Як з Харкова вилітали траурні рейси

Церемонія прощання з жертвами авіакатастрофи у Харкові Копирайт изображения Getty
Image caption У церемонії прощання з жертвами катастрофи рейсу mh17 взяли участь курсанти харківських військових закладів

У середу з Харківського аеропорту до Королівства Нідерланди вилетіли два транспортних літаки з 40 тілами пасажирів рейсу МН17. Злету першого рейсу Харків-Ейндховен передувала жалобна церемонія на смузі аеропорту.

На прохання голландської сторони церемонія була стриманою: без панахиди, траурного салюту та довгих промов – тільки військовий караул.

Хвилиною мовчання пам'ять загиблих вшанували дипломати країн, чиї громадяни стали жертвами авіакатастрофи, представники української держави, а також харків’яни, що прийшли засвідчити співчуття.

Початок розслідування

Комісія з розслідування причин авіакатастрофи "Боїнга" працює на території харківського заводу ім. Малишева. Це промисловий гігант - підприємство, що виробляє важку військову техніку.

Вибір зумовлений тим, що на територію заводу "заходить" одна з залізничних гілок. Також тут діє суворий режим оборонного підприємства. За офіційними даними, в комісії працюють 90 експертів з різних країн світу.

Другу добу експерти вивчають зміст залізничних вагонів-рефрижераторів, завантажених на місці падіння.

Скільки саме тіл загиблих прибуло до Харкова поки що достеменно невідомо.

У вівторок ввечері розпломбували другий вагон. Загалом потяг складався з п'яти вагонів-рефрижераторів та одного пасажирського. Поки не досліджено весь поїзд, виникають розбіжності щодо його вмісту.

Так, за даними Володимира Гройсмана, очільника української державної комісії, до Харкова мали прибути 282 тіла та ще 87 фрагментів тіл (останні належать 16 пасажирам рейсу МН17). Натомість Ян Тайндер, голова місії Королівства Нідерланди, заявив журналістам, що поки що напевно відомо тільки про 200 тіл.

Дослідження залізничного потягу проходить під наглядом 30 дипломатичних представників країн, чиї громадяни загинули у катастрофі.

Робота експертів проходить з суворим дотриманням міжнародних правил. Крім того, кожен вагон, кожен пакунок з тілом спершу оглядають вибухотехніки: це робиться з міркувань безпеки, з огляду на те, де і в яких умовах був сформований потяг.

Прощання у Харкові

У Харківському аеропорту тіла загиблих вже чекають інші літаки. Як прогнозує міжнародна комісія, роботи по розвантаженню потяга з Донбасу триватимуть ще протягом четверга та п’ятниці.

"Сьогодні розпочалося те, чого ми так довго чекали: процес відправки тіл загиблих на батьківщину. Ми вдячні уряду України та народові України за допомогу та підтримку, яку нам надали протягом цих довгих днів очікування. Ми сподіваємось, що надалі все йтиме, як заплановано", - заявив під час жалобної церемонії на злітно-посадковій смузі посол Королівства Нідерланди в Україні Ханс Доктор.

Виказати шану загиблим та співчуття їхнім родинам в аеропорт прийшли сотні харків’ян. Організатори ще напередодні повідомили, що запрошують на церемонію усіх, хто хотів би прийти.

"Судити Путіна в Гаазі" - з таким написом голландською мовою прийшла до аеропорту харків’янка Олександра Харченко. Жінка розповіла, що окрім жалю і скорботи, відчуває також бажання ретельного розслідування та суворого покарання винних у гибелі пасажирів цивільного літака.

"Це величезна трагедія. І не тільки для нас – для усього світу. Найжахливіше, що вона сталося на території нашої країни, в українському небі", - сказав ВВС Україна харків’янин Джавад Ахмедов, який був із червоними гвоздиками в руках.

Щоправда, покласти квіти на труни людям не дозволили: букети та іграшки вони залишали просто на смузі.

"Ми стали свідками дуже сумної події – прощання з загиблими у авіакатастрофі. Я хочу підкреслити, що український уряд та українці зробили все, що в їхніх силах, і це була гідна церемонія. Я особисто вдячний за це. Також дякую від імені уряду Австралії та австралійського народу", - сказав спеціальний представник прем’єр-міністра Австралійського Союзу Ангус Хьюстон після того, як перший літак піднявся у небо.