільям Хейг уперше з'явився на арені британської політики, коли йому було 16 років. Тоді він привернув увагу публіки палкою промовою на з'їзді Консервативної партії.

Двадцять років потому пан Хейг очолив британських торі. Втім тоді, у 1997 році, зазнав нищівної поразки від Лейбористської партії на чолі з Тоні Блером.

У 2001 після чергового програшу його партії лейбористам пан Хейг залишив посаду лідера консерваторів.

Копирайт изображения AFP

Повернувся він у велику політику після того, як лідерство у Консервативній партії здобув нинішній прем'єр Великої Британії Девід Кемерон.

Після виборів у травні 2010 року пан Хейг одержав посаду міністра закордонних справ у кабінеті Кемерона.

Прем'єр назвав Хейга однією з ключових фігур британської Консервативної партії для цілого покоління: "Він став не тільки першокласним міністром закордонних справ, але також зарекомендував себе як мудрий радник і гарний друг".

Вільяма Хейга на цій посаді вважають одним із найактивніших критиків дій Росії щодо України та прихильником жорстких санкцій проти Москви. Він також підтримував українську владу після усунення президента Віктора Януковича, відвідавши Майдан.

Велика перестановка

Прем'єр-міністр Кемерон розповів, що де-факто пан Хейг виконуватиме роль його заступника у Консервативній партії і допомагатиме на виборах у травні наступного року.

Сам же дипломат заявив, що після відставки планує зосередитися на літературній творчості, однак, разом з тим, продовжить займатися міжнародними справами.

"Із травня 2015 після такого тривалого перебування в політиці я нарешті присвячу час тому, що завжди хотів зробити", - написав пан Хейг на своїй сторінці у Twitter.

За даними ВВС, британське міністерство закордонних справ тепер має очолити нинішній міністр оборони Філіп Геммонд.

Відставка Вільяма Хейга є частиною великої перестановки в британському уряді, оголошеної раніше Девідом Кемероном. Окрім глави МЗС, посади в нинішньому британському уряді залишать іще щонайменше дванадцять міністрів.

Серед них - міністр без портфеля, ветеран-торі Кеннет Кларк, який свого часу працював у командах Маргарет Тетчер і Джона Мейджора. Крім того, у новому кабінеті не буде Девіда Джонса, який керував Уельсом, міністра енергетики Грега Бейкера, міністра з міжнародного розвитку Алана Данкана та інших.

За даними ВВС, з уряду пішов також і нинішній лідер Палати громад Ендрю Ленсі.

Поки невідомо, хто тепер здобуде ці посади. Очікується, що Девід Кемерон запросить до уряду більше жінок.

Лейбористи розкритикували такі перестановки, назвавши їх "розправою над поміркованими".