Резолюція щодо MH17 - Радбез ООН одностайна

Голосування Копирайт изображения Getty
Image caption Резолюцію ухвалили одностайно

Представники усіх 15 країн, які брали участь у засіданні Ради безпеки ООН, підтримали проект резолюції щодо падіння малайзійського авіалайнера на сході України.

"Це рішучий крок Ради безпеки", - заявила Джулія Бішоп, міністр закордонних справ Австралії, 28 громадян якої загинули у катастрофі.

Проект резолюції запропонувала делегація її країни, але у документі також врахували пропозиції російської сторони.

Резолюція "найрішучіше засуджує збиття літака Малайзійських авіаліній MH17, наслідком якого стала втрата 298 життів".

Вона також "закликає усі держави і суб'єкти у регіоні повною мірою співпрацювати у зв'язку з міжнародним розслідуванням інциденту".

У тексті резолюції висловлено "серйозну заклопотаність з приводу повідомлень про недостатній та обмежений доступ до місця аварії."

Документ "вимагає, щоб збройні групи, які контролюють місце катастрофи і його околиці, утримувались від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу цілісність місця катастрофи".

Дипломати також наполягають, аби з тілами жертв обходилися поважно і професійно. У своїх виступах кілька представників країн засуджували випадки мародерства на місці аварії, про які раніше повідомляли медіа.

"Не наївні"

Виступаючи після голосування постійний представник України в ООН Юрій Сергєєв висловив переконання, що ухвалена резолюція допоможе провести повне незалежне розслідування інциденту.

Він, а також деякі представники інших країн, закликали визнати "ДНР" та "ЛНР" терористичними організаціями на міжнародному рівні.

"Співпраця з ними має розглядатися як підтримка світового тероризму", - заявив пан Серєєв.

За його словами, військові дії на Донбасі тривають через те, що Росія продовжує підтримувати сепаратистів у Донецькій та Луганській областях, хоча і заперечує це.

Постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін у свою чергу заявив, що першопричиною авіакатастрофи малайзійського "Боїнга" на сході України є збройне протистояння у районі падіння лайнера.

Окрім того Київ, за його словами, намагається використати шок світової спільноти, викликаний катастрофою, для нарощування своєї "каральної операції" на сході України.

"Треба забезпечити абсолютно безпристрасне розслідування авіакатастрофи. Саме на це спрямована резолюція, розроблена за нашої участі", - зазначив Віталій Чуркін, додавши, що Росія готова надати підтримку такому розслідуванню.

Втім представниця США в ООН Саманта Павер під час свого виступу зазначила, що поведінка Росії заважає проведенню розслідування катастрофи. За її словами, експерти чотири дні не могли потрапити до місця падіння літака, а озброєні люди "роблять, що хочуть" там, забираючи уламки лайнера.

"Якби літак збили з території України, Путін наказав би сепаратистам зберегти кожен уламок літака. Але ця резолюція була б непотрібна, якби Росія застосовувала свій тиск у регіоні", - заявила вона.

Пані Павер наголосила на непричетності, на переконання США, української сторони до падіння літака.

"Ми ухвалили цю резолюцію, але ми не наївні. Якщо Росія не буде частиною рішення, Росія буде частиною проблеми", - заявила представниця США.

Під час виступів Москву також закликали дистанціюватися від підтримки сепаратистів в Україні. Кремль постійно заперечує свою причетність до протистояння на Донбасі.

Представник Китаю заявив, що жодна зі сторін не повинна ухвалювати одностороннє рішення, яке не базується на фактах. Він також запевнив, що його країна підтримує незалежне та повне розслідування трагедії.

"Боїнг" малайзійських авіаліній, який виконував регулярний рейс MH17 із Амстердама до Куала-Лумпура, збили над територією Донецької області 17 липня. На його борту летіли 283 пасажири і 15 членів екіпажу - ніхто не вижив. Більшість загиблих - громадяни Нідерландів.

Сполучені Штати заявляють про докази, що літак збили з російської ракети "земля-повітря".

Москва заперечує свою причетність до авіакатастрофи і звинувачує українську владу у створенні ситуації, в якій сталася катастрофа.

Новини на цю ж тему