Іран завершує процес знищення збагаченого урану

Копирайт изображения AFP
Image caption Переговори між шістьма державами та Іраном мають відновитися у вересні

Іран перевів увесь свій уран, збагачений до рівня, який необхідний для вироблення ядерної зброї, у більш безпечну форму. Про це заявило ядерне агентство ООН.

Перетворення запасів урану, збагаченого до 20%-го рівня, є умовою зі згортання іранської ядерної програми.

США минулого тижня заявили, що в обмін на згоду Ірану щодо урану розблокують 2,8 млрд доларів, заморожених на іранських рахунках.

Іран і світові держави в п'ятницю досягли домовленості про продовження перемовин щодо іранських ядерних амбіцій на чотири місяці.

Переговори спрямовані на те, аби переконати Іран обмежити свою ядерну програму в обмін на зняття санкцій.

Шість світових держав, які беруть участь в переговорах - США, Франція, Китай, Росія, Німеччина та Великобританія – підозрюють, що Іран прагне створити атомну зброю.

Іран це заперечує. Країна наполягає, що збагачує уран для використання в атомних електростанціях і в медичних цілях.

Обнадійливий знак

За словами кореспондентів, завершення процесу знищення найбільш небезпечного урану є обнадійливим знаком, який вказує на те, що лідери Ірану не хочуть зривати дипломатичний процес.

У своїй новій доповіді, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що Іран також дотримується інших зобов‘язань.

Іран мав у своєму розпорядженні 200 кг 20%-го збагаченого урану на момент, коли в листопаді минулого року досягнули попередню домовленість про його перетворення.

Збагачений до 20% уран можна швидко перетворити на бойову частину ядерної зброї. Експерти заявляли, що 200 кг достатньо для виготовлення однієї ядерної боєголовки.

Переговори між шістьма державами та Іраном мають відновитися у вересні, крайній термін угоди - 24 листопада.

Незважаючи на такі новини, Бетані Белл з ВВС каже, що до довгострокового рішення для ядерних амбіцій Ірану все ще далеко.

Сторони не змогли досягти згоди щодо довгострокових обмежень по збагаченню урану і виробництву плутонію Іраном - процесів, які потенційно можуть постачати матеріал для ядерних боєголовок.

У спільній заяві за підсумками переговорів минулого тижня комісар ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон та міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф заявили: "Залишаються значні прогалини щодо деяких ключових питань, які вимагатимуть більше часу та зусиль."

У результаті угоди, з Ірану можуть зняти нафтові та торгові санкції.