Хто може визнати "ДНР" та "ЛНР" "терористичними організаціями"?

Рада Безпеки ООН Копирайт изображения Getty
Image caption Рада Безпеки ООН визнала "терористичними організаціями" всього кілька угруповань, зокрема "Аль-Каїду", "Фронт аль-Нусра" та "Боко Харам"

Після катастрофи малайзійського літака у небі над Донбасом президент України оголосив, що має намір добиватися визнання самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" "терористичними організаціями".

Петро Порошенко вже звернувся з таким проханням до США та ООН. Про можливий розгляд цього питання ЄС заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Генеральна прокуратура України визнала ці організації "терористичними" ще до авіакатастрофи.

США, Велика Британія чи Австралія можуть досить оперативно визнати певну організацію "терористичною", проте на міжнародному рівні та в ООН такі рішення ухвалюють після довгих дискусій.

Визнання певної організації "терористичною" країнами чи міжнародними організаціями може призвести до серйозних санкцій щодо самих членів цих організацій та людей, компаній і країн, що їм допомагають.

Так, наприклад, виникає питання, чи зможе український уряд вести якісь мирні перемовини з самопроголошеними республіками, якщо їх визнають "терористичними організаціями?"

Національні списки

Найпростішим способом визнання певної організації "терористичною" є механізм національних держав.

США, Велика Британія, Австралія, Канада й низка інших країн мають своє власне антитерористичне законодавство, а організацію визнають"терористичною" за прописаним у законі критеріями.

"Кожна країна відповідно до своєї юрисдикції та правової бази може приймати рішення про визнання організації "терористичною". Зазвичай це відбувається, коли від дій терористів страждають громадяни цих країн", - розповів BBC Україна керівник комітету парламенту з питань європейської інтеграції Григорій Немиря.

Найактивніше в цьому напрямку працюють США, Велика Британія та Канада. Найширший список мають США.

"США зараз відносять до терористичних майже 60 організацій", - розповіла BBC Україна завідувачка кафедри міжнародного права Національного університету "Києво-Могилянська академія" Мирослава Антонович.

У законодавстві США передбачена спеціальна процедура визнання організації "терористичною" та накладення на неї жорстких санкцій.

В Державному департаменті є Бюро із боротьби з тероризмом, яке збирає інформацію щодо конкретної організації й подає її на розгляд Держдепу, і Державний секретар разом з Генеральним прокурором ухвалює рішення.

Одним з головних критеріїв для цього є загроза з боку організації або її членів національній безпеці США або її громадянам.

Після визнання іноземної організації "терористичною" Державний секретар повідомляє про це Конгресу, який має тиждень для перегляду цього рішення. За тиждень ухвала вноситься до спеціального федерального реєстру.

Законодавство США передбачає суворий контроль фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з фінансуванням та постачанням матеріальних ресурсів таким організаціям.

Аналогічні процедури є в інших країнах, різняться тільки критерії та державні органи, які визнають організацію "терористичною".

У Великій Британії у списку "терористичних організацій" перебувають трохи менше шістдесяти назв. За спеціальним актом від 2000 року Британія застосовує до них широкий спектр фінансових інструментів.

В Австралії, у відповідності зі спеціальним антитерористичним актом від 2002 року, уряд формує список "терористичних організацій", до якого наразі належать 18 організацій. Також такий статус організацій може в окремому випадку надати суд.

Копирайт изображения AFP
Image caption Організацію "Боко Харам" ООН визнала "терористичною" після викрадення майже 300 дівчаток у Нігерії

В аналогічному списку Канади зараз перебуває понад сорок "терористичних організацій".

Російська Федерація має список із 19 "терористичних організацій", які такими визнає Верховний Суд.

ЄС та ООН

Європейський Союз також може визнавати певну організацію чи групу "терористичними". Рішення щодо конкретної організації ґрунтуються на даних правоохоронних органів національних країн, Європолу та інших структур ЄС.

Остаточну ухвалу про зарахування організації до переліку "терористичних" приймає Рада ЄС у складі міністрів закордонних справ. При цьому рішення має бути одностайним.

Наразі у санкційному списку ЄС перебуває близько тридцяти організацій, які віднесені до "терористичних".

"Єдиного визначення тероризму в міжнародному праві не існує, а критерії віднесення організацій до "терористичних" різняться. Зі зрозумілих причин, лише кілька організацій визнані як терористичні на рівні ООН", - пояснила підхід ООН до створення списку Мирослава Антонович.

Для визнання організації "терористичною" потрібна згода всіх п’ятнадцяти членів Ради безпеки ООН. На цьому рівні дуже важко знайти компроміс між усіма членами Радбезу, тому наразі до списку "терористичних" організацій ООН відносить "Аль-Каїду", "Фронт аль-Нусра", "Боко Харам" та розглядає надання такого статусу "Ісламській державі Іраку та Леванту".

ООН під час визначення свого ставлення щодо "терористичних організацій" керується одразу 14 міжнародними конвенціями та протоколами.

Пані Мирослава Антонович вказує, що після катастрофи літака малайзійських авіаліній і подальшого доведення вини "ДНР" та "ЛНР" Україна може звертатись до ООН щодо визнання цих організацій "терористичними".

"Очевидно, що уряди країн, чиї громадяни загинули в результаті дій на Сході України, також зроблять це", - резюмувала Мирослава Антонович.

Проте Григорій Немиря нагадує, що надання організаціям статусу "терористичних" накладає дуже суворі обмеження на контакти з ними.

"В цьому контексті треба дати відповідь, як у випадку визнання представників ДНР і ЛНР терористичними організаціями будуть виглядати консультації та переговори, про які зараз багато говорять", - резюмував пан Немиря.