Чому Пушилін покинув лави сепаратистів?

Пушилін Копирайт изображения AFP
Image caption Рік тому Денис Пушилін був одним з представників МММ в Україні

Поки весь світ з жахом розглядав уламки малайзійського "Боїнга" на полі поблизу Тореза, один з лідерів самопроголошеної "Донецької народної республіки" Денис Пушилін подав у відставку з двох своїх високих посад - голови президії Верховної Ради і співголови тимчасового уряду самопроголошеної "ДНР".

Вперше я побачила Дениса Пушиліна у Донецьку в квітні цього року. На прес-конференції в захопленому будинку обласної адміністрації його представили нам як "місцевого бізнесмена". Молодий, енергійний, грамотний, він поділився першими планами створення "Донецької народної республіки", хоча тоді, чесно кажучи, ці плани важко було сприймати серйозно. Зате Денис Пушилін справляв враження людини, яка справді переживає за майбутнє регіону.

Повернувшись до готелю, журналісти заглянули в інтернет. Після недовгого пошуку виявилося, що ще рік тому Пушилін був одним з представників МММ в Україні. Згодом навіть з'ясувалося, що він абсолютно не соромиться зв'язку із злочинною фінансовою пірамідою, яка обдурила в 1990-ті роки десятки тисяч вкладників.

Серед моїх друзів є колишні вкладники МММ. Спостерігаючи за ними, розумієш, як важко зізнатися самому собі не тільки в тому, що втратив гроші, а й у тому, що довірився злочинцеві, "лоханувся" і дозволив обвести себе навколо пальця. Багато колишніх вкладників воліли звинуватити виключно владу у втраті своїх вкладів.

Перспективна робота

Денис Пушилін займався оновленням іміджу піраміди, намагаючись повернути колишнім вкладникам солодку надію на збагачення, і навіть вступив у партію МММ. За деякими даними, він вийшов з МММ в грудні минулого року.

Копирайт изображения AP

Робота в "Донецькій народній республіці" виявилася набагато перспективнішою. Тут не просто купка потерпілих вкладників, тут цілий промисловий регіон, де люди звикли працювати і пишаються цим. Багато хто був обурений розмахом корупції. Люди не бачили сенсу в черговій революції і були ображені на Київ за те, що їх вважали мало не "недоукраїнцями". Цим людям можна було пообіцяти рівноправність, відсторонення від влади знахабнілих олігархів і тісні зв'язки, а то й об'єднання з Росією.

Потім почалися бойові дії, бомбардування населених пунктів і постійні розмови про прийдешню допомоги Москви. Керівництво "ДНР" сподівалося, натякало, розраховувало ... Ті, хто втратив терпіння, виїхали - хто в інші регіони України, хто до Росії. Ті, що залишилися в своїх будинках, здебільшого продовжували вірити сепаратистам, не в змозі визнати, що всі жертви, страждання і надії виявилися марними.

Копирайт изображения Twitter

Денис Пушилін цілий місяць спостерігав за розвитком подій з Москви. Наступного дня після падіння малайзійського авіалайнера керівництво самопроголошеної "ДНР" прийняло його відставку. У своєму Twitter Денис Пушилін скромно написав: "Подав у відставку у зв'язку з переходом на інше місце роботи".

"Людина з переконаннями"

На життєздатності самопроголошених республік добре знається Віктор Алксніс, колишній депутат, а нині мер міста Тучкове.

У 1991 році він брав участь у формуванні Придністров'я, чим і досі пишається. Він вважає, що без військової підтримки Росії самопроголошеній "Новоросії" залишилося існувати лічені тижні.

За його словами, більшість російських громадян, що займають там провідні позиції, після провалу проекту, швидше за все, повернуться до Росії.

Пан Алксніс вважає, що партизанська війна на цій території маловірогідна, населення буде налаштоване проти Росії, українська армія набралася бойового досвіду, і протистояти їй стає дедалі складніше.

Але Ігор Стрєлков, на його думку, буде відстрілюватися до останнього патрона. "Ця людина - доброволець, - не без захоплення зазначає Алксніс. - Це людина з переконаннями".