Лондон проведе відкрите розслідування в справі Литвиненка

Олександр Литвиненко Копирайт изображения GETTY IMAGES
Image caption Олександр Литвиненко помер після чаювання з колишніми колегами з ФСБ

Міністр внутрішніх справ британського уряду Тереза Мей оголосила про початок громадського розслідування у справі про вбивство колишнього офіцера російського ФСБ Олександра Литвиненка, отруєного радіоактивним полонієм у 2006 році.

Експерти прогнозують різке невдоволення російської влади.

Одне з головних завдань розслідування - з'ясувати причетність до організації цього злочину, скоєного на британській території, російської держави.

Британська влада виконала рішення Високого суду, який таким чином задовольнив прохання вдови покійного розвідника - Марини Литвиненко.

"Минуло сім років з дня смерті Олександра Литвиненка, і я дуже сподіваюся, що це розслідування принесе хоч якусь втіху його вдові", - сказано в заяві Терези Мей.

Його родичі переконані, що на час смерті Литвиненко працював на британську контррозвідку MI6 і що його вбили за наказом Кремля.

'За правду'

Промовляючи на прес-конференції, Марина Литвиненко, яка оскаржувала через суд попереднє рішення уряду не проводити громадського розслідування, сказала, що не давала забути про справу її чоловіка "в ім'я правосуддя" і додала: "Я зробила це для правди".

В офіційній заяві вдова Олександра Литвиненка зазначила: "Хоч би якими сильними і могутніми ви були, зрештою, правда переможе, і вас притягнуть до відповідальності за ваші злочини".

"Я з нетерпінням чекаю того дня, коли весь світ дізнається правду про смерть мого чоловіка", - додала вона.

Копирайт изображения AFP
Image caption Вдова Олександра Литвиненка втішена після рішення британського уряду

За словами Терези Мей, при проведенні громадського розслідування будуть враховуватися результати попередніх коронерських розслідувань.

Як вважають британські аналітики, розслідування може ще більш ускладнити відносини Лондона з Москвою, які й без того загострилися після катастрофи малайзійського "Боїнга" на сході України.

Сама Тереза Мей раніше пояснювала небажання проводити публічне розслідування "міжнародним фактором", відзначаючи при цьому, що він у цій справі не головний.

Роль держави

Спочатку Тереза Мей постановила, що має бути продовжено звичайне слідство, перш ніж буде прийнято рішення про необхідність ширшого розслідування. Але Високий суд визнав аргументи глави МВС недостатньо переконливими.

У рішенні, прийнятому трьома суддями, наголошується, що під час судового дізнання у справі про вбивство Олександра Литвиненка коронер Роберт Оуен навів вагомі аргументи на користь громадського розслідування.

У січні стало відомо, що коронер Роберт Оуен дійшов висновку про наявність переконливих доказів причетності до смерті Литвиненка російської держави.

Оуен також просив уряд розпочати громадське розслідування, посилаючись, зокрема, на те, що саме ця процедура дозволить вивчити питання причетності російської влади до смерті Литвиненка, а також ступінь відповідальності британської влади за те, що вона не змогла запобігти цій смерті.

Олександр Литвиненко, який утік до Великобританії з Росії, помер у 43 роки в Лондоні внаслідок отруєння радіоактивним полонієм-210 у листопаді 2006 року.

Скотленд-ярд назвав головними підозрюваними в його загибелі нинішнього депутата Державної думи від ЛДПР Андрія Лугового і підприємця Дмитра Ковтуна, з якими він зустрічався перед смертю.

Живучи в Британії, Литвиненко регулярно виступав з різкою критикою на адресу російського керівництва.

Наприкінці листопада 2013 британський уряд повністю засекретив розслідування обставин його смерті.

Один із двох підозрюваних в отруєнні Литвиненка Андрій Луговий сказав агентству "Інтерфакс", що рішення провести публічне розслідування є "вершиною цинізму".

В межах громадського розслідування більшість слухань проводитимуться відкрито, але будуть і засідання за закритими дверима, коли розглядатимуть секретні докази.

Розслідування відкриється 31 липня і, за припущеннями, триватиме до кінця 2015 року.

Справа Литвиненка

  • 1 листопада 2006 - Олександр Литвиненко зустрівся на чай у Лондоні з колишніми працівниками ФСБ Андрієм Луговим і Дмитром Ковтуном
  • 4 листопада 2006 - після трьох днів блювання він потрапляє до лікарні, де через 22 дні помирає від радіоактивного отруєння
  • Травень 2007 - британська влада висуває звинувачення Луговому в причетності до вбивства Литвиненка. Він це заперечує, але каже, що Литвиненко був британським шпигуном
  • 5 липня 2007 - Росія офіційно відмовляє Британії в проханні видати Лугового, започаткувавши дипломатичну чвару
  • 20 вересня 2012 - рекомендації перед дізнанням проаналізувати причетність Росії до смерті Литвиненка
  • Травень-червень 2013 - дізнання відкладено, бо коронер вирішив, що краще провести відкрите розслідування
  • Січень 2014 - Марина Литвиненко подає позов до Високого суду з проханням змусити уряд провести відкрите розслідування
  • 11 лютого 2014 - Високий суд доходить висновку, що уряд вчинив неправильно, коли відкинув можливість відкритого розслідування до завершення коронерського дізнання