Реакція світу на падіння малайзійського літака: шок і співчуття

Літак Копирайт изображения Reuters
Image caption Чоловік, чия сім'я летіла на малайзійському літаку, втішає іншого, котрий щойно дізнався, що на борту була його дочка

Західні лідери висловлюють шок через падіння малайзійського літака і обіцяють докласти всіх зусиль, щоб розслідувати катастрофу.

Політики поки не роблять висновків про те, хто винен у трагедії, але багато хто вже розглядає її у контексті української кризи.

Зокрема, Петро Порошенко наголосив: ця катастрофа показує, що "агресія проти України" - це загальноєвропейська, а не локальна проблема.

А в Білому домі вчергове нагадали про те, що Росія постачає сепаратистам озброєння.

Водночас у Росії звинувачують і у збройному протистоянні, і у падінні літака Україну.

"У шоці"

Більшість нідерландських і британських газет у п'ятницю вийшли з історіями про збитий літак на першій сторінці. Одне із видань назвало передову коротко - "У шоці".

Голландська De Telegraaf назвала трагедію "жахливим убивством", а британський таблоїд Sun, не чекаючи результатів розслідування, великими літерами написав на першій сторінці - "Ракета Путіна".

Реакція світових політиків - більш стримана. Багато хто, зокрема генсек ООН Пан Гі Мун, каже лише про необхідність негайного міжнародного розслідування.

Малайзійський прем'єр Наджіб Разак назвав катастрофу такою, що "глибоко шокує".

"Ми зробимо все можливе, щоб з'ясувати причину того, що сталося. І якщо з'ясується, що літак збили, ми вимагатимемо негайного притягнення винних до відповідальності", - заявив він.

США закликають припинити вогонь

У Білому домі заявили, що ще не встановили всіх фактів трагедії.

"Але ми знаємо, що цей інцидент (з літаком. - Ред.) трапився у контексті української кризи, яку розпалює те, що Росія надає підтримку сепаратистам, зокрема зброєю, матеріалами і навчанням", - ідеться в заяві.

США закликають всі сторони конфлікту - Росію, сепаратистів і Україну - підтримати негайне припинення вогню, щоб надати міжнародним експертам доступ до місця катастрофи.

Кетрін Ештон, глава європейської дипломатії, закликала сторони українського конфлікту припинити загибель людей.

"Це ще одна яскрава ілюстрація того, чому терміново необхідно завершити цей конфлікт. Не домислюючи наперед факти, які стоять за катастрофою, ми закликаємо всі сторони припинити безглузду загибель людей у Східній Україні, утримуватися від будь-яких актів ескалації, а також домовитися про негайне припинення вогню", - заявила політик.

У Німеччині також стурбовані можливими наслідками падіння літака.

Як заявив Штеффен Зайберт, офіційний представник німецького уряду, Ангелу Меркель шокували обставини інциденту - зокрема, підозра про те, що літак могли обстріляти на великій висоті.

"Якщо ця новина підтвердиться, то на схід України чекає нова трагічна ескалація конфлікту", - заявив чиновник.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Зацікавлені сторони

У Києві до посольства Нідерландів сотні киян несуть квіти, свічки і плакати.

На деяких з них звинувачують у трагедії Путіна, на якихось - просять пробачення за те, що через конфлікт у їхній країні загинули невинні люди.

У соцмережах дехто почав висловлюватися в тому дусі, що тепер світові політики мають звернути більше уваги на українські проблеми.

Про те, що "агресія проти України" - це світова, а не локальна проблема, заявив і президент Петро Порошенко. В його адміністрації чітко назвали катастрофу "терактом".

"Зовнішня агресія проти України - не тільки наша проблема, це загроза європейській і глобальній безпеці. Її подолання потребує спільних зусиль", - ідеться в заяві глави держави.

Сепаратисти і Росія, своєю чергою, відповідальність покладають на Україну.

"Безумовно, держава, над територією якої це сталося, несе відповідальність за цю страшну трагедію. Цією трагедії не сталося б, якби на цій землі був мир, не були б відновлені бойові дії на південному сході України", - ідеться в заяві Володимир Путіна.